Ciśnieniomierz to jedno z niewielu urządzeń medycznych, które przydatne są w domu każdego z nas. Kontrola ciśnienia krwi jest ważna, gdyż jego odpowiedni poziom gwarantuje nam utrzymanie na prawidłowym poziomie funkcji życiowych. Częsty pomiar ciśnienia krwi jest wykonywany szczególnie u osób chorych, natomiast profilaktycznie, od czasu do czasu zalecany jest każdemu. Wśród sprzętów tego typu wyróżnić można najpopularniejsze ciśnieniomierze automatyczne, o których znajdziesz informacje w tym artykule.

Czym jest ciśnieniomierz?

Ciśnieniomierze automatyczne to urządzenia służące do pomiaru ciśnienia krwi, które nie muszą być uruchamiane za pomocą tradycyjnej pompki, a wystarczającym jest nałożenie opaski w odpowiednie miejsce i naciśnięcie przycisku „start”. Wtedy pompka zamontowana w urządzeniu samoczynnie napełnia opaskę i mierzy ciśnienie krwi. Większość ciśnieniomierzy wyposażona jest w wyświetlacz informujący o wynikach pomiaru, a także w kontrolkę pokazującą rytm bicia serca.

Dlaczego lekarz zamiast automatycznej używa tradycyjnej formy ciśnieniomierza?

W gabinetach lekarskich częściej spotkać można tradycyjną formę ciśnieniomierzy, a wynika to z faktu, że są one nieco dokładniejsze, co jest istotne przy bardzo precyzyjnych badaniach. Mają one jednak jedną podstawową wadę – trudność w użytkowaniu. Wykonanie dobrego pomiaru tym sprzętem wymaga bardzo wysokich umiejętności, a nawet sam odczyt potrafi przysporzyć problemów. Właśnie dlatego do domowego użytku lepiej wybrać automatyczne aparaty do pomiaru ciśnienia krwi, które są znacznie prostsze w codziennym stosowaniu.

Naramienny czy nadgarstkowy? Który ciśnieniomierz sprawdza się lepiej?

Ciśnieniomierze dzielą się na dwa główne rodzaje:

  • Ciśnieniomierze naramienne
  • Ciśnieniomierze nadgarstkowe

Najczęstszym wyborem są ciśnieniomierze naramienne automatyczne, gdyż ich dokładność jest wyższa niż ich wersji alternatywnych.  Natomiast nie oznacza to, że modele nadgarstkowe są bezużyteczne. Przydają się one osobom niesprawnym ruchowo lub takim, które cierpią na otyłość w okolicach ramion, a co za tym idzie założenie opaski w tym miejscu jest u nich niemożliwe.

Wybór ciśnieniomierza – na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego ciśnieniomierza zależy od kilku istotnych czynników. Są to m.in.:

  • Wiek
  • Stan zdrowia
  • Budowa ciała
  • Potrzeby (chodzi głównie o to czy ciśnienie będzie mierzone często czy tylko od czasu do czasu)

Wybór ciśnieniomierza warto jest skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, szczególnie jeśli Twoja wiedza na ten temat jest ograniczona. Najlepiej jest wybrać  aparat najłatwiejszy w obsłudze. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób starszych lub ograniczonych ruchowo, ponieważ nie zawsze są one w stanie poradzić sobie ze zbyt skomplikowanym sprzętem. Jeśli ciśnieniomierz ma służyć osobie z wadą wzroku warto zadbać także o duży, jasny wyświetlacz, z którego łatwo będzie odczytać wynik. Dodatkowym atutem jak kilkuletnia gwarancja, ponieważ urządzenie to powinno być zakupem na dłuższy czas, a nie produktem często wymienianym

Zakup ciśnieniomierza to nie wszystko!

Pamiętaj, że wybór ciśnieniomierza to jedno, a jego regularne stosowanie to inna kwestia. Szczególnie ważne jest, by kontrolować ciśnienie krwi u osób cierpiących na jego zbyt wysoki poziom. Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do choroby wieńcowej, udaru, demencji starczej czy niewydolności nerek, dlatego nie warto bagatelizować tego problemu.