Kolejnym poważnym problemem jest pęknięcie łąkotki. Warto przypomnieć że w każdym z kolan znajdują się po dwie łąkotki przyśrodkowe i boczne. Pełnią wiele istotnych funkcji. Przede wszystkim przenoszą obciążenia, pochłaniają drgania i wstrząsy, stabilizują i są pomocne w rozprowadzaniu płynu stawowego.

Jak zatem objawiają się urazy łąkotki ? Przede wszystkim cechą charakterystyczną jest ból, który nasila się w trakcie wysiłku, pojawia się opuchlizna, słychać charakterystyczne trzaski i pojawia się charakterystyczne uczucie braku stabilności kolana.

Co dzieje się w przypadku pęknięcia łąkotki? W zależności od rodzaju uszkodzenia występuje kilka technik leczenia. Nieduże poziome pęknięcia regenerują się samoistnie. Zszycie łąkotki przez lekarza jest konieczne przy rozległych pęknięciach. W tym celu stosuje się artroskop. Najpierw wprowadza się narzędzia do stawu. Następnie należy zszyć łąkotkę za pomocą biorozpuszczalnych nici. Często zastosowanie znajdują kolagenowe łatki i metody inżynierii tkankowej. Wtedy umieszcza się w organizmie implant wykonany z kolagenu i pokrywa się go komórkami macierzystymi. Są to komórki multipotencjalne, które po okresie roku pełnią funkcję zniszczonej łąkotki i zastępują po pewnym czasie całkowicie implant, który z kolei ulega biodegradacji.

Jednoznaczną diagnozę w tej kwestii może postawić lekarz specjalista z zakresu ortopedii i traumatologii. Zazwyczaj w tym celu stosuje się wywiad z pacjentem wraz z badaniem fizykalnym oraz dodatkowe badania, takie jak USG lub rezonans magnetyczny.

Bardzo ważnym etapem jest prawidłowa rehabilitacja stanu po pęknięciu łąkotki. Usprawnianie powinno mieć miejsce już w pierwszej dobie po zabiegu. Kontynuacja powinna trwać przez 4 do 6 tygodni, ponieważ w tym czasie kolano powinno wrócić do pełnej sprawności. Konieczne jest noszenie stabilizatora, ponieważ pełne obciążenie stawu po pierwsze wywoła silne dolegliwości bólowe a po drugie może spowodować rozejście się szwów pooperacyjnych.