Aparat ortodontyczny jest to narzędzie stomatologiczny, które pozwala na skorygowanie wad zgryzu oraz krzywizny zębów. Istnieje kilka rodzai aparatów ortodontycznych, które pozwalają na wyleczenie zębów zarówno dorosłych jak i dzieci. Duży nacisk wybierany jest na określony partię zębów. Aparat ortodontyczny prowadzi do stopniowego korygowania odpowiedniego położenia zębów. Kiedy aparat ortodontyczny jest potrzebny? Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych? Odpowiadamy!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/aparat-ortodontyczny-jaki-jest-najlepszy-ile-trwa-leczenie/
Aparat ortodontyczny– kiedy potrzebny jest u dzieci?
Rodzicom bardzo ciężko jest rozpoznać, kiedy ich dziecko wymaga leczenia ortodontycznego. Jest to powszechne z racji tego, że często występują wady zgryzu, których zęby przednie wydają się być wyprostowane. Leczenie ortodontyczne odbywa się z reguły pomiędzy 9, a 14 rokiem życia. Wówczas większość lub wszystkie zęby mleczne został już zastąpione przez zęby stałe.
Jednak już w wieku od 7 do 8 lat dziecko posiada wystarczającą liczbę zębów stałych, które pozwolą ortodoncję zdiagnozować, Czy w przyszłości wystąpi wada zgryzu. Badanie ortodontyczne we wczesnym wieku może być bardzo ważne, ponieważ w wielu okolicznościach wczesna diagnoza oraz zapobieganie ułatwia przyszłe leczenie zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.
Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?
Istnieją różne rodzaje aparatów ortodontycznych, z których można korzystać w zależności od sytuacji.
Najpopularniejsze rodzaje to:
aparaty stałe, które umieszczane są w górnej i dolnej szczęce, w celu rozszerzenia łuku lub korygowania położenia pojedynczych zębów. Leczenie aparatami stałymi trwa wiele miesięcy. Do wyboru mamy aparaty ortodontyczne metalowe, a także bardziej dyskretne tak jak aparat ortodontyczny ceramiczny lub szafirowe
aparaty językowe, które mocowane są na tylnej powierzchni zębów i nie są widoczne
ruchome aparaty ortodontyczne, które zakładane są na noc lub kilka godzin w ciągu dnia, zbudowany z plastikowej płytki przylegającej do podniebienia i drucików nachodzących na zęby.
aparaty ligaturowe, które zbudowane są z zamków, ligatur oraz łuków
aparaty nakładkowe, czyli nakładki na zęby, które wykonane są z przezroczystego i elastycznego materiału
Noszenie retainera – czy jest konieczne po zakończeniu leczenia ortodontycznego?
Leczenie ortodontyczne jest to długo trwa procedura, która trwa około 12 – 18 miesięcy. W celu sprawniejszego leczenia warto jest przestrzegać wszystkich zaleceń ortodonty, a także realizować wizyty kontrolne u specjalisty. Odzyskanie pożądanego efektu oraz zdjęcie aparatu nie oznacza jednak zakończenia leczenia. Konieczne jest bowiem stosowanie aparatu retencyjnego który utrwala efekty leczenia ortodontycznego i umożliwia powrót zębów w poprzednie położenie.
Aparaty retencyjne są częścią fazy leczenia i są bardzo ważnym elementem. Odpowiadają bowiem za utrzymanie i wyrównanie zęba oraz poprawę zgryzu po zakończeniu leczenia ortodontycznego. Zęby, które leczone są ortodontycznie, posiadają wrodzoną tendencję do powrotu do pierwotnych pozycji wad zgryzu.
Zobacz też: http://www.czasnaterapie.pl/ropien-zeba-czym-jest-jakie-sa-jego-objawy-i-metody-leczenia/