Na czym polega usuwanie tłuszczaków

Tłuszczaki są łagodnymi nowotworami skóry, które stosunkowo łatwo dostrzec nawet gołym okiem. Przeważnie są zlokalizowane w tkance podskórnej, mogą jednak pojawiać się w okolicach ważnych narządów wewnętrznych takich, jak wątroba, nerki albo jelito grube.

Przeważnie mamy do czynienia w ich przypadku z pojedynczymi zmianami, choć może zdarzyć się i tak, że składają się one z licznych tworów (tak zwane tłuszczaki mnogie).

Czy usuwanie tłuszczaków zawsze jest konieczne?

Bez względu na to, jaka jest wielkość tłuszczaka i gdzie jest on umiejscowiony, pacjent, który go zaobserwował, powinien zwrócić się do lekarza z prośbą o ocenę ewentualnego zagrożenia. Co do zasady, jeśli tłuszczak nie jest duży, a do tego jego obecność nie powoduje żadnych dolegliwości, nie ma też potrzeby jego usuwania. Bardzo często jednak mamy do czynienia z sytuacją, w której zmiana skórna jest defektem kosmetycznym.

Pacjent czuje się niekomfortowo, a co za tym idzie usunięcie tłuszczaka wydaje się mieć sens choćby po to, aby przywrócić osobie zmagającej się z tym problemem pewność siebie. Zabieg powodowany względami estetycznymi zwykle wybierany jest przez młodych ludzi. Bez względu na wiek tłuszczaki usuwają pacjenci, u których zmiany tego rodzaju pojawiły się na twarzy, szyi oraz w innym, dobrze widocznym miejscu.

Chirurgia w walce z tłuszczakami

Usuwanie tłuszczaków jest możliwe na kilka sposobów. Największą popularnością cieszy się w tym kontekście zabieg chirurgiczny. Zainteresowanie nim jest duże przede wszystkim dlatego, że, w większości przypadków, nie wymaga on hospitalizacji chorego, a do tego możliwe jest przekazanie zmiany do dalszych badań, już po jej usunięciu.

Jeszcze przed zabiegiem chirurg bada tłuszczaka, potem zaś decyduje, wspólnie z pacjentem, o rodzaju znieczulenia. Najczęściej ma ono miejscowy charakter, co sprawia, że pacjent cały czas jest przytomny, lekarz zaś może usunąć nie tylko samą zmianę skórną, ale i torebkę łącznotkankową, która ją otacza. Rana przeważnie musi zostać zszyta, na ściąganie szwów najlepiej zaś stawić się po tygodniu lub dwóch od zakończenia zabiegu.

Usuwanie tłuszczaków w warunkach szpitalnych odbywa się niezwykle rzadko. Decyzja taka zapada przede wszystkim wtedy, gdy rozmiary tłuszczaka są duże, a tym samym jego usuwanie może napotkać na trudności. W szpitalu usuwa się też tłuszczaki zlokalizowane w miejscach dobrze ukrwionych.

Lipoliza tłuszczaka

Pacjenci, którzy chcą, aby zmiana została usunięta metodą niechirurgiczną, mogą zdecydować się na lipolizę tłuszczaka. Nie wymaga ona pobytu w szpitalu i zwykle wiąże się jedynie ze znieczuleniem miejscowym. Zabieg ten przyczynia się do rozpadu tkanki tłuszczowej, z której składa się tłuszczak. W tym przypadku w otoczenie guzka wstrzykuje się specjalne substancje, które zmniejszają go.

Niestety, procedura ta jest najskuteczniejsza wtedy, gdy tłuszczaki mają mniej niż 25 milimetrów średnicy. Może się też okazać, że skuteczność zabiegu za jego pierwszym podejściem nie będzie wystarczająca, co wymagać będzie jego powtórzenie.