Spożywanie białka jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Sprzyja ono rozwojowi mięśni, poprawia metabolizm, a także przyczynia się do uczucia sytości. Jednak tak samo jak z innymi składnikami odżywczymi tak i tutaj nie można przesadzić z ilością. Zbyt wiele białka może mieć negatywne skutki dla organizmu.

5 skutków spożywania zbyt dużej ilości białka

Brzydki zapach z jamy ustnej

Pierwszym negatywnym skutkiem spożywania dużej ilości białka jest nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Wynika on z tego, że ograniczenie spożycia węglowodanów, które ma zazwyczaj miejsce przy diecie wysokobiałkowej, wprowadza organizm w tak zwany stan ketozy. Oznacza on, że organizm nie spala węglowodanów, a tłuszcz. To z kolei przekłada się na bardzo brzydki zapach z jamy ustnej, który przypomina zapach zmywacza do paznokci. W takiej sytuacji regularne mycie jamy ustnej nie pomaga. Konieczna jest zmiana diety.

Pogorszony nastrój przez zbyt dużą ilość białka

Duża ilość spożywanego białka, która przekłada się na mniejszą liczbę węglowodanów przekłada się również na gorszy nastrój. Węglowodany są bowiem niezbędne dla organizmu, aby ten mógł produkować serotoninę, czyli hormon, który reguluje nastrój. Niedobór serotoniny przyczynia się do tego, że staniesz się bardziej rozdrażniony i zdenerwowany. Przy tym wyeliminowanie węglowodanów nie przekłada się na szybszy spadek wagi.

Występuje ryzyko uszkodzenia nerek

Kolejnym problemem jest fakt, że dieta wysokobiałkowa może przyczynić się do uszkodzenia nerek. W przypadku spożywania białka dostarcza się do organizmu również azotowe produkty uboczne. Następnie są one filtrowane i usuwane z krwi. Jeżeli dostarczonych do organizmu zostanie więcej azotu to nerki będą zmuszone do cięższej pracy, która w dłuższej perspektywie może prowadzić nawet do ich uszkodzenia.

Brak błonnika w produktach wysokobiałkowych

Produkty wysokobiałkowe jak twarogi czy pierś z kurczaka mimo dużej ilości białka nie zawierają w sobie błonnika. Ten jest natomiast niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego i przekłada się na jego dobry stan. W efekcie można doprowadzić do bardzo często pojawiania się zaparć, wzdęć oraz towarzyszącego uczucia ociężałości.

Większa waga

Spożywanie większej ilości białka może prowadzić do szybkiego przybierania na wadze. Dla osób ćwiczących na siłowni jest to korzystne. Jeżeli ktoś jednak prowadzi siedzący tryb życia to taka dieta może doprowadzić go do bardzo przykrej w skutkach nadwagi, z którą ciężko wygrać. Według badań aż 90% osób, które spożywały dużo białka musiały później zmagać się z nadwagą.

Podsumowanie

W diecie nie można zatem przesadzać z żadnymi składnikami. Najważniejsze to jeść zbilansowane posiłki i każdego dnia do organizmu dostarczać odpowiednią ilość składników odżywczych. Dzięki takiemu działaniu można bardzo dużo zyskać. Przede wszystkim zachować świetne zdrowie i samopoczucie. Zbilansowana dieta przekłada się również na wygląd zewnętrzny. Dzięki temu od razu można poznać osoby, które odżywiają się zdrowo i pamiętają o tym, aby w ich diecie nie zabrakło żadnych składników odżywczych.