Jak przygotować się do operacji - na co zwracać uwagę

Jeśli czeka nas planowany zabieg operacyjny mamy szansę się do niego właściwie przygotować tak, aby jak najlepiej znieść okres pooperacyjny i szybko wrócić do formy. Warto przygotować sobie swój własny plan działania, by o niczym nie zapomnieć. Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę przed operacją.

Rozmowa z lekarzem i szczepienia

Najbardziej boimy się tego, czego nie znamy, dlatego kiedy otrzymujemy informację, że czeka nas operacja nie bójmy się pytać. Warto poprosić lekarza, aby dokładnie wyjaśnił, dlaczego musimy poddać się zabiegowi, na czym będzie on polegał, kiedy i jakie należy zrobić badania i jak przygotować się do operacji przed zgłoszeniem do szpitala. Podczas rozmowy powinniśmy otrzymać również informacje o możliwych powikłaniach i rodzaju znieczulenia. Oczywiście każdy z nas jest inny, dlatego możemy jasno określić lekarzowi jak dużo chcemy wiedzieć, mówiąc wprost „Chcę wiedzieć wszystko!” lub” Chcę wiedzieć tylko to, co muszę”. Zanim trafimy na salę operacyjną, koniecznie zadbajmy o szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B). Sprawdźmy, czy jest ważne, a jeśli nie, dowiedzmy się, gdzie można się zaszczepić. Przed zabiegiem powinniśmy otrzymać przynajmniej dwie dawki szczepienia, dlatego warto pomyśleć o tym niezwłocznie po ustaleniu daty operacji.

Dlaczego warto zadbać o swoją dietę?

Przygotowanie do operacji powinno uwzględniać także zadbanie o jakość diety. Im lepiej jesteśmy odżywieni przed operacją tym bardziej możliwy staje się szybszy powrót do sił, lepsze gojenie rany i wczesny wypis ze szpitala. To także mniejsza szansa wystąpienia powikłań. Jeśli to możliwe na kilka tygodni przed operacją warto jeść regularnie i różnorodnie uwzględniając wszystkie produkty wskazane w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. W menu nie może zatem zabraknąć cennych warzyw, owoców, źródła energii w postaci produktów zbożowych i „dobrych tłuszczów”, a także produktów dostarczających białko, czyli produktów mlecznych, jaj, chudego mięsa i ryb. Białko jest szczególnie istotne w procesie żywieniowego przygotowania do operacji, bo stanowi materiał budulcowy konieczny do gojenia rany, a także wpływa na prawidłowe działanie układu odpornościowego. Na dwa tygodnie przed operacją warto rozważyć z lekarzem dodatkowe wsparcie żywieniowe w postaci doustnych preparatów odżywczych (np. Impact Oral lub Resource Protein).

Jak jeszcze mogę o siebie zadbać?

Przed operacją warto pomyśleć o pomocy dla siebie po operacji, zapłacić rachunki, zorganizować sobie transport z i do szpitala tak, aby nie martwić się tym podczas pobytu w szpitalu. Jeśli boisz się, że o czymś zapomnisz możesz skorzystać ze specjalnie stworzonego planu działań przed operacją dostępnego na stronie internetowej Poradnika Żywienia MedycznegoDieta lekkostrawna po operacji należy do najczęściej zalecanych modyfikacji jadłospisu zalecanych po zabiegu. Warto zapoznać się z jej zasadami przed operacją tak, aby po powrocie do domu mieć dostępne produkty zalecane do spożycia w okresie rekonwalescencji. Po operacji również warto skonsultować z lekarzem stosowanie dodatkowego wsparcia żywieniowego (np. Impact Oral lub Resource Protein), zwłaszcza jeśli zabieg jest bardzo rozległy lub proces leczenia ogranicza możliwość przyjmowania klasycznych posiłków lub skutkuje niechęcią do jedzenia.

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource Protein: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko. Impact Oral: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia lub ryzyku niedożywienia u pacjentów chirurgicznych w okresie okołooperacyjnym.