Łazienka dla osoby starszej lub niepełnosprawnej – jak ją wyposażyć?

0
386

Czynności higieniczne, które stanowią dla większości z nas zwykły element codzienności, dla osób starszych lub niepełnosprawnych mogą być wyzwaniem, niejednokrotnie stanowiącym niebezpieczeństwo. Sprawne przemieszczanie się po łazience i korzystanie z prysznica czy toalety można zapewnić poprzez montaż akcesoriów łazienkowych, takich jak poręcze, uchwyty, nakładki czy siedziska.

Przystosowanie łazienki do potrzeb osoby niepełnosprawnej

Osoby mające problemy z przemieszczaniem się nie powinny poruszać się po miejscach takich jak łazienka czy toaleta bez odpowiedniego wsparcia. W miejscach tych poprzez nagromadzenie urządzeń sanitarnych na niewielkiej przestrzeni oraz potencjalne występowanie wilgoci (śliskie podłogi) istnieje stosunkowo wysokie ryzyko zajścia nieszczęśliwego wypadku. Projektując łazienkę dla osoby starszej lub niepełnosprawnej, najlepiej od razu zaplanować układ poręczy i uchwytów w taki sposób, aby możliwe było poruszanie się po całym pomieszczeniu bez konieczności odrywania rąk od środka podparcia. Poręcze warto zamontować nie tylko pod prysznicem czy w okolicach toalety, ale także w pobliżu umywalki oraz przestrzeni pomiędzy urządzeniami sanitarnymi.

Poręcze i uchwyty łazienkowe

Montaż poręczy czy uchwytów nie zawsze wymaga przeprowadzenia całkowitego remontu łazienki. Można zamontować je do ścian, korzystając z odpowiednich wierteł i wkrętów, przeznaczonych do zastosowania na pokryciach glazurniczych. Jeżeli z łazienki korzystają także osoby pełnosprawne, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie poręczy uchylnych. Mogą one zostać odchylone do góry w momencie, kiedy nie są potrzebne, a przez to nie zajmować przestrzeni. Poręcze uchylne sprawdzają się szczególnie przy toalecie, zapewniając wsparcie przy siadaniu oraz wstawaniu. Profesjonalne modele wytrzymują obciążenie do 120 kg.

Siedziska toaletowe i nakładki

Trudnością w korzystaniu z toalety przez osoby nie w pełni sprawne jest konieczność zajęcia niskiej pozycji. W przypadku problemów z układem ruchu czynność siadania na sedes i wstawania z niego staje się wyzwaniem. Tę trudność można rozwiązać za pomocą nasadek toaletowych, które podwyższają wysokość siedziska. W dobrych sklepach medycznych znajdziemy nakładki miękkie, zdejmowane i zakładane na toaletę w razie potrzeby, wykonane z łatwych w utrzymaniu czystości materiałów. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem są wykonane z tworzywa nakładki, które można przymocować do miski sedesowej. Zapewniają wysoką stabilność i wygodę użytkowania, dzięki antypoślizgowym podkładkom. Ich montaż i demontaż jest prosty i szybki.

Jeżeli z toalety korzysta wyłącznie osoba niepełnosprawna, w celu ułatwienia jej korzystania z toalety można zastosować nakładkę ze zintegrowanymi poręczami i deską sedesową. To rozwiązanie jest w praktyce podwyższeniem toalety, zapewniającym komfort i bezpieczeństwo, bez ograniczenia funkcjonalności. Nasadka toaletowa z poręczami przyda się szczególnie tam, gdzie z różnych powodów niemożliwe jest zamontowanie poręczy lub uchwytów na ścianach.

Siedziska wannowe i prysznicowe dla niepełnosprawnych

Wsparcie osób niepełnosprawnych podczas kąpieli zapewniają dedykowane ławeczki i siedziska. W zależności od tego, czy łazienka wyposażona jest w prysznic czy wannę, możemy wybrać odpowiednie akcesorium. W przypadku prysznica, efektywnym rozwiązaniem jest montowane do ściany siedzisko prysznicowe. Przydaje się ono głównie w łazienkach, z których poza niepełnosprawnymi korzystają także osoby bez problemów z układem ruchu. Takie siedzisko można bowiem złożyć, dzięki czemu nie zajmuje miejsca. Innym rozwiązaniem, którego zaletą jest możliwość łatwego przemieszczania i użytkowania także do innych celów, jest stołek prysznicowy. Wykonane z tworzywa stołki są odporne na działanie wody oraz posiadają regulację wysokości. Na rynku znajdziemy wersje stołków z oparciem czy też obrotowym siedziskiem, ułatwiającym korzystanie z prysznica.

Do wanny najlepiej wybrać ławeczkę lub siedzisko wannowe. Najlepszym rozwiązaniem są modele z regulacją szerokości, które można dopasować do niemal każdego typu wanny. Proste ławeczki wannowe nie zajmują wiele miejsca, a ich demontaż jest prosty. Ławeczki wannowe z oparciem wymagają nieco większej ilości przestrzeni, jednak ich zaletą jest wyższa stabilność i bezpieczeństwo korzystania.

Więcej akcesoriów ułatwiających osobom niepełnosprawnym korzystanie z łazienki i toalety można znaleźć na stronie https://galeriazdrowia.pl/kategoria-produktu/produkty-toaletowo-prysznicowe/