Pięknie pachnący, pozyskiwany z charakterystycznych purpurowych kwiatów, bardzo intensywny i pełen zdrowotnych oraz pielęgnacyjnych właściwości olejek lawendowy pozyskiwany jest z rozmaitych obszarów całego świata. Występuje w wielu zakątkach zarówno kontynentu europejskiego. Jak i w Stanach Zjednoczonych, a uprawy lawendy prowadzone są nawet na terenie Australii. Jest to bardzo powszechna roślina, która korzystnie wpływa na kondycję człowieka. W jaki sposób i co takiego może zdziałać? O tym przekonasz się z poniższych fragmentów.

7 korzyści olejku lawendowego

Łagodzi stany stresowe

Sytuacje większego napięcia, stresu, zszarganych nerwów zdarzają się nierzadko każdemu z nas. Aby uspokoić się, wyciszyć, nabrać dystansu możemy zastosować charakteryzowany tu olejek lawendowy, jaki jest tradycyjnym, naturalnym sposobem na zmniejszanie lęku. Jest o nieprzypadkowo często wykorzystywanym dodatkiem do masażu o charakterze leczniczym, czy tym bardziej klasycznym. Jest nierzadko łączony także z innymi olejkami. Znakomicie współgra z jojoba czy migdałowym. Z badań, jakie zostały stosunkowo niedawno przeprowadzone wynika jednoznacznie, że zastosowanie olejku lawendowego w postaci suplementów dostępnych w formie wygodnych w użyciu kapsułek jest tak samo pozytywnie wpływające na stan psychiczny jak wiele poważnych leków aptecznych. Nie musimy zatem faszerować się przykładowo środkami farmakologicznymi na uspokojenie, wystarczy w takiej sytuacji sięgnąć po olejek.

Likwiduje bezsenność

Jest świetną formą wspierania spokojnego snu. Znakomicie radzi sobie nie tylko ze stresującymi sytuacjami, ale także niweluje doskwierające często zwłaszcza nocami uczucie niepokoju. Dlatego też radzi się wziąć lawendę pod uwagę w momencie pojawienia się bezsenności. Wykazuje właściwości relaksacyjne, a tym samym nie tylko umożliwia wypoczynek, ale także polepsza jakość spania. Może także wydłużyć sen, a więc jest zalecane stosowanie tego środka naturalnego w przypadkach, gdy mamy przerywany sen.

Stymuluje porost włosów

Dzięki olejkowi lawendowemu nie ma również kłopotu z przedwczesnym łysieniem czy nadmiernym wypadaniem włosów. Zaleca się – zarówno przez fryzjerów czy stylistów, jak i profesjonalistów w dziedzinie trychologii, czyli leczenia włosów – aby korzystać z opisywanego tu preparatu do masowania głowy. W ten sposób pozbywamy się autoimmunologicznego wypadania włosów. Redukowany jest problem ich łamliwości, plackowatego łysienia czy też rozmaitych zaburzeń związanych z ich rozwojem i właściwą pracą cebulek. Możemy poprzez tak prosty zabieg możliwy do wykonania samodzielnie w domowym zaciszu doprowadzić do regeneracji włosów i ich wzrostu.

Leczy z chorób skórnych

Olejek lawendowy znakomicie sprawdza się także w roli środka pielęgnacyjnego. Jest idealnym panaceum dermatologicznym, bowiem rewelacyjnie działa na wszelkiego typu choroby skórne. Polepsza również jakość paznokci. Jak dowodzą badania specjalistyczne, jego wśród jego silnych właściwości notuje się działanie przeciwgrzybicze.

Polepsza pracę układu krążenia

Jest dobrym sposobem normowania obiegu krwi w żyłach. Reguluje także poziom kortyzolu – hormonu, który pojawia się w trakcie sytuacji stresowanych. Jeżeli zależy nam na utrzymaniu właściwej pracy układu krążeniowego, koniecznie trzeba uwzględnić aromaterapię z zastosowaniem lawendy.

Pomaga zwalczać ból

Dzięki masowaniu z olejkiem lawendowym, dużo efektywniej niwelowane są bóle – stawowe, mięśniowe, kostne. Jest idealny do wykonywania nim masażu stóp, ale nie tylko.

Wspomaga dermatologię

Dobrze jest zastosować charakteryzowany olejek przy zwalczaniu grzybicy skóry, czy też jej przeciwdziałaniu, o czym wspomnieliśmy już w częściach powyższych naszej lektury. Niemniej jednak warto dodać jeszcze, że olejek ten ogólnie wygładza skórę, a to efekt zawartości w nim polifenoli.