Trauma związana z wizytą u stomatologa w okresie dzieciństwa ma istotny wpływ na dalszy proces dbania o higienę jamy ustnej. Strach przed dentystą może być związany z wieloma czynnikami. Co zrobić by go przezwyciężyć?

Największe traumy wynikają z pierwszych zabiegów, które wiążą się z bólem i czasochłonnymi metodami leczenia ubytków. Co zrobić, by ich uniknąć? Codzienne szczotkowanie zębów pastą z fluorem oraz dobrze zbilansowana dieta uboga w cukry to sposób na zdrowe i mocne zęby małego pacjenta. Jeśli dziecko zobaczy, że wizyta u dentysty to tylko sprawdzenie stanu uzębienia przy pomocy specjalistycznych lusterek, to nie będzie miało oporów, by dalej dbać o zdrowie jamy ustnej.

Pierwsza wizyta u dentysty

Pierwsza wizyta u stomatologa to przełomowe wydarzenie w życiu dziecka. Warto zadbać o to, by dziecko odwiedziło gabinet, zanim zacznie mieć problemy z uzębieniem. Próchnica we wczesnym stadium to wciąż szansa na szybkie leczenie. Kiedy zaczyna się ból, to niestety leczenie robi się dłuższe i mniej przyjemne. Jeśli w takich okolicznościach zabieramy dziecko na pierwszą wizytę, to nie ma się co dziwić, że gabinet stomatologiczny kojarzy się z bólem i używaniem urządzeń o mrożących krew w żyłach odgłosach.

Jak przygotować dziecko?

Przygotowanie dziecka do specyfiki pracy dentysty powinno mieć miejsce przed ukończeniem 1 roku życia. Nawet jeśli dziecko nie ma jeszcze zębów, to wizyta z mamą pozwoli na zaprzyjaźnienie się z otoczeniem. Oczywiście nie należy zabierać dziecka, kiedy leczymy zęby, bo słysząc urządzenia i widząc strzykawkę, może się przestraszyć. Jeśli masz opory przed wizytą u dentysty, to nie przenoś swojego strachu na dziecko! Dziecko będzie źle reagowało na wszelkie straszne historie na temat dentysty, dlatego unikanie ich jest najlepszą metodą, by nie wzbudzić niepotrzebnego lęku. Dziecko jest wrażliwe i świetnie wyczuwa nasz stres. Pamiętajmy, że każde słowo może mieć znaczenie. Stwierdzenie „bądź dzielny” jest kojarzone przez dzieci schematycznie, w tym przypadku z trudnością. Róbmy wszystko, by wizyta była łatwa i przyjemna!

Podejście współczesnych dentystów do najmłodszych pacjentów nieco się zmieniło. Bezbolesne znieczulenia, różne formy sedacji oraz sprzęty stworzone z myślą o najmłodszych to świetny pretekst, by w miłej atmosferze posłuchać opowieści o pracy dentysty. Każdy lekarz musi umieć rozmawiać z pacjentem. Bariera wiekowa nie powinna odgrywać istotnej roli, a jedynie skłaniać do dopasowania właściwej merytoryki.