Wszywka z esperalu

Metody walki z uzależnieniem od alkoholu zmieniają się na przestrzeni ostatnich lat bardzo dynamicznie. Warto jednak odnotować, że na rynku wciąż jest obecny esperal, czyli popularna wszywka, która uchodzi za jeden ze skuteczniejszych sposobów wyleczenia się z alkoholizmu.

Jak działa wszywka?

Nie tak dawno temu esperal występował tylko jako typowa wszywka, która umieszczana była pod skórą. Jakiś czas temu na rynku pojawił się też esperal w kapsułce, do połknięcia. Mimo innowacyjności tego rozwiązania, wielu lekarzy wciąż rekomenduje tradycyjny sposób, bowiem jest on lepiej poznany, a jego oddziaływanie na organizm w dłuższej perspektywie czasowej nie powinno zaskoczyć ani lekarza, ani – tym bardziej – pacjenta.

Sam zabieg jest bardzo prosty i dość powszechny. Esperal w Warszawie można wszyć w wielu klinikach, jednak warto wybierać te renomowane. Bardzo przychylne opinie zbiera serwis KacDoktor.pl, który oferuje nie tylko profesjonalną usługę wszycia esperalu, ale służy też całodobową infolinią, gdzie pacjent szybko otrzyma skondensowaną dawkę wiedzy o tym zabiegu.

Filozofia działania esperalu jest bardzo prosta. Blokuje on rozkładanie się alkoholu w organizmie, w wyniku czego postępuje gromadzenie się kwasu octowego, co z kolei skutkuje wywołaniem reakcji zbliżonej do zatrucia alkoholowego. Pojawiają się nudności, wymioty, ból głowy czy uczucie silnego, trudnego do wyjaśnienia lęku.

Esperal wspomaga leczenie

Wśród wielu osób utarło się mylne przekonanie, jakoby Esperal był lekarstwem samym w sobie. Owszem, można odnieść takie wrażenie, jednak jego nadrzędną rolą wydaje się być wspomaganie terapii i niwelowanie u pacjenta ciągu alkoholowego. Trzeba też pamiętać o tym, że wszywka może zostać zastosowana po spełnieniu kilku podstawowych warunków.

Przede wszystkim, na 24 godziny przed zabiegiem pacjent musi być w stu procentach trzeźwy i w dobrej kondycji zdrowotnej. Można więc wcześniej przedyskutować z lekarzem kwestię kroplówki witaminowej lub szybkiego detoksu alkoholowego. Samą wszywkę najczęściej umieszcza się na udzie lub w okolicy łopatki, wykonując zabieg w znieczuleniu miejscowym.

Jest to ingerencja w organizm, więc przed zabiegiem w profesjonalnej klinice, lekarz powinien zebrać jak najszerszy wywiad z pacjentem, który z kolei jest zobowiązany do poinformowania personelu medycznego o alergiach oraz stosowanych lekarstwach. U części pacjentów esperal może powodować reakcję alergiczną, dlatego dokładny wywiad odgrywa tak duże znaczenie. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to wszywkę będzie można usunąć z organizmu po około 10-12 miesiącach.

Czy esperal jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia?

Odpowiedź na to pytanie jest negatywna. Osoby zainteresowane wszywką muszą sfinansować jej zakup z własnych środków. Na szczęście nie jest to bardzo droga inwestycja, bowiem zwykle jest to wydatek zbliżony do paruset złotych, więc może sobie na niego pozwolić niemal każdy.

Warto w tym miejscu odnieść się też do tego, że wokół tej metody narosło wiele kontrowersji, które mają jeden wspólny mianownik: esperal pełni raczej rolę „odstraszacza” od napojów wyskokowych. Zgodnie z literaturą medyczną, nie jest to lekarstwo sensu stricto, jednak w niczym nie odbiera to wszywce wysokiej skuteczności.

Schemat działania można raczej porównać do planowanego wywołania efektu odrzucenia od alkoholu. Jeśli osoba z wszywką choćby skosztuje napojów procentowych, to już po kilku minutach zaczną się objawy takie jak ból głowy, nudności czy trudne do wytłumaczenia uczucie lęku. I właśnie ten zestaw często działa na pacjentów jak pewnego rodzaju odstraszacz. A przecież właśnie o to chodzi, by osoba z wszywką nie zaglądała do kieliszka, prawda?

Mimo wszystko należy też zarekomendować zmianę stylu życia oraz wykonanie dokładnych badań, które pozwolą ocenić, jak wielkie szkody alkohol wyrządził w organizmie. Wbrew obiegowej opinii, cierpi nie tylko wątroba, ale i trzustka, układ nerwowy czy serce osoby, która nadużywa alkoholu.