Antybiotyki w ciąży

To jedno z najczęściej zadawanych pytań w przypadku konieczności zażycia antybiotyku przez kobiety w ciąży. Warto poznać odpowiedź, aby uspokoić kobiety oczekujące na narodziny maluszka. Na ewentualne niedogodności związane z przyjmowaniem antybiotyku mogą też pomóc zmiana diety oraz probiotyki.

Antybiotyki w ciąży

Ciąża to czas absolutnie wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju – przecież już wkrótce na świecie pojawi się nowy członek rodziny. W stanie błogosławionym kobieta powinna dbać o siebie w szczególny sposób, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia komplikacji czy konieczności przebycia antybiotykoterapii.

Czasem może jednak dojść do sytuacji, w której antybiotyki w ciąży okażą się niezbędne. Tego typu preparaty charakteryzują się silnym działaniem, dlatego też każdorazowe ich przyjmowanie powinno być skonsultowane z lekarzem. Z uwagi na specyfikę ciąży ryzyko pojawienia się różnego typu nieprzyjemności jelitowych, takich jak np. biegunka, ale też pogorszenie nastroju i samopoczucia. Dlatego po ich przejściu warto wdrożyć dietę bogatą w naturalne probiotyki, a także zastosować probiotyki w postaci kapsułek.

Antybiotyki dozwolone w ciąży

Na wstępie należy podkreślić, że każdy antybiotyk może być potencjalnie groźny dla kobiety w ciąży lub jej dziecka. Mimo, iż produkty tego typu zostały precyzyjnie przebadane na przestrzeni lat, to finalnie lekarz zadecyduje, który z nich zastosować w określonej sytuacji – tak, aby był on w pełni bezpieczny i skuteczny.

Na to, czy określone antybiotyki w ciąży są bezpieczne, wpływa ma m.in. czas – wyjątkową ostrożność trzeba zachować przede wszystkim w I trymestrze, kiedy to kształtują się najważniejsze organy twojej pociechy. Jak wspomniano, decyzja zależy od lekarza prowadzącego, jednak za antybiotyki dozwolone w ciąży uważa się m.in.:

  • penicylinę
  • cefalosporynę II generacji
  • erytromycynę
  • ampicylinę

Z kolei antybiotykami, których nie powinno przyjmować się w czasie ciąży, są m.in.:

  • doksycyklina
  • tetracyklina
  • streptomycyna

Zatem antybiotyki w ciąży są bezpieczne – o ile zostaną oczywiście odpowiednio dobrane. Nie bez znaczenia jest też sposób ich przyjmowania, który powinien być całkowicie zgodny z zaleceniami.

Antybiotyki w ciąży – jaki mają wpływ na samopoczucie?

Podczas antybiotykoterapii mogą pojawić się pewne nieprzyjemności związane z układem pokarmowym. Z uwagi na silne działanie tego typu preparatów bardzo ważne jest nie tylko przyjmowanie osłony przed antybiotykiem, ale też spożywanie produktów wspomagających uzupełnienie flory mikrobakteryjnej, czyli takich, które zawierają probiotyki.

Bogate w nie są m.in. fermentowane produkty mleczne i nabiał, a także wszelkiego typu kiszonki. Dlatego też kulinarne zachcianki, jak np. ogórki kiszone z jogurtem, w trakcie kuracji antybiotykiem są jak najbardziej wskazane. Ponadto zalecane są warzywa i owoce (szczególnie cytrusy), unikać należy natomiast produktów o dużej zawartości cukru czy błonnika. Polecane są też probiotyki, które wspierają uzupełnienie mikroflory jelitowej.

Artykuł sponsorowany.