Na nietolerancję laktozy cierpi co trzeci Polak, czyli około 30% społeczeństwa. Przypadłość ta polega na dysfunkcji w trawieniu laktozy, czyli cukru występującego w mleku. Jest to spowodowane brakiem tego enzymu w organizmie lub upośledzonym jego wydzielaniem w jelicie. Choroba ta polega na nierozkładaniu laktozy na cukry proste: glukozę i galaktozę. Dzieje się tak po spożyciu mleka lub jego przetworów.

 Nietolerancja laktozy objawia się problemami ze strony układu pokarmowego:

– wzdęcia,

– biegunki,

– nadmierne wytwarzanie gazów spowodowane pracą bakterii w jelicie grubym.

Objawy te pojawiają się dość szybko od momentu spożycia mleka lub jego przetworów, lub produktów, które w składzie mają laktozę (dlatego bardzo uważnie należy czytać etykiety i skład) – zazwyczaj trwa to od 30 minut do około 2 godzin.

Leczenie.

Zasadniczo nie ma opracowanych metod leczenia nietolerancji laktozy, jedynie profilaktyka wymagająca stosowania diety. Jeśli nietolerancji na laktozę doświadczyliśmy w dorosłym życiu, to powinniśmy zrobić badania, które określą jej nasilenie, ponieważ dzięki temu możemy dowiedzieć się, czy każda ilość laktozy nam zaszkodzi, czy nie. Natomiast osoby, które cierpią na nietolerancję wrodzoną (głównie noworodki, u których już po pierwszym karmieniu można zaobserwować objawy nietolerancji) są zmuszone do stosowania diety eliminującej laktozę przez całe życie. W takim przypadku należy unikać takich produktów jak:

– świeże mleko,

– jogurty (na szczęście już coraz łatwiej znaleźć takie, które laktozy nie zawierają),

– sery białe,

– produkty, które w swoim składzie zawierają laktozę (niektóre wędliny czy słodycze, dlatego tak ważne jest czytanie etykiet na produktach).

Alergie pokarmowe u dzieci – skąd się biorą i co na nie poradzić

Należy pamiętać, że całkowite wyeliminowanie z diety produktów mlecznych może doprowadzić do nietolerancji laktozy z powodu spowolnienia wydzielania laktazy. Istnieją preparaty, które zawierają brakujący enzym (laktazę), ich stosowanie  umożliwia osobom z nietolerancją laktozy spożywanie mleka i jego przetworów bez wywoływania objawów nietolerancji.