Jak pokazują statystyki, problemy tarczycowe dotykają coraz większego odsetka Polaków. Co gorsza, spora część osób nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji. Schorzenie bywa utajone latami, dając nieoczywiste objawy. Często jest też utożsamiane z szeregiem innych dolegliwości. Doskonały przykład stanowi choroba Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytowe zapalenie gruczołu tarczowego.

Na czym polega choroba Hashimoto?

Choroba Hashimoto to schorzenie o podłożu autoimmunologicznym, wywołujące liczne zaburzenia w funkcjonowaniu ludzkiego układu odpornościowego. Układ ten, zamiast bronić organizmu przed wszelkimi nadchodzącymi infekcjami, zaczyna wywoływać w nim niepożądany stan zapalny. Ofiarą bezpośredniego ataku pada tarczyca, która zaczyna pracować w nieodpowiedni sposób, oddziałując negatywnie na cały organizm.

Osoba z limfocytowym zapaleniem tarczycy posiada szereg symptomów, takich jak uczucie przemęczenia, bezsenności i przygnębienia, wrażliwość na zimno czy podwyższony poziom cholesterolu. Choroba szczególnie często atakuje kobiety (np. po przebytej ciąży), powodując problemy z utrzymaniem wagi, zaparciami, suchością skóry oraz obfitym krwawieniem miesiączkowym. Na atak narażone są również osoby żyjące w ciągłym napięciu i stresie.

Szeroki zestaw objawów sprawia, że chorobę ciężko zdiagnozować. Dolegliwości często utożsamia się z przepracowaniem bądź depresją. Nierzadko się je bagatelizuje. To wyjątkowo złe podejście. Choroba w formie przewlekłej może doprowadzić do niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Często też towarzyszą jej inne, bardzo poważne schorzenia autoimmunologiczne, w tym reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca czy celiakia.

Diagnozowanie i leczenie choroby

Podejrzenie problemów z tarczycą należy zweryfikować, udając się do lekarza. Osobą kompetentną okaże się w tym przypadku endokrynolog. Podstawę diagnostyczną stanowią badania krwi, w tym badania hormonów TSH, FT3 i FT4 oraz przeciwciał przeciwtarczycowych (aTPO oraz aTG). W następnej kolejności przeprowadza się badanie ultrasonograficzne tarczycy, pozwalające na wykrycie hypoechogenicznego miąższu, czyli objawu świadczącego o możliwości występowania choroby Hashimoto – objaśnia ekspert Specjalistycznych Gabinetów Lekarskich Sofimed z Krakowa. Jeżeli zachodzą wątpliwości diagnostyczne, wycinki tkanek tarczycy poddaje się badaniu histopatologicznemu.

W przypadku potwierdzenia występowania schorzenia, należy podjąć bezzwłoczne leczenie. Obejmuje ono nie tyle samą chorobę Hashimoto, co dotkniętą problemami tarczycę. Podstawowym celem terapii jest niedopuszczenie do pogorszenia stanu tarczycy. Endokrynolog przepisuje odpowiednie syntetyczne hormony, które Pacjent musi przyjmować przez długi czas, a często przez całe życie. Dzięki nim, gospodarka hormonalna tarczycy ulega zrównoważeniu. W celu oceny postępów leczenia, należy wykonywać regularne badania oraz poddawać się kontrolom lekarskim. Często bywa tak, że dawka hormonu musi być zwiększana. W utrzymaniu formy pomocne są też dobra dieta i aktywność fizyczna.