Nieprawidłowa dieta, która obfituje w tłuste potrawy, jak i brak ruchu powodują odkładanie się cholesterolu na ściankach naczyń krwionośnych. Stąd już tylko krok do powstania blaszek miażdżycowych. Jeżeli będą się one zbierać w tętnicy wieńcowej, to w pewnym momencie nastąpi zamknięcie jej światła. Wówczas mowa o zawale.

Jakie są objawy zawału?

Istnieje wiele objawów, które mogą wskazywać na zawał. Pod żadnym względem nie można bagatelizować tego typu symptomów.

Do najpopularniejszych objawów zawału należą między innymi:

  • silny ból w klatce piersiowej – to najbardziej charakterystyczny symptom zawału; ból najczęściej narasta w czasie, może piec lub dławić, nie ustępuje nawet po położeniu się lub przyjęciu wygodnej pozycji ciała,
  • duszności – może im towarzyszyć kaszel lub poważne trudności z odkrztuszaniem,
  • zawroty głowy, a także osłabienie lub nawet omdlenie,
  • ból brzucha, a także wymioty lub nudności,
  • kołatania serca, a także zaburzenia rytmu serca,
  • niepokój przed śmiercią, panika.

Zaburzenia czucia to kolejne bardzo poważne objawy zawału. Przejawiają się one swędzeniem, niepokojącym i nagłym uczuciem gorąca lub zimna. Wspomniany silny ból w klatce piersiowej jest również charakterystyczny dla choroby wieńcowej, ale w przypadku tej drugiej ustępuje po ok. 5 minutach, licząc od momentu podania pacjentowi nitrogliceryny. Symptomy zawału nie zawsze się pojawiają. Czasami zdarza się wyjątkowo kuriozalne sytuacje, w których pacjent dowiaduje się o tym, że przeszedł zawał dopiero po wizycie u lekarza, a dokładniej po przeprowadzeniu specjalistycznego badania. Takim badaniem może być EKG.

Objawy zawału – jak pomóc?

Jeżeli objawy wskazują na zawał, koniecznie wezwij pomoc. Ratownicy medyczni wiedzą, jak postępować w takich przypadkach. Oczekując na ich przybycie, warto zażyć lub podać osobie, u której podejrzewa się zawał leki przeciwbólowe i aspirynę.