Alergiczne zapalenie spojówek to jedna z najczęściej występujących chorób oczu, wywołana uczuleniem na alergeny. Jest łatwo rozpoznawalne przy objawach burzliwych i sezonowych. Charakterystyczne objawy to świąd oczu, przekrwienie spojówek i łzawienie, możliwa jest opuchlizna powiek. Jeśli te symptomy mają podłoże alergiczne, często towarzyszą im: kichanie, wodnisty katar i swędzenie nosa.
Osoba uczulona może czasami odczuwać światłowstręt. Alergiczne zapalenie spojówek Jest dolegliwością uciążliwą, ale niezbyt ciężką. Czasami, aby poprawić stan zdrowia, wystarczy unikanie kontaktu z alergenami. Jednak ze względu na rodzaj i ilość alergenów oraz brak możliwości uniknięcia kontaktu z czynnikami powodującymi alergie, należy zwrócić się do lekarza specjalisty.
Alergiczne zapalenie spojówek – rodzaje
Alergiczne zapalenie spojówek dzieli się na ostre, okresowe oraz przetrwałe.
Ostre alergiczne zapalenie spojówek pojawia się nagle w przypadku nasilonej ekspozycji na alergen. Przykładem może być pogłaskanie zwierzęcia, na którego alergeny uczulony jest chory. Szybko ustępuje, zwykle uciążliwe objawy występują 24 do 48 godzin.
Okresowe, sezonowe alergiczne zapalenie spojówek jest reakcją zapalna wywołaną przez lotne alergeny (pyłki roślin, zarodniki pleśni, alergeny zwierząt). Sezonowe objawy pojawiają się w określonych porach pylenia rośliny, na którą chory jest uczulony. Typową dolegliwością jest alergiczny nieżyt nosa wywołany pyłkami roślin.
Przetrwałe alergiczne zapalenie spojówek jest spowodowane nadwrażliwością na alergen, permanentnie, w stałym stężeniu występujący w otoczeniu (np. roztocza kurzu domowego). Objawy są zazwyczaj mniej uciążliwe niż w ostrym i okresowym zapaleniu spojówek, ale występują stale i zaostrzają się pod wpływem czynników drażniących.
Diagnoza i leczenie alergiczne zapalenie spojówek
Diagnoza najczęściej stawiana jest na podstawie objawów klinicznych. Podstawowe objawy, takie jak: swędzenie gałek ocznych, łzawienie, przekrwienie, obrzęk gałek ocznych oraz często współwystępujący alergiczny nieżyt nosa. W celu identyfikacji alergenu odpowiadającego za chorobę u danej osoby wykonuje się skórne testy alergiczne a w uzasadnionych przypadkach wymazy spojówkowe lub dospojówkowe próby prowokacyjne. Sposób leczenia alergicznego zapalenia spojówek zaleca lekarz.
W miarę możliwości należy unikać kontaktu chorego z alergenami wywołującymi stan zapalny. Ulgę przynosi regularne przemywanie oczu solą fizjologiczną, niekiedy zastosowanie specjalistycznych maści. Lekarz może zalecić stosowanie leków obkurczających naczynia spojówek lub leków przeciwhistaminowych. Skuteczne jest połączenie obu leków w jednym preparacie. Jeśli po 2 – 3 tygodniach leczenia objawy nie ustępują konieczna jest porada lekarza okulisty.
Przy dolegliwościach związanych z alergicznym zapaleniem spojówek pomocne mogą okazać się również krople na alergię bez recepty: http://dbamooczy.pl/alergia-oczu/zabak/
Według Światowej Organizacji Alergii, u 30-40 proc. populacji na całym świecie występuje co najmniej jedno schorzenie alergiczne. Zanieczyszczenie powietrza i podejmowanie pracy w zawodach niebezpiecznych dla alergików powoduje, że coraz więcej ludzi choruje na alergiczne zapalenie spojówek.