Wybierając sprzęt do domowej siłowni warto rozważyć zakup wioślarza. Wprawdzie zajmuje on więcej miejsca niż orbitrek, rowerek treningowy czy bieżnia, ale niektóre modele wioślarzy można złożyć albo ustawić w pionie, dzięki czemu ten sprzęt nadaje się nawet dla osób posiadających niewielkie mieszkania.

Dlaczego warto ćwiczyć na wioślarzu?

Wioślarz to urządzenie posiadające wiele zalet. Podczas treningów na wioślarzu wbrew pozorom pracują nie tylko mięśnie ramion. Budowa tego urządzenia oraz technika ćwiczeń sprawiają, że ćwiczenia na wioślarzu (ergometrze wioślarskim) angażują do pracy około 90% mięśni naszego ciała. Pozwala to na przeprowadzenie treningu ogólnorozwojowego, podczas którego wiele grup mięśni pracuje jednocześnie. Podczas treningu pracują mięśnie pleców, bioder, nóg, brzucha.

To pozwala spalić wiele kalorii podczas jednej sesji treningowej. Podczas godziny ćwiczeń można spalić nawet 700–800 kalorii.

Treningi na dobrym wioślarzu np. magnetycznym wzmacniają całe ciało i znacznie poprawiają sylwetkę, kondycję i wydolność organizmu. Wzmacniają serce, usprawniają przepływ krwi sprawiając, że składniki odżywcze szybciej docierają do wszystkich komórek. Ćwiczenia na wioślarzu bardzo korzystnie wpływają też na pracę układu oddechowego.

Na wioślarzu ćwiczyć może każdy bez względu na płeć i wiek. Jest to sprzęt polecany zarówno osobom, które pragną spalić zbędną tkankę tłuszczową, jak i osobom, które chcą poprawić kondycję i wytrzymałość, poprawić siłę i zbudować tkankę mięśniową. Treningi na wioślarzu są bezpieczne dla stawów. Przeciwwskazaniami do treningu na wioślarzu są bóle kręgosłupa, bóle bioder, wady postawy.

Wioślarz to urządzenie dostępne w dwóch rodzajach: mechanicznym i magnetycznym. Większość wioślarzy wyposażona jest w programy treningowe oraz w  komputer sterujący.

Jak ćwiczyć na wioślarzu?

Podczas ćwiczeń na wioślarzu należy pamiętać o prostych plecach oraz spiętych mięśniach brzucha. Ruch przyciągania wioseł do tułowia powinien być powolny, natomiast odepchnięcie nogami powinno być dość szybkie. Podczas przyciągania drążka do klatki piersiowej należy odchylić się lekko do tyłu.

Ramion nie można unosić zbyt wysoko, nadgarstki trzeba trzymać w pozycji neutralnej. Podczas odepchnięcia do tyłu przy wyprostowanych nogach stopy dociskamy do podpórek, natomiast w ruchu przeciwnym  przy ugiętych nogach odrywamy lekko pięty.