Na pewno każdy z nas doświadczył niegdyś nieprzyjemnego, uporczywego uczucia suszenia, bólu głowy, nudności, mdłości oraz wymiotów spowodowanych kacem. Nieprzyjemnych dolegliwości da się jednakże uniknąć, jeżeli odpowiednio się do tego przygotujemy. W tym celu warto skorzystać chociażby z kilku prostych, sprawdzonych sposobów na leczenie skutków nadmiernego spożycia alkoholu.

Jak poradzić sobie z kacem?

Spanie

Organizm po takiej rewolucji alkoholowej potrzebuje się właściwie zregenerować. Niezbędne jest nie forsowanie się przesadnie i nie zarywanie kolejnych nocy. Jeżeli poszaleliśmy, konieczne jest odespanie tego, co przeszliśmy i nabranie sił i wigoru. Nie możemy zatem walczyć z organizmem i na siłę próbować pracować, zmuszać się do wysiłku fizycznego czy umysłowego. Nie przeciążajmy się, a wróćmy na moment chociażby do łóżka. Wystarczy pospanie o nawet pól godziny dłużej niż z reguły to czynimy, nie będąc na kacu. Utnijmy sobie również drzemkę w ciągu dnia. Pozwólmy sobie na chwilę relaksu i nie zarywajmy się bladym świtem. Jeżeli do domu wróciliśmy nad ranem, najgorsze, co może być to niepołożenie się spać tylko od razu przejście do rutynowego trybu życia.

Woda

Niezbędne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, ponieważ kac to nic innego jak przejaw odwodnienia. Dzięki nawilżeniu wodą w większej ilości, możemy oczyścić wątrobę i żołądek oraz jelita ze zgromadzonych na skutek picia napojów wyskokowych toksyn i drobnoustrojów. Warto spożywać wodę nie na raz wielkimi haustami, ale stopniowo uzupełniać jej ilość w organizmie, dbając o uregulowanie gospodarki wodnej. Jest to sposób na opanowanie nudności – najpierw, pijąc wodę będziemy czuć się mdło, ale pijąc regularnie, po trochu, w końcu negatywne objawy ustaną samoistnie.

Imbir

Wyjątkowo polecana jest także herbata robiona jako napar imbirowy. Idealnie nadaje się na kaca, ponieważ ma wiele cennych właściwości – oczyszcza, odtruwa organizm. Jest od lat znanym środkiem na uporczywe męczenie po alkoholu. Nie musimy jednakże od razu przygotowywać naparu. Równie skuteczne jest także przegryzanie co chwilę kawałeczka korzenia imbiru. Jeśli natomiast interesuje nas przygotowanie napoju, zastosujmy od 2 do 3 szklanek wody, w jakie wrzucimy parę kawałków imbiru i doprowadzimy do zagotowania. Na koniec możemy dodać sok z limonki, cytryny, kilka łyżek miodu czy pomarańczę. Wypijajmy przez cały dzień po kieliszku takiego napoju, średnio co dwie – trzy godziny. Od razu powinniśmy poczuć ulgę.

Woda cytrynowa

Wystarczy pokusić się o zmieszanie wody z kilkoma kroplami soku ze świeżo wyciśniętej cytryny a objawy kaca na sto procent będą mniejsze. Możemy także wypić filiżankę herbatki cytrynowej, nie dodając do niej cukru. Jeżeli nie podpasuje nam jej gorycz, dodajmy miód. Działanie detoksykacyjne cytryny sprawia, że oczyszcza ona stosownie organizm i przywraca go do dobrej kondycji.

Rosół

Każdy chyba próbował na kaca domowej roboty rosołu – to znakomity zastrzyk energii. Świetnie wpływa on na podrażnienia błony śluzowej żołądka. Nawet, kiedy nie mamy ochoty na nic do jedzenia, warto zmusić się do spożycia chociażby paru łyżek rosołu. Ulga gwarantowana.