Wśród wielu sposobów wypełniania ubytków zębowych, implanty zębów zaliczymy do tych najbezpieczniejszych i przynoszących najwięcej korzyści pacjentowi. Ryzyko powikłań jest mniejsze niż 1%. Dzięki wypełnieniu luki, zapobiec można rozchwianiu się zębów i zanikowi kości, a pacjent będzie miał wrażenie, że nigdy nie stracił zęba. Jak wygląda taki zabieg?

Najtrudniejszy pierwszy krok

Nie lubimy odwiedzać lekarzy i niewiele się w tej kwestii w ostatnich latach zmieniło. Wokół wizyt i różnych zabiegów wyrosły również przerażające, w większości nieprawdziwe historie. Często więc pod ich wpływem odwlekamy decyzje o konsultacji czy leczeniu, pogarszając swój stan. Chirurg stomatolog jest na jednym z pierwszych miejsc listy omijanych lekarzy. Obawa przed nim jest nieuzasadniona, odkąd każdy gabinet stosuje skuteczne znieczulenia. Możemy nawet przespać wizytę, jeśli zechcemy.

Leczenie implantologiczne – w zależności od stanu naszych kości i zębów oraz zastosowanej metody – może trwać wiele miesięcy, może być poprzedzone dodatkowymi badaniami lub leczeniem. Najważniejsza więc będzie z naszej strony konsekwencja w leczeniu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: implantologia Beata Świątkowska

Krok drugi, czyli badania i leczenie wstępne

Implantacja zęba lub zębów rozpoczyna się od przeprowadzenia badań i szczegółowego wywiadu z pacjentem. Do badań zaliczymy przede wszystkim badania obrazowe, na przykład tomografię, ale również w niektórych przypadkach morfologię czy czynniki krzepnięcia, a w wywiadzie znajdą się pytania o nasze przyzwyczajenia kulinarne czy przebyte choroby.

Stomatolog oceni również stan jamy ustnej. Być może będziemy na tym etapie musieli wyleczyć próchnicę lub przeprowadzić dodatkowe zabiegi przygotowujące. Będzie tak, jeśli nasza kość nie będzie się nadawała do wszczepienia implantu lub stan jamy ustnej będzie tego wymagał, na przykład, żeby uniknąć powikłań, czy niechcianych zapaleń, gdy już zostaną założone implanty zębów.

Krok trzeci, czyli wybór implantów zębowych

Kiedy mamy już wszystkie badania, przeprowadziliśmy niezbędne zabiegi poprzedzające, wraz z chirurgiem stomatologiem wybieramy implanty zębów. Różnią się one przede wszystkim ilością etapów zabiegu implantacji.

Możemy zdecydować się na implantację jednoetapową, która polega na tym, że implanty zębów po zabiegu od razu zaopatrujemy w śrubę gojącą. Implantacja dwuetapowa natomiast polega na tym, że dziąsło jest zszywane a implant zębowy oddzielony na czas osteointegracji ze środowiskiem zewnętrznym, co znacząco zmniejsza ryzyko zakażeń i zwiększa szansę integracji implantu z kością. W praktyce jednak implantacja dwuetapowa oznacza konieczność drugiego zabiegu po kilku miesiącach. Przy podejmowaniu decyzji warto zdać się na wiedzę i doświadczenie chirurga i pozwolić poprowadzić w tej kwestii. Ostatnią rzeczą przed implantacją jest podpisanie umowy.

Krok czwarty – dzień zabiegu

Implanty zębów wszczepia się około pół godziny. Chociaż sam zabieg trwa krótko, warto zarezerwować sobie na niego więcej czasu, ponieważ poprzedza go podanie znieczulenia ii dezynfekcja jamy ustnej. A po zabiegu chirurg zatrzyma nas na jakiś czas w gabinecie, żeby upewnić się, że dobrze go znieśliśmy.

Implanty zębów wszczepia się przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Nie wymaga ono od nas żadnego specjalnego przygotowania. Możemy również zdecydować się na znieczulenie ogólne lub analgosedację i wtedy musimy się przygotować tak, jak do podania narkozy.

Następnie chirurg odsłania kość i wykonuje w niej otwory za pomocą specjalnych wierteł. Po stabilizacji implantu zębowego, lekarz w zależności od wybranej metody, zszywa dziąsło lub mocuje śrubę gojącą i zabieg uważa się za zakończony. Lekarz może profilaktycznie zalecić nam antybiotyk, przepisze również receptę na leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Krok piąty, czyli co po zabiegu

Około siedem dni po zabiegu musimy odwiedzić chirurga, żeby zdjął nam szwy. W międzyczasie stosujemy się ściśle do wskazań lekarskich. Nie palimy papierosów, po każdym posiłku płuczemy jamę ustną letnią wodą, myjemy zęby z ominięciem okolicy wszczepu i – jeśli cokolwiek nas zaniepokoi – kontaktujemy się niezwłocznie z chirurgiem. I oczywiście zażywamy zlecone leki.

Czas na ząb

Implanty zębów wymagają założenia korony. Zaleca się, żeby nie obciążać nią implantu do czasu zakończenia osteointegracji. Jeśli wstydzimy się widocznych przerw w naszym uzębieniu, u stomatologa wykonamy osłony, które będą wyglądały jak zęby. W zależności od zastosowanej metody, czas zakończenia leczenia będzie różny. Jednak to chirurg decyduje, kiedy możemy przejść do ostatniego etapu implantacji zębów, czyli założenia korony. Warto na koniec podkreślić, że podczas jednego zabiegu możemy implanty zębów wszczepić w kilka miejsc.