Aparat wewnątrzuszny

Aparaty wewnątrzuszne cieszą się wśród pacjentów nieustającym zainteresowaniem. Zapewniają wysoką jakość dźwięki, a jednocześnie duży poziom dyskrecji. Co warto wiedzieć na ich temat, zanim zdecydujemy się na zakup?

Aparat słuchowy – skuteczna recepta na niedosłuch

Aparaty słuchowe znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie osobom borykającym się z problemami ze słuchem. Te niewielkie, choć technologicznie zaawansowane urządzenia, zbierają dźwięki otoczenia, odpowiednio je przetwarzają i przekazują do właściwych struktur odpowiedzialnych za słyszenie. Dzięki temu pacjent odzyskuje możliwość aktywnego uczestnictwa w rozmowach i na nowo może cieszyć się towarzyszącymi mu odgłosami.

Podstawowa klasyfikacja aparatów słuchowych wyróżnia modele zewnątrz- i wewnątrzuszne. Ze względu na specyfikę budowy zapewniającą większą dyskrecję, te ostatnie cieszą się sporym zainteresowaniem, zwłaszcza że można ich używać przy większości typów ubytków słuchu. Jeśli tylko nie ma przeciwwskazań medycznych i pozwala na to anatomia ucha, pacjenci chętnie decydują się właśnie na aparaty wewnątrzuszne.

Czym jest aparat wewnątrzuszny?

Aparat wewnątrzuszny w podstawowej wersji wielkością przypomina zatyczkę do ucha. Cały mechanizm, w tym baterię, skrywa niewielka obudowa wykonywana na miarę, po pobraniu wycisku przewodu słuchowego pacjenta.

Czym jest aparat wewnątrzuszny

Wyróżniamy kilka rodzajów aparatów wewnątrzusznych:

  • aparaty małżowinowe (ITE, ang. In The Ear) – modele największe, osadzone w małżowinie usznej; cechuje je stosunkowo duża żywotność baterii oraz spora moc, dlatego mogą służyć osobom ze znacznym niedosłuchem;
  • aparaty wewnątrzkanałowe (ITC, In The Canal) – modele średnich rozmiarów wkładane nieco głębiej do kanału słuchowego w taki sposób, że obudowa nie wystaje poza jego ujście;
  • aparaty głębokokanałowe (CIC, Complete In Canal) – urządzenia najmniejsze, umieszczone najgłębiej w przewodzie słuchowym; są wyjmowane przy pomocy małego uchwytu.

Wybór danego rodzaju aparatu warunkuje wynik badania słuchu. Jeżeli ubytek słuchu jest wyższy niż 80 dB, zaleca się stosowanie aparatów małżowinowych. Przy mniej zaawansowanym niedosłuchu, można rozważyć pozostałe modele.

Czy warto zdecydować się na aparat wewnątrzuszny?

Aparaty wewnątrzuszne, zwłaszcza model CIC, są niemal niewidoczne dla osób postronnych. Stanowią doskonałe rozwiązanie dla pacjentów, którym szczególnie zależy na dyskrecji. To także dobry wybór dla osób noszących okulary oraz tych aktywnych fizycznie. W czasie dynamicznego ruchu dobrze utrzymują się w uchu.

Użytkownicy aparatów wewnątrzusznych muszą jednak pamiętać o dość częstej wymianie baterii. Jest ona mniejsza niż ma to miejsce w przypadku znacznie większych urządzeń typu zausznego, dlatego też mniejsza jest jej pojemność.

Wybierając aparat, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wykonany. Innowacją jest wykorzystanie tytanu medycznego zamiast akrylu. Jest on niezwykle trwały, a jednocześnie lekki i dobrze się prezentuje. Pozwala na stworzenie cienkiej obudowy doskonale dopasowującej się przewodu słuchowego.

Urządzenia tego typu oferuje marka Phonak, popularnością cieszy się m.in. model Virto™ B-Titanium (https://esklep.brandvital.eu/phonak-virto-b70-titanium,3,417,2925). Cena, choć wykracza poza koszty urządzeń w klasie standardowej, jest bez wątpienia adekwatna do jakości aparatu. Aparat automatycznie dostosowuje się do warunków dźwiękowych, zatem nie ma konieczności ręcznej regulacji parametrów, a dodatkowo pozostaje całkowicie niedostrzegalny. Jest zaopatrzony w system skutecznej wentylacji i wykazuje odporność na wilgoć i zabrudzenia, dzięki czemu może służyć nam znacznie dłużej niż standardowe urządzenia.