Czym jest zakwaszenie organizmu?

Zakwaszeniem organizmu nazywamy zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej w naszym ciele. Z tym problemem spotyka się coraz wiecej osób, jednakże często jest on bagatelizowany, ponieważ jego objawy nie od razu są z nim kojarzone. Niestety, nieleczone zakwaszenie organizmu może prowadzić do bardzo wielu poważnych chorób. Co powoduje zakwaszenie organizmu i jakie są jego objawy? Jak zbadać zakwaszenie organizmu?

Co powoduje zakwaszenie organizmu?

Zakwaszeniu organizmu sprzyja dzisiejszy tryb życia wielu osób. Ciągły pośpiech i stres w połączeniu z niewielką ilością snu oraz nieregularnymi posiłkami, w prosty sposób mogą przyczynić się do zaburzenia naszej gospodarki kwasowo-zasadowej. Istnieją produkty, które mają działanie silnie zakwaszające. Należą do nich tłuste mięso i nabiał, a także kofeina, alkohol i słodycze. Dlatego bardzo duży wpływ na równowagę kwasowo-zasadową w naszym organizmie ma nasza dieta.

Zakwaszenie organizmu – objawy

Objawów zakwaszenia organizmu jest wiele i nie zawsze są one kojarzone z tym problemem. Do pierwszych z nich należą wzdęcia, zgaga, bóle stawów, ciągłe zmęczenie, wyczerpanie, bóle głowy, wysypki skórne, trądzik, świąd, wypadanie włosów, ogólna nerwowość oraz ociężałość. Nierzadko pojawiają się również migreny oraz bóle stawów i mięśni. Zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie spowalnia trawienie oraz wydalanie szkodliwych substancji. Dlatego też dużo trudniej jest nam schudnąć. Niestety objawy te nie są zbyt charakterystyczne i kojarzy się je ze zwykłym zmęczeniem. Natomiast bagatelizowanie pierwszych objawów zakwaszenia organizmu może prowadzić do dużo poważniejszych powikłań, takich jak alergia, reumatyzm, artroza, zapalenie spojówek, grzybica, kamica żółciowa, astma, miażdżyca, zapalenie stawów, dna moczanowa, rwa kulszowa, choroba wrzodowa, czy nawet nowotwór. Dlatego tak ważne jest, aby obserwować swój organizm i w razie jakichkolwiek niepokojących sygnałów nie bagatelizować ich. Dowiedz się więcej z artykułu Zakwaszenie organizmu – objawy i przyczyny

Jak zbadać zakwaszenie organizmu?

Jeżeli podejrzewasz u siebie zakwaszenie organizmu, na początku możesz wykonać test odpowiadając na następujące pytania:

  • Czy czujesz się ciągle zmęczony/a, nawet jeżeli śpisz co najmniej 7 godzin?
  • Czy często się stresujesz?
  • Czy zdarzają Ci się problemy z koncentracją?
  • Czy masz problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi?
  • Czy prowadzisz siedzący tryb życia?
  • Czy Twoje włosy i paznokcie są osłabione, a cera sucha?
  • Czy Twoja dieta jest bogata w mięso i nabiał?
  • Czy pijesz mniej niż 1 litr wody dziennie?

Jeżeli na większość pytań odpowiedziałeś/aś twierdząco, istnieje duże ryzyko, że Twój organizm może być zakwaszony. Zanim zgłosisz się do lekarza, możesz jeszcze wykonać test na zakwaszenie organizmu dostępny w aptekach. Badanie należy powtarzać przez kilka dni. Jeśli Twoje obawy się potwierdzą, niezwłocznie udaj się do lekarza.

Jak uniknąć zakwaszenia organizmu?

Już dziś możesz postarać się o utrzymanie prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej w swoim organizmie. W tym celu, wprowadź do swojego życia aktywność fizyczną i postaraj się mniej stresować. Twoja dieta powinna być bogata w produkty zasadotwórcze. Sięgaj po:

  • Warzywa, szczególnie bakłażany, dynie, cukinie, ogórki, sałaty liściaste, botwinę, szpinak, czarną rzodkiew,
  • Owoce, takie jak kiwi, arbuz, ananas, daktyle, figi, rodzynki,
  • Grzyby, na przykład prawdziwki i kurki,
  • Kasze, zwłaszcza kaszę jaglaną.

Dodatkowo, nie zapominaj o piciu wody mineralnej. Dzięki temu uda Ci się uniknąć przykrego doświadczenia, jakim jest zakwaszenie organizmu.

Dowiedz się więcej na prodeacid.pl

DuoLife S.A. ul. Topolowa 22, Więckowice k/Krakowa, infolinia 12 333 45 67.