Zespół suchego oka uznawany był niegdyś za chorobę dotykającą osoby starsze, osoby które mają problemy hormonalne lub które przeszły laserową operację korekty wzroku. Suche oko dotyka jednak coraz młodszych pacjentów. Szacuje się, że nawet połowa osób odwiedzających gabinet okulistyczny skarży się na objawy ZSO. Jak radzić sobie z tymi symptomami?

Zespół suchego oka wiąże się z bardzo nieprzyjemnymi objawami, do których nalezą: uczucie obecności ciała obcego albo piasku pod powiekami, kłucie, swędzenie, ból i suchość oczu. W niektórych wypadkach chory ma także problemy z ostrością widzenia lub falującym obrazem. Warto wiedzieć, jak radzić sobie z tymi objawami.

Krople do oczu bez konserwantów

Krople do oczu są najłatwiejszym sposobem na szybkie przywrócenie komfortu widzenia. Pamiętaj jednak, że nie bez znaczenia dla zdrowia i stanu twoich oczu będzie to, jakie wybierzesz krople. Po pierwsze, upewnij się, że kupujesz krople do oczu bez konserwantów. Konserwanty zawarte w substancjach tego typu mają na celu przedłużenie przydatności kropli do użycia, jednak nie są one obojętne dla oczu i mogą je dodatkowo podrażnić.  Postaw na nawilżające krople do oczu bez konserwantów, na przykład mające kwas hialuronowy w składzie.

Unikaj także korzystania z kropli na zaczerwienione oczy. Służą one do leczenia zupełnie innej dolegliwości, niż suche oko. Ich używanie często zwiększa ciśnienie w gałce ocznej, co dodatkowo wysusza rogówkę.

Metody naturalne

Jak jeszcze możesz poprawić stan nawilżenia swoich oczu? Jeśli nie masz przy sobie żelu ani kropli, a bardzo potrzebujesz pobudzić oko do produkcji łez, wykonaj małą gimnastykę oka. Zamknij powiekę, przykryj ją wnętrzem dłoni i pod zamkniętą powieką poruszaj okiem raz w lewo, raz w prawo przez minutę, a przez kolejną minutę w górę i w dół. Takie działania będą jeszcze skuteczniejsze, jeśli wywietrzysz pomieszczenie w którym przebywasz i dodatkowo nawodnisz organizm, wypijając jedną lub dwie szklanki wody.

Nigdy nie próbuj płukać oczu zwykłą wodą. W ten sposób wypłuczesz resztki filmu łzowego pokrywającego powierzchnię oka i jeszcze bardziej je wysuszysz.

Styl życia ma znaczenie

Jeśli chcesz skoncentrować się także na długofalowych działaniach mających poprawić stan nawilżenia oczu, staraj się w pierwszej kolejności ograniczyć czas spędzany przed ekranem komputera, telewizora, smartfona.

Jeśli masz pracę biurową i jesteś zmuszony korzystać z komputera przez większość dnia, staraj się znaleźć sobie hobby które nie wymaga wpatrywania się w ekran i pozwala na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Zatroszcz się o to, aby zawsze czytać w odpowiednim świetle. Unikaj też noszenia soczewek kontaktowych – często wysuszają one rogówkę oka. O wiele zdrowsze dla suchych oczu jest noszenie okularów.