Współczesne metody chirurgiczne zaskakują precyzją i niską inwazyjnością. Należą do nich chirurgia naczyniowa i artroskopia stawu barkowego. Czym charakteryzują się te sposoby leczenia? W jaki sposób mogą pomóc pacjentom?
Na czym polega artroskopia barku?
Artroskopia barku jest małoinwazyjnym zabiegiem chirurgicznym przeprowadzanym w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Polega na zrobieniu kilku niewielkich nacięć w okolicy stawu barkowego, a następnie na wprowadzeniu do niego małej kamery artroskopowej. Dzięki tej kamerze ortopeda może zobaczyć na ekranie monitora wnętrze stawu. Czyni to w celu diagnozy lub rekonstrukcji chorego miejsca za pomocą niedużych narzędzi chirurgicznych.
Jakie są zalety artroskopii barku?
Artroskopia barku ma wiele zalet. Przede wszystkim jest zabiegiem mało inwazyjnym – wykonuje się tylko drobne nacięcia. Po artroskopii występuje mniejsze ryzyko powikłań niż przy tradycyjnej operacji. Pacjent szybciej dochodzi do siebie po zabiegu – już następnego dnia może wrócić do domu. Rehabilitacja i powrót do całkowitej sprawności zajmują średnio od kilku miesięcy do pół roku. Po artroskopii można w pełni wrócić do uprawianego sportu.
Kiedy stosuje się artroskopię barku?
Artroskopię barku stosujemy najczęściej w przypadku:
- wystąpienia chorób zwyrodnieniowych stawu barkowego,
- przy urazach spowodowanych przeciążeniem – wynikających z uprawianego sportu albo wykonywanej pracy fizycznej,
- zniszczenia stawu spowodowanego wiekiem.
Na czym polega współczesna chirurgia naczyniowa i kiedy się ją stosuje?
Chirurgia naczyniowa zajmuje się leczeniem chorób żył i tętnic w naszym układzie krwionośnym z wyłączeniem mózgu i serca. Polega przede wszystkim na usprawnianiu przepływu krwi przez tętnice i żyły.
Miejsca, które są niedokrwione, a co za tym idzie, niedotlenione, ulegają obumieraniu. Nieodwracalne zmiany mogą zakończyć się śmiercią pacjenta. Dlatego konieczne jest wykonywanie zabiegów usprawniających przepływ krwi.
Chirurgia naczyniowa pomaga udrożnić tętnice ze złogów blaszek miażdżycowych poprzez tzw. balonikowanie, czyli poszerzanie światła tętnicy lub wstawienie stenta – miniaturowej konstrukcji zbudowanej z metalowej siateczki.
Zarówno artroskopia stawu barkowego, jak i zabiegi chirurgii naczyniowej są w dzisiejszych czasach doskonałymi sposobami na poprawę jakości życia pacjentów. Dzięki swojej małej inwazyjności, minimalnym ryzyku powikłań i możliwości szybkiej rekonwalescencji po zabiegach są wspaniałą alternatywą dla tradycyjnych zabiegów chirurgicznych.