Dalekowzroczność to wada wzroku, która polega na niewyraźnym widzeniu zarówno z oddali, jak i z bliska. U dalekowidzów mogą pojawić się bóle głowy i łzawienie z oczu. Za wadę wzroku odpowiada najczęściej zbyt krótka gałka oczna, co powoduje nieprawidłowe załamywanie się światła w oku, czego efektem jest nieostre widzenie. Dalekowzroczność leczy się za pomocą soczewek kontaktowych, tradycyjnych okularów lub zabiegu laserowego.

Dalekowzroczność – jak to wada wzroku?

Wada refrakcji oka, czyli dalekowzroczność (nazywana również nadwzrocznością), objawia się niewyraźnym widzeniem obiektów oddalonych, przy równoczesnym słabym widzeniu rzeczy znajdujących się blisko. Układ optyczny oka jest za słaby, aby w prawidłowy sposób załamywać promienie słoneczne dostające się do oka. U dalekowidzów światło załamuje się za siatkówką, a nie jak w przypadku zdrowego oka – na siatkówce. W efekcie osoba z wadą wzroku widzi nieostro, zarówno z bliska, jak i z daleka. Soczewki Ultraflex to jedna z metod leczenia dalekowzroczności.

Na czym polega leczenie dalekowzroczności?

Dalekowzroczność można korygować na trzy sposoby. Najpopularniejsze metody leczenia wady wzroku to tradycyjne okulary oraz soczewki o wypukłych szkłach i mocach dodatnich. Dobieranie soczewek czy okularów powinno odbywać się zawsze w gabinecie okulistycznym, po przeprowadzeniu specjalistycznych badań wzroku. Szkła kontaktowe muszą być bowiem dobrane zgodnie z natężeniem wady, aby zapewnić maksymalną poprawę jakości widzenia. Soczewki sferyczne można również nosić na przemian z okularami.

 Laserowe leczenie dalekowzroczności

Wadę wzroku leczy się także laserowym zabiegiem. Polega on na nacięciu rogówki i wymodelowaniu jej w taki sposób, aby zapewniała ostre widzenie, bez konieczności noszenia soczewek czy okularów. Z laserowego leczenia dalekowzroczności nie mogą jednak skorzystać osoby przed 21. rokiem życia.

Przyczyny i objawy dalekowzroczności

Dalekowidze mogą skarżyć się, oprócz niewyraźnego widzenia z daleka i bliska, również na łzawienie oczu, bóle głowy czy uczucie zmęczenia gałek ocznych, nasilające się zwłaszcza w czasie czytania książek, gazet czy pracy przed komputerem. Dalekowzroczność może być spowodowana niską siłą łamiącą układu optycznego czy za krótką gałką oczną, co sprawia, że światło ogniskuje się za siatkówką, przez co obniża ostrość widzenia. Wada wzroku wynika najczęściej z uwarunkowań genetycznych.