protetyka stomatologiczna

Większość ludzi usługi protetyczne kojarzy z szyldów reklamowych gabinetów dentystycznych. Niewiele osób wie jednak, co ten termin tak naprawdę oznacza. Jego medyczne brzmienie nie daje jednoznacznych skojarzeń. Dodatkowo stomatologia jest odbierana, jako ta bolesna gałąź medycyny. Wolimy nie zgłębiać tematu bez wyraźnej potrzeby.

Co to jest protetyka stomatologiczna?

Protetyka stomatologiczna to dział zajmujący się wszelkimi uzupełnieniami braków zębowych. Innymi słowy, gdy z jakiegoś powodu tracimy ząb technicy protetyczni mają stworzyć jego sztuczną kopię, która nam go zastąpi. Słowo „proteza” większość ludzi skojarzy zapewne z osobami starszymi. Nie są one jednak jedynymi odbiorcami tego typu produktów.

Braki w uzębieniu mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Nie tylko wiek przynosi utratę zębów. Wiele osób ma genetyczną skłonność do próchnicy, bierze udział w wypadkach lub traci zęby przez chorobę. Są również osoby, które urodziły się z niekompletnym uzębieniem. To właśnie dla nich tworzone są uzupełnienia protetyczne.

Protetyka to nie tylko „sztuczne szczęki”. Często są to wykonane ze specjalnych materiałów korony, nakładane na uszkodzone zęby. Dzięki indywidualnemu dopasowaniu odróżnienie „nowego” zęba jest praktycznie niemożliwe.

Korony stosowane są również w przypadkach implantowania zębów. Podczas takiego zabiegu w szczękę pacjenta wwiercane są specjalne śruby-implanty, które tworzą swoisty korzeń dla nowego zęba. Taki sposób uzupełniania ubytków jest droższy, ale niewątpliwie bardziej korzystny dla osoby poddającej się zabiegowi. Sprawia on, że kość szczęki pracuje tak, jak w przypadku posiadania w tym miejscu własnego zęba. Dzięki temu zachowuje ona elastyczność i żywotność.

Technicy protetyczni tworzą również mosty zębowe. Nakładane na sąsiadujące z luką zęby wypełniają pustą przestrzeń między nimi. Dzięki temu uzyskujemy większą powierzchnię zgryzu. Mosty również są indywidualnie dopasowywane tak, aby kolorem i kształtem pasować do pozostałych zębów.

Poza tymi montowanymi na stałe uzupełnieniami są oczywiście również protezy wyjmowane. Nie muszą być one jednak pełną szczęką. Niekiedy jest to jedynie kilka zębów, a sama proteza jest niewielkich rozmiarów. Takie rozwiązania są czasem stosowane, jako przejściowe przed uzupełnieniami montowanymi na stałe. Należy wtedy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, tak aby drobinki dostające się pod protezy nie powodowały chorób dziąseł.

Komu są potrzebne usługi protetyki stomatologicznej?

Protetyka ma nie tylko znaczenie zdrowotne. Braki w uzębieniu są częstą przyczyną niższej samooceny i wycofania społecznego ludzi. Osoby dotknięte tym problemem obawiają się odzywać publicznie, martwiąc się ośmieszeniem, ujawnieniem swoich wad. Uzupełnienia protetyczne dają takim ludziom szansę na poprawę komfortu życia oraz jakości interakcji z innymi.

W bardzo przystępny sposób temat ten ukazany jest na stronie emdent.pl. Możemy tam znaleźć dokładne, ale napisane zrozumiałym językiem opisy wszystkich zabiegów związanych z protetyką. Autorzy podnoszą także temat psychologiczny i osobisty uzupełniania braków w uzębieniu. Nie brakuje również fachowych opisów materiałów z jakich wykonuje się uzupełnienia.