3 sposoby na bolące i zatkane zatoki

Jeżeli często masz problem z bolącymi i zapchanymi zatokami warto odwiedzić lekarza i przeprowadzić specjalistyczne badanie. Jednak jeżeli szukasz doraźnego sposobu na złagodzenia tej dolegliwości, dzisiejszy artykuł z pewnością Ci pomoże.

Trzy domowe skuteczne sposoby na problemy z zatokami

Im bardziej uciążliwa jest dolegliwość, tym więcej osób zna cudowne sposoby na wyleczenie się z niej. Jednak naprawdę skutecznych sposobów jest niewiele. Tak też jest w przypadku chronicznie zapchanych i bolesnych zatok. Poniżej przedstawiamy trzy sprawdzone metody o potwierdzonej skuteczności.

Inhalacje na zatoki

Jest to jeden z najstarszych i zarazem najskuteczniejszych domowych sposobów na zapchane zatoki. Do przygotowania inhalacji możesz wykorzystać wiele domowych produktów, takich jak mięta, rumianek, sól kuchenna, czy też olejki eteryczne. Wystarczy zaparzyć wodę i wymieszać z nią dany składnik. Następnie pochyl się nad miską, nakryj głowę ręcznikiem i przez kilka minut wdychaj wydobywające się z naparu opary.

Ciepły okład na zatoki

Kolejny sprawdzony domowy sposób to stosowanie na obolałe zatoki ciepłych, ale nie gorących okładów. Ich przygotowanie jest proste, rozgrzaną uprzednio gorczycę, groch lub dostępną w aptekach sól jodowo-bromową zawiń w płócienną szmatkę. A następnie ułóż na czole i nasadzie nosa. Ulga powinna przyjść po kilku, maksymalnie kilkunastu minutach.

Płukanki do zatok

W zaciszu własnego domu możesz także postarać się o dość skuteczne przepłukanie zatok specjalnymi preparatami dostępnymi w aptekach. Mieszanka taka jest wprowadzana do kanałów nosowych i zatok pod ciśnieniem. W wyniku tego dochodzi do wypłukania zalegającej tam wydzieliny. W wypadku tej metody występuje jednak kilka przeciwwskazań, np. alergie oraz zablokowana przegroda nosowa.

A co jeżeli nic nie działa

Jeżeli domowe metody nie zadziałają, najlepiej jest zgłosić się do placówki medycznej, dysponującej wysokiej klasy sprzętem diagnostycznym. Tam za pomocą tomografu przeprowadzone zostanie badanie oraz wskazana przyczyna kłopotów z zatokami. Najlepiej jest udać się do placówki Lux Med. Główne zalety skorzystania z usług tej firmy to:

– Szybkie terminy badań (rezonansu magnetycznego i tomografii) – pacjent może liczyć na przeprowadzenie badania już w ciągu kilku dni od zapisania się na wizytę.

– Możliwość odbioru wyników badań online przez Portal Pacjenta – brak konieczności ponownej wizyty w placówce.

– Wysoka jakość diagnostyczna badań – jedna wizyta wystarcza na wykonanie bardzo dokładnej diagnostyki. Pacjent nie musi podchodzić do tego samego badania kilka razy.