Pomoce do integracji sensorycznej. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

0
1105

Według niektórych szacunków, nawet 15 procent dzieci może mieć trudności z integracją sensoryczną. Jak pomóc dziecku poradzić sobie z nimi?

Tego typu zaburzenia objawiają się między innymi problemami z utrzymaniem równowagi, nadwrażliwością (lub małą wrażliwością) na bodźce, trudnościami w nauce lub późnym rozwojem mowy i chodzenia. W ich zahamowaniu może pomóc terapia SI. Oczywiście jej skuteczność zależy od wielu czynników. Spore znaczenie mają odpowiednie pomoce do integracji sensorycznej. Na co jednak zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Jak pomoce sensoryczne działają na zmysły?

Pomoce do integracji sensorycznej powinny delikatnie pobudzać do działania zmysły malucha i angażować jego uwagę. Nie mogą jednak działać przytłaczająco. Jedna z kluczowych kwestii to kolory. Najlepiej sprawdzają się proste, żywe barwy – zwłaszcza w kontrastowych zestawieniach. Duże znaczenie mają też dźwięki. Szelesty czy chroboczące dźwięki nie tylko pobudzają zmysł słuchu, ale też wyciszają i sprzyjają skupieniu uwagi, co jest ważne zwłaszcza w przypadku dzieci z nadpobudliwością. Struktura umożliwiająca dociskanie (np. dzięki wypełnieniu z łuski gryki) pozwala ponadto na stymulację czucia głębokiego i tym samym sprzyja relaksowi.

Wrażenia dotykowe. Czemu faktury są tak ważne?

Stymulacja zmysłu dotyku ma ogromne znaczenie w terapii SI. Dlatego pomoce do integracji sensorycznej muszą posiadać różnorodne struktury – między innymi szorstkie, śliskie, elastyczne, matowe czy miękkie. Ten efekt można osiągnąć zarówno w jednym przedmiocie, jak i kompletując kilka o różnych właściwościach.

Jak dobrać odpowiednią wielkość pomocy sensorycznych?

Pomoce do integracji sensorycznej należy dobierać pod względem wieku oraz wzrostu dziecka. Ten parametr szczególnie ważny okazuje się w przypadku takich produktów jak hamaki, pufy czy worki sensoryczne. Przy ich doborze warto więc kierować się przede wszystkim rekomendacjami producenta.

Właściwe materiały. Z czego robi się dobre pomoce do terapii SI?

Do produkcji pomocy do integracji sensorycznej najlepiej nadają się naturalne materiały. Nie tylko mają różnorodne faktury, ale też często działają także na zmysł zapachu (jak na przykład drewno czy łuski gryki, użyte w pufach dostępnych na https://intibag.eu/). Jeśli chodzi o tkaniny używane przez producentów, duże znaczenie mają:

  • tiul (gładka faktura);
  • aksamit (odczucie miękkości);
  • bawełna (różne efekty – od miękkości po szorstkość);
  • frotte (szorstkość);
  • Secondskin® (syntetyczny materiał cechujący się dużą miękkością).