Dziecko z aparatem ortodontycznym

Każdy z nas chciałby mieć piękny uśmiech, nie jest to jednak możliwe bez zdrowych i równych zębów. Osiągnięcie tego pierwszego wydaje się dość łatwe. Wystarczy odpowiednia higiena jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologa. To drugie jest nieco trudniejsze. Uwarunkowania genetyczne czy dziecięce nawyki to tylko niektóre z czynników, które wpływają na kształt naszego zgryzu. Niemal wszystkie wady uzębienia można jednak poprawić. Należy tylko jak najwcześniej udać się do lekarza ortodonty i podjąć leczenie. Dotyczy to zwłaszcza najmłodszych.

Zapobieganiem, rozpoznawaniem i leczeniem wrodzonych i nabytych wad zgryzu zajmuje się dział stomatologii o nazwie ortodoncja (inaczej ortopedia szczękowo-twarzowa). W trakcie leczenia wykorzystywane są różnego rodzaju materiały ortodontyczne, w tym ruchome i stałe aparaty. Nad ich odpowiednim doborem i ustawianiem czuwa stomatolog ortodonta. Na tym polega też główna różnica między ortodontą a dentystą, który odpowiada za leczenie naszych zębów.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając gabinet ortodontyczny dla naszego dziecka? Przede wszystkim na doświadczenie pracujących tam osób. Taka specjalizacja jak ortodoncja wymaga z jednej strony dużej cierpliwości, a z drugiej – stanowczości. Tylko to zmobilizuje pacjenta do przestrzegania ustalonych reguł. W drugiej kolejności należy zwrócić uwagę na sprzęt, którym dysponują stomatolodzy specjalizujący się w ortodoncji u dzieci. Im jest nowocześniej, tym szybsza i dokładniejsza będzie diagnoza. Warto więc podpytać znajomych o doświadczenia i udać się do najlepszego oraz sprawdzonego gabinetu (np. ewapawlak.com.pl/).

Kiedy należy udać się z naszym dzieckiem do gabinetu ortodontycznego? Odpowiedź jest jedna – jak najwcześniej. Także tu sprawdza się reguła: „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Dzieci w wieku 2–3 lat mają już pełne uzębienie mleczne. I wtedy też, zdaniem specjalistów, należy się udać na pierwszą wizytę do ortodonty lub ortodontki. Kolejne wizyty zalecane są w wieku 7–9 lat i 10–12 lat, gdy dzieci będą miały już zęby stałe. Należy pamiętać, że refundowane przez NFZ aparaty na zęby (ruchome) przysługują wyłącznie dzieciom do 12. roku życia. Na darmowe leczenie retencyjne i wizyty kontrolne mogą liczyć pacjenci do 13. roku życia

Tyle o profilaktyce i wizytach „planowanych”.

Obok tego istnieje szereg objawów, które muszą nas jako rodziców zaniepokoić. Musimy jak najszybciej umówić się na wizytę do ortodonty, gdy zauważymy, że nasze dziecko:

  • nie może się pozbyć szkodliwych nawyków (takich jak np. ssanie kciuka, obgryzanie paznokci, gryzienie ołówków),
  • ma asymetryczne rysy twarzy,
  • ma wadę wymowy,
  • oddycha ustami i ma stale otwarte usta,
  • zgrzyta zębami przez sen,
  • ma nieprawidłowo rosnące zęby.

Szybkość naszej reakcji będzie miała istotny wpływ na czas leczenia. Warto jednak poświęcić temu uwagę. Piękny uśmiech naszego dziecka ma bowiem nie tylko aspekt estetyczny. Jest ważny również z punktu widzenia psychologii, zwłaszcza w okresie dorastania.