designed by Senivpetro - Freepik.com

Każdy, kto przeżył prawdziwy ból zęba, zgodnie potwierdza, że jest to jeden z najgorszych możliwych rodzajów bólu, jakiego zdarzyło mu się doświadczyć, a ci, którzy nie mieli tej wątpliwej przyjemności mówią, że mieć jej nigdy nie chcą. Dlaczego zatem tak często zdarza się, że słyszymy od kogoś, że boli go ząb? Może wynika to z nieświadomości, skąd taki ból się bierze? A może wynika z faktu, że każdy liczy na łut szczęścia i ma nadzieję, że akurat jego nie dotkną nieprzyjemne konsekwencje niedbalstwa?

Jaka przyczyna by to nie była, faktem jest, że ból pojawia się niemalże u każdego z nas przynajmniej raz w życiu. Może warto na początek przejrzeć oferty, gdzie pojawia się zaopatrzenie dla stomatologów i znaleźć profesjonalne środki do higieny jamy ustnej, które będą działały znacznie lepiej niż produkty dostępne w drogeriach i marketach. Jednak profilaktyka nie zawsze działa, ból może się pojawić nie tylko z powodu niedbalstwa.

Fantomowy ból zęba – kiedy boli coś, co nie istnieje

Najdziwniejszy rodzaj bólu, to ból czegoś, czego nie posiadamy. Takie objawy fachowo nazywane są bólem fantomowym i nie dotyczą tylko i wyłącznie zębów po ekstrakcji. O bólu fantomowych mówi się także w przypadku amputowanych kończyn. Zjawisko to nie zostało jeszcze dogłębnie zbadane, naukowcy twierdzą, że ból jest wynikiem złego przepływu sygnałów nerwowych z z miejsca gdzie została dokonana amputacja do mózgu. Trudno jest z nim sobie poradzić, jednak dentyści zaopatrzeni w odpowiednie materiały dla stomatologów są w stanie zagłuszyć ból na tyle, aby nie powodował on stałego dyskomfortu u pacjenta. Ból może ustąpić samoistnie, zwłaszcza jeśli został spowodowany nie do końca wyleczoną raną po ekstrakcji zęba. Na szczęście jest to dosyć rzadki przypadek, który nie występuje często.

Uraz zęba, który nie od razu jest widoczny

Nie każdy uraz musi kończyć się wybitym bądź wyszczerbionym zębem. Czasem zdarza się, że uszczerbek jest całkowicie niewidoczny i jego skutki są odczuwalne dopiero w momencie, kiedy zaczyna się dziać coś poważnego. Wtedy zwykle leczenie wymaga sporej ingerencji stomatologa, jednak będzie konieczne, gdyż w innym przypadku ból i ćmienie w skroniach będzie narastał, uniemożliwiając właściwe funkcjonowanie.

Diagnoza dla profesjonalnego stomatologa nie powinna być problemem, zleci on wykonanie zdjęcia RTG, które pozwoli mu określić, co jest przyczyną bólu.

Często przyczyną bliżej niezidentyfikowanego bólu, który objawia się w okolicach skroni i żuchwy może być bruksizm, czyli zgrzytanie zębami i zbyt mocne zaciskanie szczęki. Wielu ludzi bagatelizuje ten problem, nie próbując dociec przyczyny, co jest fatalnym błędem, gdyż nieleczony bruksizm może prowadzić do licznych chorób – w tym sprawić, że zęby będą podatne na próchnicę, gdyż podczas zgrzytanie ścieranie jest szkliwo, które stanowi podstawową barierę dla bakterii.

Trzeba mieć na uwadze, że każdy niepokojący objaw i pojawiający się ból należy zgłosić stomatologowi, który pomoże zlokalizować jego źródło i szybko wyeliminuje problem, w innym przypadku ból będzie narastał, a problem stawał się coraz poważniejszy.