Bioaktywne flawonoidy

Wszystkie owoce i warzywa przepełnione są nie tylko cennymi dla naszego zdrowia witaminami, czy też minerałami, ale również mnóstwo w nich rozmaitych przeciwutleniaczy, czyli innymi słowy tak zwanych antyoksydantów. To one stają na drodze szkodliwym dla nas wolnym rodnikom, które przyczyniają się do rozwoju szeregu poważnych chorób oraz pogorszenia funkcji życiowych, komfortu codziennego funkcjonowania, a także przyspieszają proces starzenia się organów i skóry. Jeśli natomiast mowa o wspomnianych wyżej przeciwutleniaczach, to do ich obszernej grupy zaliczyć warto tak zwane flawonoidy jakie stanowią związki bioaktywne.

Ponad cztery tysiące

Naturalne substancje roślinne występujące w warzywach i owocach dostępnych w pierwszym lepszym sklepie spożywczym, odkryte zostały do tej pory przez naukowców w ponad czterech tysiącach rozmaitych form. Obfitują w nie liście, jak i nasiona i kwiaty rozmaitych, powszechnie znanych gatunków. Flawonoidy dzielą się na flawanole, izoflawony czy też flawanony. Jest wśród nich także grupa antocyjanów i flawonoli. Wszystkie one odpowiadają za właściwe zabarwienie roślin, kontrolowanie reakcji enzymatycznych oraz chronią przed intensywnym promieniowaniem UV. Zapewniają także kontrolę reakcji enzymatycznych. Co natomiast potrafią zdziałać w organizmie człowieka?

Długa lista funkcji

Poprzez regularne uzupełnianie flawonoidów, dostępnych zarówno w pożywieniu, jak i w suplementach typu te z witaminyswanson.pl, można stworzyć w organizmie skuteczną barierę ochronną. Opisywane związki wykazują działanie przeciwalergiczne, rozkurczowe, moczopędne, hipotensyjne, przeciwmiażdżycowe, antyagregacyjne, przeciwzapalne, antynowotworowe, antyarytmiczne, detoksykujące i antybakteryjne. Zgodnie z wynikami Wieloośrodkowego Ogólnopolskiego Badania Stanu Zdrowia Ludności (WOBASZ), w diecie każdego Polaka jest mniej więcej 1 g flawonoidów, a w jadłospisach osób zamieszkujących na terenach Dalekiego Wschodu składników tu omawianych jest przeszło trzy razy tyle. Wedle zalecenie optymalna dawka dla każdego organizmu powinna wynosić jakieś tysiąc mg dziennie.

Konkretne efekty

Systematyczne dostarczanie flawonoidów gwarantuje przede wszystkim zwiększanie stabilności błon komórkowych, hamuje wolne rodniki przyczyniając się do przerywania i blokowania kaskady ich reakcji, zapobiega produkcji reaktywnych form tlenu oraz zapobiega negatywnemu działaniu wielorakich enzymów. To właśnie ten rodzaj przeciwutleniaczy chroni przed utlenianiem na przykład witaminy E czy C.