Artroskopia kolana

Nieznajomość nazw schorzeń oraz skomplikowanych terminów używanych na określenie konkretnego rodzaju leczenia wywołują wśród pacjentów niepokój i lęk. Przez to odkładamy wizytę u lekarza specjalisty na jak najpóźniejszy termin i wmawiamy sobie, że ból po jakimś czasie na pewno minie. Jednak, nie tędy droga. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości bólowych, zwłaszcza w obrębie stawu kolanowego, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza specjalisty, który zdiagnozuje problem i pomoże w dobraniu najodpowiedniejszych metod leczenia. 

W niektórych przypadkach, może się okazać, że artroskopia kolana będzie konieczna. Co ten termin jednak oznacza? Tłumaczymy na czym polega artroskopia kolana i zapewniamy, że wcale nie trzeba jej się obawiać! Dowiedz się więcej na ten temat!

Czym jest artroskopia kolana? 

Artroskopia kolana to procedura operacyjna wykonywana przez lekarza ortopedę, która pozwala na uzyskanie widoku wnętrza stawu oraz na diagnozę i leczenie problemu występującego wewnątrz stawu. Nazwa artroskopia kolana pochodzi z języka greckiego i oznacza dosłownie „zajrzeć do stawu” co jest wierne temu, na czym dokładnie polega zabieg. 

Podczas zabiegu artroskopii kolana ortopeda wykonuje małe nacięcia na skórze pacjenta, a następnie przez te nacięcia wprowadza do stawu narzędzia o grubości mniejszej niż ołówek. Podstawowym narzędziem jest kamera z własnym źródłem światła, która w znacznym powiększeniu przekazuje obraz na ekran monitora. Światło do stawu jest przekazywane za pomocą specjalistycznego światłowodu.

Procedury wykonywane podczas artroskopii kolana

Dzięki artroskopii można zdiagnozować i rozpoznać liczne schorzenia, na przykład w obrębie stawu kolanowego. Do najczęstszych procedur leczniczych wykonywanych podczas artroskopii kolana można z kolei zaliczyć: usunięcie zmienionej zapalnie błony maziowej, usunięcie lub naprawę uszkodzonych fragmentów łąkotki, rekonstrukcję lub opracowanie ubytków chrząstki stawowej, rekonstrukcję uszkodzonych więzadeł, usunięcie zwłókniałych części fałdu maziowego przyśrodkowego, usunięcie ciał wolnych ze stawu czy płukanie stawu w trakcie infekcji. 

Wszystkie wymienione tutaj zabiegi wykonywane w ramach artroskopii kolana są mało inwazyjne, jednak mimo to wymagają znieczulenia i specjalistycznego sprzętu, w który wyposażona jest szpitalna sala operacyjna. Zabiegu nie należy się obawiać, ponieważ jest on całkowicie bezbolesny dla pacjenta poddanego znieczuleniu.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o artroskopii kolana, a także o innych nowoczesnych metodach rehabilitacji i leczenia najróżniejszych schorzeń w obrębie stawu kolanowego, koniecznie odwiedź stronę specjalistów z https://chirurgia-kolana.pl/. Kadra wykwalifikowanych lekarzy z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu chorób i urazów kolana z chęcią rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości dotyczące artroskopii kolana i pomoże dobrać i wdrożyć najdogodniejsze metody leczenia. 

W zakładce „dla pacjenta” znajdziesz filmy edukacyjne i praktyczne informacje, które pomogą Ci lepiej zrozumieć jak działa staw kolanowy i dlaczego tak często w jego obrębie zdarzają się urazy. Nie czekaj i sprawdź koniecznie już teraz! Warto zadbać o swoje zdrowie!