Widzisz na swojej twarzy pierwsze symptomy starości: opadającą skórę, pogłębiające się zmarszczki i coraz mniej elastyczną skórę? Chciałabyś odwrócić ten proces i zastanawiasz się, który zabieg byłby dla ciebie lepszy: lifting, czy też zabieg przy użyciu osocza? Jeśli chcesz wiedzieć, który zabieg jest mniej inwazyjny i przynosi lepsze rezultaty, zapoznaj się z naszym zestawieniem.

Czym jest lifting?

Lifting jest to chirurgiczny zabieg polegający na podniesieniu opadających tkanek miękkich policzków, podbródka czy szyi. Za pomocą skalpela następuje redukcja nagromadzonych w tych miejscach warstw skóry, które sprawiają nieestetyczne wrażenie. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Czasem, oprócz redukcji nadmiaru tkanek, stosuje się również przeszczep tkanki tłuszczowej w okolicach twarzy. W ten sposób cofa się skutki starzenia skóry związane ze ścieńczeniem podściółki tłuszczowej. Lifting jest zabiegiem inwazyjnym, przy którym następuje przecięcie warstw skóry i tkanek. Wiąże się on z powstawaniem głębszych ran, a cały proces gojenia po operacji wynosi około miesiąca.

Czym jest terapia osoczem?

Terapia przy użyciu osocza jest zabiegiem, do którego wykorzystywana jest własna krew pacjenta. Jest to zabieg mało inwazyjny, polegający na wstrzyknięciu w odpowiednie warstwy skóry osocza zawierającego płytki krwi. Dzięki temu następuje regeneracja i odnowa komórek skóry, ich wygładzenie i poprawa elastyczności cery. Zabiegu, gdzie wykorzystuje się osocze, nie można porównać do żadnego innego zabiegu medycyny estetycznej, gdyż wykorzystane są w nim naturalne czynniki wzrostu. To nie obca substancja pobudza komórki, lecz własne cytokiny uwalniane z płytek krwi pobudzają komórki macierzyste do np. produkcji kolagenu lub innych białek odpowiedzialnych za elastyczność i jędrność skóry. Ponadto następuje tu aktywizacja całego, wewnętrznego mechanizmu regeneracyjnego danej osoby, dzięki czemu spłycone zostają zmarszczki, blizny, czy zlikwidowane zostają rozstępy. Osocze jest w pełni bezpiecznym zabiegiem, któremu może się poddać prawie każda osoba.

Lifting czy osocze który zabieg jest korzystniejszy?

Stawiając na szali lifting i zabieg z osoczem, można od razu dostrzec, że osocze to terapia, która jest bezpieczniejsza dla pacjenta. Po pierwsze dlatego, że polega jedynie na nakłuciu skóry, a nie nacięciu jej skalpelem. Po drugie, w przypadku liftingu czas gojenia skóry wynosi miesiąc, w przypadku, gdy użyte jest osocze najwyżej tydzień. Z tym, że po zabiegu z osoczem goją się jedynie małe ranki po nakłuciu i drobne siniaczki, a po liftingu głębsze rany. Ponadto osocze jest materiałem na tyle bezpiecznym, bo pozyskanym bezpośrednio od pacjenta, że nie wywołuje żadnych reakcji alergicznych. Z kolei przy liftingu można się spodziewać nie tylko podrażnienia skóry, powstawania krwiaków, ale również poważnych powikłań w postaci martwicy operowanej skóry. Wprawdzie zdarza się to rzadko, ale warto o tym pamiętać. Zwłaszcza wtedy, kiedy rozważa się odmłodzenie twarzy za pomocą liftingu lub osocza.