Sprzęt, który ułatwia poruszanie się: laski, rolatory i balkoniki ortopedyczne

Pogarszająca się wraz z wiekiem sprawność ruchowa bardzo często wymaga stosowania sprzętów ortopedycznych ułatwiających chód. Stają się one wręcz niezbędne, gdy możliwość samodzielnego poruszania się zostanie dodatkowo utrudniona na skutek kontuzji bądź urazu, na które seniorzy narażeni są w stopniu szczególnym. Z pomocą przychodzą akcesoria medyczne w postaci lasek, balkoników oraz rolatorów.

Jak wybrać laskę ortopedyczną dla seniora?

Laski świetnie sprawdzają się w przypadku osób z problemami utrzymaniem równowagi lub, przykładowo, po operacji biodra, kiedy większego podtrzymania wymaga jedna część ciała.

Podstawowym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, kupując laskę dla osoby starszej, jest jej wysokość. Powinna zostać tak dopasowana, by użytkownik podczas chodzenia swobodnie utrzymywał pionową postawę ciała.

Aby dobrać odpowiedni model, zmierzmy odległość pomiędzy nadgarstkiem seniora (ręka podczas wykonywania pomiarów powinna być ugięta maksymalnie pod kątem 30 stopni) a podłożem.

Upewnijmy się także, że rękojeść laski ortopedycznej zapewnia optymalne podparcie i prawidłowo dopasowuje się do dłoni. Ważna jest również obecność antypoślizgowych elementów. Kwestią drugorzędną jest materiał wykonania. Do dyspozycji mamy m.in. laski drewniane bądź aluminiowe.

Balkoniki dla osób starszych i niepełnosprawnych

Kolejną mechaniczną pomoc w samodzielnym poruszaniu się stanowią balkoniki. Dla niepełnosprawnych i seniorów są stabilną podpórką rehabilitacyjną, z której warto skorzystać, gdy osłabieniu uległa siła mięśni rąk i nóg. Zaopatrzone w dwa lub cztery kółka, pozwalają pokonywać dłuższe dystanse, stwarzając o wiele lepszą okazję do aktywności ruchowej niż wózki inwalidzkie.

Wyróżniamy chroniące przed upadkiem balkoniki ortopedyczne sztywne, wymagające delikatnego uniesienia przy każdym kroku, dostosowujące się do pozycji ciała balkoniki kroczące, angażujące kończyny górne, dolne i mięśnie tułowia, oraz przeznaczone dla osób aktywnych rehabilitacyjne balkoniki na kółkach, których nie trzeba unosić. Te ostatnie to dobre rozwiązanie dla pacjentów bez problemów z utrzymaniem równowagi, którym zależy na dynamicznym przemieszczaniu się.

Rolator do chodzenia

Rolator do chodzenia – co to jest?

Balkoniki dla chorych występują także w formie rolatora, czyli sprzętu wyposażonego w kółka, a często także w siedzisko i koszyk. Dodatkowe akcesoria ułatwiają przewożenie zakupów, a w razie potrzeby – w kolejce sklepowej bądź poczekalni – czynią z niego wygodny fotel.

Rolatory posiadają funkcję hamowania, dzięki czemu chodzik nie nabiera nadmiernej prędkości i łatwiej nad nim zapanować. Zwykle mają trzy duże koła, choć w sklepie medycznym znajdziemy także rolator dwukołowy. Poznaj ofertę Brandvital na balkoniki, kule oraz rolatory dla osób niepełnosprawnych na https://www.brandvital.eu/produkty-medyczne/balkoniki-i-kule/.

Rolatory i balkoniki na NFZ

Chodziki – balkoniki dla niepełnosprawnych i rolatory – można nabyć, korzystając z dofinansowania z Narodowego Funduszu zdrowia. W związku z tym, że cena sprzętu medycznego tego typu może przekraczać możliwości finansowe emerytów i rencistów, skorzystanie z refundacji staje się nieodzowne.

Warto pamiętać także o możliwości wypożyczenia balkoników i podpórek rehabilitacyjnych. Wynajem może być dobrym rozwiązaniem, kiedy chodzik jest potrzebny jedynie na pewien czas.