Witrektomia oka – operacja siatkówki i ciała szklistego

0
601

Oko jest organem wyjątkowo skomplikowanym pod kątem jego budowy oraz sposobu funkcjonowania. Mimo to, rozwój medycyny pozwala z roku na rok na przeprowadzenie coraz bardziej zaawansowanych ingerencji w strukturę oka, pozwalających podnieść sprawność narządu zmysłu. Dla wielu pacjentów okulistyki, witrektomia oka to zabieg ostatniej szansy, który pozwala im uratować ten najcenniejszy zmysł. Poniżej skupiamy się na zabiegu witrektomii okra oraz udzielamy informacji związanych z jego przeprowadzeniem.

Witrektomia – w leczeniu chorób ciała szklistego, siatkówki i gałki ocznej 

Gałka oczna jest nie tylko wyjątkowo wrażliwym organem, ale również trudno dostępnym dla potrzeb chirurgii. Do niedawna jeszcze, przeprowadzenie niektórych zabiegów było po prostu niemożliwe. Szczególnie jeśli dotyczyły one tylnego odcinka oka, wypełnionego ciałem szklistym, w którym fale świetlne zostają przemienione na impuls nerwowy. Ze względu na sposób budowy oka oraz utrudniony dostęp do jego wnętrza, na możliwość przeprowadzenia niektórych zabiegów trzeba było poczekać. 

Obecnie, sytuacja wygląda o wiele korzystniej. Do nowoczesnych zabiegów na gałce ocznej zaliczana jest właśnie witrektomia, stosowana w leczeniu różnych chorób oraz niedyspozycji. Witrektomia może być wykonana na różnych strukturach szklistkowo-siatkówkowych. Sam zabieg polega na wycięciu wybranego fragmentu galaretowatej struktury (ulokowanej w tylnej części gałki ocznej, między siatkówką a soczewką). Dzięki temu możliwe jest uzyskanie przejrzystego obrazu. 

Witrektomia oka – w leczeniu chorób oczu 

Jakie choroby można wyleczyć, stosując witrektomię oka? Przede wszystkim zabieg ten jest zalecany w przypadku intensywnych stanów zapalnych wnętrza oka. Jeśli nie ustępują one, pomimo podjętego dotychczas sposobu leczenia, wówczas witrektomia może okazać się słusznym wyborem. Także leczenie tak zwanych „gęstych mętów” może być prowadzone za pomocą witrektomii. 

Krwotoki do wnętrza gałki ocznej, które nie wchłaniają się samodzielnie, również można usunąć za pomocą witrektomii oka. Najczęściej dotyczy to krwotoków powstających po urazach fizycznych, krwotoków anemicznych oraz cukrzycowych.

Jeśli ciało obce wniknęło do wewnątrz gałki ocznej – na przykład na skutek otrzymanego urazu – wówczas jego usunięcie może wymagać zastosowania witrektomii oka. Także różne uszkodzenia w obrębie soczewki – na przykład jej zwichnięcie w kierunku ciała szklistego – może być skutecznie leczone w ten sposób. Warto przy tym podkreślić, że witrektomia może dotyczyć zarówno urazów wynikających z soczewki własnej, jak i sztucznej.

Różne choroby siatkówki również kwalifikują się do leczenia witrektomią oka. Wymienić należy przede wszystkim odwarstwienie siatkówki, zaburzone zrosty pomiędzy siatkówką oraz ciałem szklistym, występowanie marszczących błon podsiatkówkowych (zniekształcających obraz lub uniemożliwiających widzenie), występowanie nadmiernie powiększonych otworów w plamce (utrudniających widzenie). 

Wymienione jednostki chorobowe wymagają zastosowania specjalnych rozwiązań chirurgicznych, dla uzyskania pożądanego efektu. Pod tym względem witrektomia oka odznacza się wysokim poziomem skuteczności w leczeniu, a często także przeciwdziała nawrotom chorób.