Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej

Wielu pacjentów, gdy słyszy skomplikowane nazwy schorzeń lub zabiegów, często rezygnuje z wykonania niezbędnej operacji czy umówienia się na badania diagnostyczne. Lekarze-specjaliści biją na alarm i powtarzają, że nieleczone schorzenia, zwłaszcza w obrębie stawu kolanowego, takie jak np. uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej rogu tylnego, mogą powodować poważne dolegliwości bólowe oraz kłopoty ze sprawnością na resztę życia. Gdy podejrzewasz u siebie uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej rogu tylnego, niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym schorzeniu kolana, przeczytaj poniższy tekst i sprawdź jak przebiega diagnoza i leczenie uszkodzonej łąkotki przyśrodkowej rogu tylnego. 

Czym jest uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej rogu tylnego? 

Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej rogu tylnego nazywane również uszkodzeniem korzenia tylnego łąkotki  jest jedną z przyczyn niestabilności łąkotki. Niestabilność ta nazywana jest ekstruzją łąkotki i nieleczona powoduje ból oraz powstawanie zmian zwyrodnieniowych. 

Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej rogu tylnego diagnozowane jest w 20% wszystkich uszkodzeń łąkotkowych, często jednak pozostaje nierozpoznane. Schorzenie to jest często początkiem poważnych problemów stawu kolanowego związanych z zaburzeniem obciążeń, zwiększając obciążenia w stawie udowo-piszczelowym oraz pomiędzy chrząstkami stawowymi.

Uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej rogu tylnego dotyczą oderwania przyczepu łąkotki do piszczeli, ale także radialnych uszkodzeń przyległych do samego korzenia. Tego typu uszkodzenia dramatycznie pogarszają funkcje stawu kolanowego i wywierają skutki równoznaczne z całkowitym usunięciem łąkotki przyśrodkowej.

Leczenie uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej rogu tylnego

W przypadku uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej rogu tylnego leczenie zachowawcze, czyli bezoperacyjne nie daje zadowalających wyników. W celu skutecznego leczenia uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej rogu tylnego stosuje się małoinwazyjne, artroskopowe techniki leczenia. Dają one dobre wyniki kliniczne, zwłaszcza przy jednoczesnej redukcji ekstruzji łąkotki przyśrodkowej. Co więcej, naprawa uszkodzenia korzenia łąkotki przyśrodkowej oraz redukcji ekstruzji łąkotki przyśrodkowej z reguły wykonywane są podczas jednego zabiegu. 

Jeżeli podejrzewasz u siebie uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej rogu tylnego, nie czekaj aż niepokojące objawy przybiorą na sile! Najlepiej od razu zgłoś się do wyspecjalizowanej placówki medycznej, w której wykwalifikowana kadra zdiagnozuje problem i wdroży niezbędne leczenie. Więcej informacji dot. uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej rogu tylnego  znajdziesz na https://chirurgia-kolana.pl/choroby-kolan/uszkodzenie-rogu-tylnego-lakotki-przysrodkowej-czym-jest-jak-diagnozowac-i-leczyc. Pamiętaj, że nieleczone uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej rogu tylnego może doprowadzić do poważnych powikłań oraz trwałego upośledzenia stawu kolanowego. Koniecznie zapoznaj się z dodatkowymi informacjami na stronie w zakładce „dla pacjenta”. Znajdziesz tam między innymi ciekawe filmy edukacyjne, w których lekarze specjaliści opowiadają o najczęstszych urazach kolana oraz skutecznych sposobach ich leczenia. Sprawdź koniecznie już teraz!