Jak radzić sobie z bolącym gardłem w ciąży?

Bolące gardło w ciąży to częsta dolegliwość, która zwykle towarzyszy przeziębieniu. W większości przypadków sprawdzają się domowe sposoby na ból gardła w ciąży oraz łagodne preparaty przeznaczone dla przyszłych mam. Jak leczyć ból gardła w ciąży, jakie środki wybierać, a z których bezwzględnie zrezygnować?

Ból gardła w ciąży – kiedy iść do lekarza?

Ciąża dla kobiet jest niezwykłym czasem, nie tylko pod względem emocjonalnym, lecz także przez liczne zmiany zachodzące w organizmie. Ciało przechodzi na ,,tryb dziecko” i praktycznie wszystkie funkcje skupiają się na rozwoju maluszka. Niestety, dla kobiety niejednokrotnie wiąże się to z osłabieniem odporności, trudno więc przez 9 miesięcy uniknąć infekcji. Jedną z częstych dolegliwości jest ból gardła w ciąży, którego nie należy ignorować. Z drugiej jednak strony, większości leków, po które sięgamy na ból gardła, nie powinno się stosować w ciąży. Jak więc wyleczyć bolące gardło, nie szkodząc dziecku, czy zawsze trzeba iść do lekarza i czy musi to być ginekolog?

Ból gardła najczęściej jest wynikiem przeziębienia lub infekcji wirusowej i przy odpowiednim postępowaniu mija po kilku dniach. Jeśli jednak objawy choroby nie mijają lub gdy dotyka nas ostry ból gardła w ciąży, obserwujemy wyraźne przekrwienie gardła, mamy gorączkę lub inne niepokojące objawy – należy skonsultować się ze specjalistą. Nie musisz od razu umawiać się na wizytę u swojego ginekologa, wystarczy lekarz pierwszego kontaktu, jednak koniecznie poinformuj go, że jesteś w ciąży. Silny ból gardła w ciąży może być objawem infekcji bakteryjnej, która wymaga wdrożenia antybiotyku. Nie obawiaj się leków na receptę – niektóre nie mają wpływu na dziecko, natomiast nieleczona infekcja stwarza zagrożenie zarówno dla maleństwa, jak i dla Ciebie.

Ból gardła w ciąży – zioła przeciwwskazane dla kobiet ciężarnych!

Domowe sposoby na ból gardła w ciąży znacznie różnią się od metod stosowanych poza tym okresem. Wiele osób uznaje, że zioła są naturalne i łagodne, więc należą do bezpiecznych metod. Tymczasem, niektóre zioła są przeciwwskazane dla kobiet w ciąży! Ostrożność przy stosowaniu ziół u kobiet ciężarnych wynika przede wszystkim z braku wystarczających badań w tym kierunku – testy na kobietach w ciąży są zakazane. Wszelkie przeciwwskazania najczęściej (nie zawsze) są wynikiem przypuszczeń odnoszących się do poszczególnych składników o potencjalnie groźnym działaniu.

Warto więc dmuchać na zimne i unikać płukania gardła oraz spożywania ziół, takich jak np.:

  • szałwia – zawiera tujon, który w dużych dawkach może wpływać niekorzystnie na ciążę. Nie zaleca się stosowania szałwii także podczas laktacji;
  • tymianek – zawiera olejek eteryczny (tymol), który w dużych dawkach może powodować uszkodzenia narządów wewnętrznych;
  • podbiał – nie należy go stosować w ciąży ani podczas karmienia piersią;
  • aloes – istnieje niewielkie ryzyko przedwczesnego porodu przy stosowaniu dużych ilości aloesu.

Zioła i domowe sposoby najlepsze na ból gardła w ciąży

Na szczęście, poza ziołami zakazanymi, istnieją także bezpieczne sposoby na bolące gardło w ciąży. Podstawą jest nawilżanie gardła – dużo wody i letnich płynów. Pamiętaj, aby nie pić mocnej herbaty, ponieważ wysusza gardło. Śmiało możesz jednak przygotować słabą herbatę, jednak pij ją, gdy lekko przestygnie. Nadmierne rozgrzanie gardła nie zmniejsza podrażnień, lecz je pogłębia. W aptece możesz także kupić także łagodne preparaty, takie jak np. tabletki do ssania dla kobiet w ciąży lub spray na gardło.

Do herbaty lub ciepłego mleka dodawaj:

  • cytrynę;
  • miód – to sposób nie tylko na nawilżenie gardła, lecz także leczenie infekcji w ciąży. Miód działa odkażająco, łagodzi ból gardła i suchy kaszel;
  • imbir – możesz śmiało stosować imbir w II i III trymestrze, unikaj go jednak na początku ciąży;
  • czosnek – działa przeciwbakteryjnie, jednak ogranicz jego spożycie do 3-4 ząbków dziennie.

Czym płukać gardło w ciąży?

Na bolące gardło w ciąży bardzo pomocne jest płukanie gardła, ponieważ usuwa część drobnoustrojów i jednocześnie nawilża. Jednak i w tym przypadku trzeba wiedzieć, czym płukać gardło w ciąży.

Do płukania możesz stosować:

  • łagodny roztwór soli kuchennej – rozpuść łyżeczkę soli w wodzie i płucz gardło przez ok. 2 minuty 3-4 razy dziennie. Jedna łyżeczka wystarczy, aby stworzyć słone środowisko zmniejszające rozwój drobnoustrojów. Większa ilość soli podrażnia gardło!;
  • roztwór wody utlenionej – do szklanki wody dodaj łyżeczkę wody utlenionej i postępują tak samo, jak w przypadku soli;

macerat z ziaren lnu – jeśli chcesz wiedzieć, co na drapanie w gardle będzie najlepsze i jednocześnie skuteczne – płukanie gardła maceratem z siemienia lnianego sprawdzi się idealnie. Związki śluzowe uwalniane z nasion lnu powlekają gardło, łagodzą chrypkę, ból i pieczenie. To dobry sposób na łagodzenie dolegliwości związanych z bólem gardła, wynikającym także z ciążowej zgagi.