Nie musisz przy każdej przypadłości zdrowotnej, dolegliwości jaka męczy Twoje ciało czy schorzeniach medycznych atakujących Twój organizm, ustawiać się w kolejce do apteki po zakup środków farmakologicznych. Dużo lepszym rozwiązaniem, bo na pewno znacznie korzystniejszym z leczniczego punktu widzenia, jest zastosowanie naturalnych produktów, które będą wykazywały podobne właściwości do standardowych medykamentów. Jak najbardziej jest to możliwe i przykładem takiego wartościowego w swym składzie produktu jest roślina dobrze nam znana i często spotykana – nagietek.

To popularne zioło, które stosowane jest nie tylko w dziedzinie ogrodnictwa, ale poza jego ozdobnym wyglądem, jak wskazuje samo jego pełne nazewnictwo- nagietek lekarski, znakomicie sprawdza się w dziedzinie medycyny. Stanowi niesamowicie skuteczną alternatywę wobec standardowych środków farmakologicznych. Znakomicie nadaje się do zastosowania w wielorakich problemach zdrowotnych. Ma właściwości przeciwgrzybicze, rozkurczowe, żółciopędne i przeciwzapalne.

Jak wykonać maść nagietkową?

Charakterystyka rośliny

Nagietek lekarski pochodzi od łacińskiego określenia calendula officinalis. To jednoroczny gatunek popularny w polskich ogrodach przydomowych, sadzony w celach dekoracyjny. Jest to też roślina zielarska, jedna z popularniejszych. Jej łodygi sięgają nawet do 50 cm, a minimalnie mają 20 cm. Wyróżniają ją lancetowate liście oraz specyficzne kwiatostany, które wyrastają na szczycie łodyżek. Są to charakterystyczne koszyczki, jakich średnica ma średnio między dwa a pięć cm. Najczęstszy ich kolor to intensywna żółć, ale występują także w odcieniach pomarańczowych. Okres kwitnięcia tej rośliny to czerwiec – wrzesień.

Zastosowanie

Nagietek lekarski jest wykorzystywany między innymi przy leczeniu stanów zapalnych skory, bowiem wykazuje kojące działanie. Znakomicie sprawdza się także jako środek przeciwzapalny, co wynika z faktu, iż ma w sobie spore ilości olejku eterycznego, saponiny triterpenowe, karotenoidy, glikozydy, gorycze czy kwasy organiczne i fitosterole. Jego cenną zawartość tworzą także flawonoidy oraz związki śluzowe. Dzięki temu możliwe jest zapobieganie rozwojowi grzybicy oraz zwiększenie tempa gojenia się ran i odparzeń. Jako, że jest to specyfik rozkurczowy w swym działaniu oraz żółciopędny, znakomicie nadaje się do normowania pracy układu trawiennego, wątroby i trzustki oraz jelit. Jest idealnym wyborem naturalnym, jeżeli chodzi o łagodzenie owrzodzeń żylakowatych podudzi. Nagietek to taka roślina, która nadaje się w pełni do zastosowania zarówno od zewnątrz, a więc do położenia na skórę, jak także jako skuteczny preparat ziołowy, intensywnie działający od środka. W tym drugim przypadku znakomicie sprawdza się przy wrzodach, zarówno żołądka, jak i dwunastnicy. Ponadto jest skutecznym suplementem diety u chorego na nieżyty jelitowe czy żołądkowe. Znakomicie eliminuje choroby pęcherzyka żółciowego. Jest mocno doceniany w sferze kosmetyki.

Maść z nagietka

Charakteryzowana roślina znakomicie nadaje się do tworzenia na jej bazie wszechstronnie działającej maści. Jest ona zalecana przy zapaleniach skórnych, zadrapaniach, rankach, obtarciach, oparzeniach czy siniakach i bólach. Do jej wykonania potrzebujemy 100 g oleju nagietkowego, 150 g wosku pszczelego. W  naczynie żaroodporne dodajemy olej, wosk i wstawiamy zawartość wraz z pojemnikiem do rondelka z woda na wysokości kilka centymetrów. Podnosimy temperaturę nieco wyższej na palniku i tak doprowadzamy do lekkiego gotowania się mikstury. Podgrzewamy mieszaninę, aż wosk ulegnie roztopieniu. Wlewamy ja następnie do słoików i korzystamy.