Tradycyjne, domowe sposoby radzenia sobie w przypadku przeziębienia czy grypy bazują na naturalnych substancjach łagodzących stany zapalne, kaszel oraz dolegliwości bólowe. Warto o nich pamiętać i sięgać po nie, ponieważ są one niedrogie, bezpieczne – większość z nich można stosować u dzieci, oraz skuteczne. Przeczytajcie zatem, co warto wypróbować, kiedy jest się chorym.

12 domowych sposobów na kaszel i ból gardła

CYNAMON I MIÓD

Mają właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe, a ponadto miód doskonale łagodzi ból spowodowany podrażnieniem gardła. Dobrze jest stosować oba składniki. W tym celu należy nalać nieco miodu to małego słoiczka, dodać szczyptę cynamonu i wymieszać, a następnie przyjmować po łyżce kilka razy dziennie, zwłaszcza w chwilach nasilonego kaszlu lub bólu gardła.

CYTRYNA

Działa wykrztuśnie, przynosi ulgę przy bólu gardła, pomaga wzmocnić organizm. Można z niej zrobić płukankę: 1/4 szklanki wody i 2 łyżki soku z cytryny lub napój: szklanka wody, 2 duże łyżki soku, odrobina cukru do smaku.

SYROP Z CZARNEGO BZU

Bardzo skuteczny i lubiany zwłaszcza przez dzieci. Łagodzi kaszel, wyśmienicie smakuje i nie wywołuje wymiotów u najmłodszych, a często taki właśnie skutek uboczny mają niektóre dziecięce syropy. Można go bardzo szybko przygotować, wlewając do garnka 1 litr soku z czarnego bzu, dodając 1 kg cukru, sok z 2 cytryn oraz 20 goździków. Miksturę należy, nieustannie mieszając, doprowadzić do wrzenia, a następnie gotować przez 10 minut. Gorący napój trzeba przelać do sparzonych słoików i zapasteryzować.

GORĄCA HERBATA

Ziołowa, czarna czy zielona – każda z nich ma działanie rozgrzewające, wykrztuśne oraz rozluźniające oskrzela.

SYROP ZIOŁOWY

Taki syrop można kupić w aptece z produktami ziołowymi lub w sklepie zielarskim, albo samodzielnie wykonać z mieszanki ziół, w skład której wchodzi dużo rozmarynu. Rozmaryn pomaga w walce z kaszlem oraz bólem gardła.

TABLETKI ZIOŁOWE DO SSANIA

Do kupienia w aptekach. Warte polecenia są nie słodkie tabletki, ale te o silnych smakach, z zawartością mentolu lub eukaliptusa.

MIĘTA PIEPRZOWA

Mięta ma właściwości antyseptyczne. Warto zaopatrzyć się w miętowe cukierki do ssania lub dodać do szklanki wody dwie krople olejku miętowego – taki napój pomoże złagodzić kaszel. Nie można jednak spożywać za dużo olejku – limit to 6 kropli dziennie. Nie podaje się go też dzieciom.

INHALACJE

Nawilżone powietrze pomaga na dolegliwości związane z suchym kaszlem oraz podrażnieniami gardła. Kąpiel parowa ułatwia oddychanie, rozluźnia oskrzela, działa wykrztuśnie oraz relaksuje. Jej działanie jest niestety krótkotrwałe.

KLIMATYZACJA

Schłodzone powietrze pomaga złagodzić kaszel, zmniejszając obrzęk gardła i stan zapalny. Kika głębszych oddechów przyniesie ulgę, zwłaszcza podczas zmagania się z silnymi i długotrwałymi atakiem kaszlu. Trzeba jednak zachować ostrożność i nie zapomnieć o ciepłym ubiorze, wchodząc do pomieszczenia z zimną klimatyzacją.

ALKOHOL

Doskonale dezynfekuje gardło. Warta polecenia jest wódka pieprzowa – działa najskuteczniej. Jeśli jej nie mamy, można posiłkować się Whisky. Alkohol należy jednak stosować z umiarem i zawsze sprawdzać, czy nie będzie kolidował z innymi zażywanymi lekami.

MLEKO Z MASŁEM

Szklanka ciepłego mleka, do której doda się 2 łyżki masła, to napój o działaniu nawilżającym i rozluźniającym. Nie musi to być mleko od krowy, równie skutecznie podziała mleczko kokosowe czy migdałowe. Mleko można też łączyć z miodem lub z czosnkiem, który jest jednym z najsilniejszych naturalnych antybiotyków.

CHRZAN I WASABI

Pomagają w walce z kaszlem, jednak nie należy podawać ich dzieciom oraz osobom nietolerującym ostrych przypraw.