Polacy u dentysty

0
Polacy u dentysty

Cieszy fakt, że każdego roku wzrasta świadomość Polaków w zakresie dbania o zęby. Okazuje się, że nie tylko częściej realizujemy wizyty kontrolne czy te mające na celu leczenie chorych zębów, ale również dbamy o estetykę naszych uśmiechów. Kto boi się wizyt w gabinetach dentystycznych? Czy są jeszcze dorośli Polacy, którzy nigdy nie sprawdzili stanu swojego uzębienia u stomatologa?

Co mówią eksperci?

Okazuje się, że nawet 90% Polaków ma próchnicę. Jak potwierdzają lekarze, dla których miejscem wykonywania zawodowych obowiązków jest gabinet stomatologiczny Koszalin – La Dentica, wszystko przez złą dietę, brak nawyków dbania o stan zębów oraz nierealizowanie kontrolnych wizyt u dentystów. Co ważne, ponad połowa dzieci w wieku wczesnoszkolnym także ma popsute próchnicą zęby, a kłopoty pojawiają się najczęściej już na etapie wyrastania zębów mlecznych.

Warto jednak zaznaczyć, że dbałość o uzębienie poprawia się. Na regularne wizyty przynajmniej raz w roku decyduje się już połowa naszych rodaków, chociaż aż 98% z nich uznaje się, boi się dentysty.

Najpopularniejsze zabiegi stomatologiczne

Z reguły do dentysty wybieramy się dopiero wtedy, gdy zaczyna nas boleć ząb. Niestety, wciąż zbyt mało Polaków stosuje odpowiednią profilaktykę w tym zakresie. Tylko połowa z nas realizuje wizyty kontrolne, nadal nawyki dbania o zęby nie są właściwie wyrobione.

Od zapisów do dentysty skutecznie odstraszają nas długie kolejki do gabinetów i sam ból, który towarzyszy zabiegom. Leczenie zębów przebiega poprzez likwidowanie próchnicy, ale w stadium zaawansowanym konieczne jest inwazyjne leczenie kanałowe.

Znacznie rzadziej udajemy się na zabiegi pielęgnacyjne, jak piaskowanie, lakowanie czy zdejmowanie kamienia. Wciąż tylko nieliczni decydują się na leczenie ortodontyczne czy wybielanie zębów. I chociaż jesteśmy coraz bardziej świadomi konieczności odbywania regularnych wizyt u stomatologów, nadal realizujemy je nieregularnie. Wynika to prawdopodobnie z braku narzucania obowiązku profilaktyki dentystycznej. Przegląd zębów nie jest też obowiązkowy w przypadku tych najmłodszych pacjentów, a jak wiadomo, to właśnie dzieciom powinno wpajać się zdrowe nawyki.

Gabinety prywatne czy na NFZ?

Leczenie zębów jest w licznych przypadkach refundowane, natomiast jak wspomnieliśmy, ogromne kolejki do dentystów skutecznie odstraszają przed darmową opieką stomatologiczną. Nie ma też wątpliwości, że to w prywatnych gabinetach pacjenci mogą liczyć na profesjonalną pomoc i zabiegi z zastosowaniem nowoczesnego sprzętu. Wizyty u dentysty znacznie różnią się od tych dokonywanych jeszcze kilkanaście lat temu. Dzisiaj standardowo stosuje się na przykład nieinwazyjne znieczulenie, dzięki któremu pacjent zupełnie nie odczuwa dyskomfortu. Strach jest w nas zakorzeniony, ale z całą pewnością bezpodstawny, zaś dbanie o zęby powinno być standardem w ramach profilaktyki prozdrowotnej. Zdrowe i mocne zęby to komfort codziennego funkcjonowania i atut pod względem wizualnym, który niweluje kompleksy, zaś chore zęby i stany zapalne mogą być przyczyną poważnych schorzeń całego organizmu. Warto wziąć te aspekty pod uwagę.

Nasiona marihuany – automatyczne czy zwykłe?

0
Nasiona marihuany

Nasiona marihuany można w dużym uogólnieniu podzielić na dwie kategorie. Chodzi o zwykłe nasiona oraz o automaty – nazywane też nasionami autoflowering. Te ostatnie są zdecydowanie częściej kupowane i cieszą się większą popularnością. W czym tkwi ich wyjątkowość? Tego dowiesz się z tekstu poniżej. Zapraszamy do krótkiej lektury przygotowanej we współpracy z Tanie Sianie.

Autoflowering – czyli magia nasion marihuany

Nasiona konopi to dość kontrowersyjny temat w naszym kraju. Sama roślina jest nielegalna (zarówno jej uprawa jak i spożywanie) o ile tylko zawiera w sobie psychodeliczną substancję THC. Inaczej wygląda sytuacja z suszem CBD oraz samymi nasionami, które można posiadać bez obaw o jakiekolwiek negatywne konsekwencje prawne.

Podział na automatyczne i zwykłe nasiona marihuany najlepiej wyjaśnić opisując cykl wzrostu samej rośliny. Po zasianiu rozpoczyna się pierwszy etap jej życia – czyli cykl wzrostu. W jego trakcie roślina unosi się ku górze, wypuszcza kolejne pędy i listki. Rozrasta się również na boki, wytwarzając coraz więcej łodyżek odstających w różne strony.

Etap wzrostu kończy się po upływie kilku tygodni. Wówczas, roślina przestawia się na etap kwitnienia. Zamiast rozwijać dalej wielkość swoich pędów, zaczyna wytwarzać na nich puszyste kwiatostany. To właśnie w nich znajdują się najbardziej pożądane substancje z rodziny kannabinoidów – w tym niezwykle popularne ostatnio CBD. Przejście od wzrostu na kwitnienie dokonuje się w przypadku dzikich roślin za sprawą światła. Jego malejąca w ciągu dnia ilość (konopie rosną w okresie wiosna-lato) sprawia, że roślina przestawia się z jednego cyklu życia na drugi.

Nasiona proste w obsłudze – czyli nasiona automatyczne

Nasiona automatyczne tym różnią się od zwykłych, że wyrastająca z nich roślina jest nastawiona na automatyczną zmianę okresu wzrostu na kwitnienie, nawet bez ingerencji samego słońca. Czyli niezależnie, czy roślina taka wzrastać będzie na świeżym powietrzu, czy w domowej szklarni, przejście od jednego cyklu do drugiego i tak się dokona, nawet bez zmian w samym naświetleniu.

Jest to duże uproszczenie hodowlane – zamiast obserwować roślinę pod lupę i zastanawiać się, czy to już moment na zmianę programu oświetleniowego, czy może poczekać jeszcze kilka dni – możesz po prostu się tym nie przejmować. Roślina sama wyczuje, czy jest już gotowa i zmieni swój program wzrostu na kwitnienie.

Na koniec warto podkreślić, że dostępne w naszym kraju nasiona marihuany są przeznaczone wyłącznie do celów kolekcjonerskich. Oznacza to, że nie można na ich bazie hodować roślin, ani używać ich do innych niż deklaratywnie kolekcjonerskich celów. Wszystkim amatorom nasionek polecamy jednak kontakt ze sklepami konopnymi oraz innymi placówkami specjalizującymi się w handlu kolekcjonerskim.

Wyselekcjonowane i oryginalne kolekcjonerskie nasiona marihuany znajdziemy na https://www.taniesianie.pl/. Oprócz najczęściej popularnych w naszym kraju odmian, w asortymencie znalazły się też zupełnie nowe krzyżówki, eksperymentalne mutacje oraz odmiany dotąd nieeksplorowane w naszym kraju.

Dlaczego i kiedy warto wybrać koronę pełnoceramiczną?

0
Dlaczego i kiedy warto wybrać koronę pełnoceramiczną

Zęby to bez wątpienia wizytówka wielu z nas. Dlatego też zawsze staramy się, aby wyglądały pięknie: były śnieżnobiałe, lśniące, równe – a  przede wszystkim, aby nie było w nich braków. Niestety, wiek, choroby, a także wypadki mogą sprawić, że stan uzębienia wyraźnie się pogorszy. Wówczas niejedna osoba staje przed wyborem, jakiego rodzaju uzupełnienie powinna wybrać.

Wizyta u protetyka – czy jest konieczna?

Protetyka stomatologiczna to dziedzina nauki dentystycznej, która zajmuje się uzupełnianiem poważnych braków w uzębieniu, powstałych na skutek choroby, wypadku lub wieku. Jej zadaniem jest odtworzenie brakujących zębów w jak najbardziej wierny sposób, aby nie tylko poprawić wygląd, ale również codzienny komfort życia pacjenta.

Wiele osób zastanawia się, czy w ogóle jest konieczne ich uzupełnianie, szczególnie jeśli nie posiadają tylko jednego lub dwóch zębów. Okazuje się jednak, że tak: brak nawet jednego zęba może bowiem prowadzić do poważnych problemów w codziennym życiu. Przede wszystkim może zostać upośledzone żucie pokarmów, przy jednoczesnych trudnościach z utrzymaniem higieny jamy ustnej. To z kolei prowadzi do kolejnych problemów zdrowotnych, takich jak nadmierne ścieranie okolicznych zębów czy też stany zapalne i próchnica. Nierzadko towarzyszą temu także inne dolegliwości, czasem niepowiązane bezpośrednio z tym brakiem przez pacjenta, jak choćby bóle głowy, szczęki czy języka.

Warto także zauważyć, że brak choćby jednego zęba może prowadzić do zmiany zgryzu i przesuwania się pozostałych zębów. Zmianie ulegają rysy twarzy, postarzając ją. Zmniejszają się także walory estetyczne całej jamy ustnej. Dlatego też, zarówno ze względu na wygląd, jak i zdrowie oraz samopoczucie, warto udać się do protetyka.

Korona pełnoceramiczna, czyli najlepszy wybór

W przypadku częściowego lub całkowitego braku zęba możliwe jest zastosowanie wielu różnych rozwiązań, wśród których znajdują się między innymi wkłady koronowe, koronowo-korzeniowe, korony protetyczne (w tym pełnoceramiczne), licówki i mosty. Każde z tych rozwiązań prowadzi jednak do jednego, ostatecznego celu: poprawy zdrowia i wyglądu.

Dlaczego jednak najlepszym rozwiązaniem jest właśnie korona pełnoceramiczna? Jest to przede wszystkim rozwiązanie bardzo trwałe, które zapewnia pacjentowi nie tylko doskonałe odwzorowanie naturalnego zęba, ale również sprawia, że przez wiele lat będzie mógł się cieszyć z wypełnienia bez żadnych uszczerbków. Korony pełnoceramiczne odznaczają się bowiem małą ścieralności i funkcjonują podobnie jak stałe zęby, gwarantując wiele lat spokojnego i bezstresowego użytkowania.

Warto zwrócić uwagę także na piękny wygląd koron pełnoceramicznych. Ze względu na to, że są one wykonywane indywidualnie i dostosowywane do potrzeb pacjenta, praktycznie nie odróżniają się od naturalnych zębów, sprawiając, że jama ustna prezentuje się doskonale.

Jak rozpoznać, czy dziecko bierze narkotyki?

0
dziecko bierze narkotyki

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z urlopowym luzem, pojawiają się wzmożone problemy z narkotykami. Okazuje się, że pierwszy raz po te niedozwolone używki sięga młodzież już w wieku 15 lat. To czujni rodzice powinni rozpoznać niepokojące objawy, które mogą wskazywać na odurzenie narkotyczne swoich dzieci, a reakcja musi być natychmiastowa.

Sygnały ostrzegawcze, które powinny zaniepokoić

Osoby, które zażywają narkotyki, w tym pierwszym etapie uzależnienia potrafią się doskonale kamuflować, przez co ten groźny dla zdrowia i życia stan może być niezauważony przez bliskich. Pamiętajmy jednak, że od samego początku objawy brania narkotyków występują, zarówno w sferze fizycznej oraz tej psychicznej u osób, które po niedozwolone środki sięgają.

Aby wykonać test na obecność narkotyków typu https://www.argenta.com.pl/Szybkie-testy/Testy-narkotykowe, rodzice powinni mieć ku temu solidne podstawy. Priorytetem jest baczna obserwacja wyglądu i zachowań dziecka.

Na co zwrócić szczególną uwagę? Jakie sygnały mogą świadczyć o przyjmowaniu przez latorośl narkotyków? Wszyscy rodzice, którzy wychowują dzieci, szczególnie te w okresie dojrzewania (to wtedy najczęściej rozpoczyna się eksperymentowanie z narkotykami) muszą uwzględniać objawy, takie jak:

 • huśtawki nastrojów, w tym apatia albo nadmierna energiczność,
 •  brak apetytu albo nadmierny apetyt,
 •  szybka utrata wagi albo szybkie przybywanie na wadze,
 • przekrwione oczy i rozszerzone źrenice.

Wiele zależy oczywiście od rodzaju przyjmowanego narkotyku. Nie zawsze też symptomy zażywania takich środków zauważalne są w fizyczności dziecka. Najważniejsza jest zmiana jego zachowań. Osoba, która jest uzależniona od narkotyków, najczęściej ucieka od kontaktów z bliskimi, zamyka się w swoim pokoju, zerwała kontakty z dotychczasowymi znajomymi albo zmieniła towarzystwo. Zauważalny jest brak koncentracji uwagi i problemy z pamięcią oraz pogorszenie w nauce. Charakterystyczny jest bunt, opryskliwość, porzucenie dotychczasowych pasji. Nastolatek uzależniony od narkotyków zaczyna kłamać, częściej prosi o pieniądze, nierzadko dopuszcza się kradzieży nawet drobnych przedmiotów domowego użytku.

Jak pomóc osobie uzależnionej?

Uzależnienie od narkotyków jest chorobą, która wymaga leczenia. Im szybciej zostanie podjęta terapia, tym lepsze efekty udaje się osiągnąć. Najczęściej zalecana jest terapia w ośrodku zamkniętym, konieczna jest stała pomoc specjalistów. Leczenie uzależnienia od narkotyków przebiega dwutorowo. Niweluje się skutki zdrowotne, potrzeba jest też psychoterapia.

Jeden pozytywny test na obecność narkotyków w organizmie nastolatka ma być motywem, dzięki któremu rodzice zareagują odpowiednio. Izolacja nie jest łatwa, ale często jest jedynym, skutecznym sposobem, by problem z narkotykami zniknął. Problemów z narkotykami nie można bagatelizować, weźmy też pod uwagę, że uzależnienie niekorzystnie wpływa nie tylko na osobę, która po zakazane substancje sięga, ale również na całe jego otoczenie.

Cukrzyca – rodzaje, objawy i sposób leczenia

0
Cukrzyca

Cukrzyca zalicza się do chorób metabolicznych i charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, czyli hiperglikemią. Wiąże się z nieprawidłowym wydzielaniem lub działaniem insuliny. Rozróżniamy kilka typów cukrzycy. Na czym polegają? Jak się je leczy?

Najważniejsze rodzaje cukrzycy

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podzieliła cukrzycę na cztery typy: cukrzycę typu 1, cukrzycę typu 2, cukrzycę ciążową i grupę innych specyficznych typów cukrzycy. Nieleczona stanowi zagrożenie dla funkcjonowania narządów. Może powodować ich uszkodzenie, a nawet prowadzić do śmierci. Dlatego ważne jest jej wczesne wykrycie. Lekarz diabetolog w pierwszej kolejności powinien rozpoznać typ cukrzycy i wyjaśnić pacjentowi, na czym polega. To on ustala plan leczenia i kontroluje stan pacjenta.

Normy poziomu glukozy we krwi

Badanie poziomu glukozy w krwi wykonuje się na czczo. U dorosłej zdrowej osoby wartość glukozy powinna mieścić się w przedziale 70-99 mg/dl. Gdy jej poziom osiąga 100-125 mg/dl, oznacza to nieprawidłowość. Z cukrzycą mamy do czynienia, gdy wartość glukozy wynosi 126 mg/dl lub więcej. Jeżeli chcesz, aby diabetolog w Poznaniu jak najszybciej wdrożył leczenie, wejdź na stronę https://www.neomedica.pl/oferta/specjalizacje/diabetologia/ i zarezerwuj wizytę.

Objawy cukrzycy

Najbardziej charakterystycznymi objawami, które mogą sugerować problem z poziomem cukru we krwi, są: wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, zmęczenie, osłabienie, a nawet omdlenia. Może pojawiać się również świąd skóry i zaburzenia widzenia. Nie oznacza to zawsze, że diabetologia w Poznaniu lub innym mieście jest gabinetem, który należy natychmiast odwiedzić, ale należy wziąć pod uwagę, że może to być właśnie cukrzyca.

Charakterystyka głównych typów cukrzycy

Cukrzyca typu 1 ma charakter autoimmunologiczny. Dotyczy przede wszystkim dzieci i dorosłych do 35. roku życia, dlatego jest określana mianem cukrzycy młodzieńczej. Pojawia się nagle. Polega na tym, że organizm wytarza przeciwciała niszczące własne komórki beta trzustki, które produkują insulinę. Ten typ cukrzycy leczy się poprzez podawanie insuliny, dietę i aktywność fizyczną. Cukrzyca typu LADA zalicz się do cukrzycy typu 1, ale występuje u osób starszych.

Najczęściej występującą postacią cukrzycy jest cukrzyca typu 2. Jest to typ choroby rozwijającej się długo, dlatego początkowe objawy zwykle są mniej intensywne niż w przypadku cukrzycy typu 1. W grupie osób chorujących na cukrzycę typu 2 są głównie osoby starsze. Czynniki, które sprzyjają wystąpieniu choroby tego typu to: otyłość, niewłaściwa dieta, siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej, stosowanie używek oraz nadciśnienie tętnicze. Do podwyższenia poziomu glukozy dochodzi wskutek słabego lub nieprawidłowego wydzielania insuliny.

Cukrzyca ciążowa, czyli cukrzyca rozpoznana w trakcie ciąży jest wywołana zachodzącymi wówczas zmianami hormonalnymi i zwykle ustępuje po narodzinach dziecka. Niekontrolowana cukrzyca zwiększa ryzyko poronienia oraz nieprawidłowości rozwojowych. Poziom cukry stabilizuje się dietą, a w razie konieczności stosuje się insulinę.

Zdrowie publiczne – kierunek pełen wyzwań i korzyści

0
Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne to stosunkowo nowy, jednak cieszący się dużą popularnością kierunek studiów. Jeśli chcesz mieć wpływ na funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej oraz poprawę jakości życia, być może jest to dobry wybór również dla Ciebie.

O tym, jak ważna jest sprawnie funkcjonująca służba zdrowia oraz prawidłowe nawyki społeczne przekonujemy się każdego dnia. Szczególnie widoczne stało się to podczas pandemii. Ogromne znaczenie ma tu nie tylko odpowiednie zarządzanie jednostkami medycznymi, ale również liczne działania profilaktyczne. Aby jednak wszystkie te zadania były właściwie spełniane, konieczne jest wykwalifikowanie świadomego, dobrze przygotowanego do pracy personelu. Tym właśnie zajmuje się kierunek o nazwie zdrowie publiczne.

Gdzie studiować?

Osoby zainteresowane kształceniem w tym kierunku mogą wybrać cieszącą się dobrymi opiniami warszawską Wyższą Szkołę Ekologii i Zarządzania. Realizuje ona Zdrowie Publiczne na kierunku I stopnia. Trwają one 3 lata i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata. Studenci chcący kontynuować naukę, mogą później rozpocząć studia II stopnia na pokrewnym kierunku lub zdecydować się na podyplomówkę, by dalej podnosić swoje kwalifikacje.

Dużą zaletą WSEiZ jest fakt, że realizuje podstawę programową zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Zajęcia natomiast odbywają się w trybie stacjonarnym lub zaocznym. Dzięki temu każdy student może wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie. Na dodatek uczelnia proponuje dwie interesujące specjalności:

 • Zarządzanie ochroną zdrowia i danymi medycznymi, przygotowującą do późniejszej pracy w strukturach administracyjnych jednostek medycznych;
 • Oraz Wellnes i SPA, odpowiednią dla osób, które chciałyby pracować w gabinetach odnowy biologicznej czy centrach medycyny estetycznej.

Jak wyglądają studia na kierunku Zdrowie Publiczne?

W czasie nauki studenci muszą przyswoić wiedzę z zakresu medycyny, ochrony środowiska, ekonomii, zarządzania, nauk społecznych czy podstaw prawa. Z pewnością przydadzą się więc zdolności analityczne, systematyczność i zapał do nauki. Kierunek ten przeznaczony jest dla osób, które interesują się biologią i chemią  (najlepiej, jeśli zdawały przynajmniej jeden z  tych przedmiotów na maturze) i chcą zdobyć kompleksowe wykształcenie. WSEiZ wyróżnia się nowoczesnym spojrzeniem na rynek pracy i holistycznym podejściem do nauczania. Dzięki temu absolwenci Zdrowia Publicznego są świetnie wykształconymi specjalistami, gotowymi do podjęcia pracy i rozwiązywania aktualnym problemów.

Gdzie szukać pracy?

Perspektywy zatrudnienia po ukończeniu kierunku Zdrowie Publiczne są szerokie. Absolwenci mogą szukać zatrudnienia na stanowiskach kierowniczych i menedżerskich w większości w różnorodnych zakładach opieki zdrowotnej (szpitale, przychodnie itp.), w domach opieki społecznej, hospicjach, sanepidzie, centrach odnowy biologicznej, gabinetach SPA&Wellnes czy firmach zajmujących się profilaktyką i promocją zdrowia. Zazwyczaj z łatwością znajdują oni ciekawą, satysfakcjonującą i dobrze płatną pracę. Specjaliści w tej dziedzinie potrzebni są nie tylko w Polsce, ale również za granicą.

SEIKO Prime – soczewki okularowe dla wymagających. Sprawdź, czym się wyróżniają!

0
SEIKO Prime

Opracowanie najważniejszych pionierskich technologii, które na zawsze zrewolucjonizowały optykę okularową, zawdzięczamy specjalistom firmy SEIKO, giganta cenionego na całym świecie za jakość i innowacyjność swoich produktów. To SEIKO stworzyło pierwsze organiczne soczewki progresywne, a potem udoskonalało je przez lata, by ostatecznie stworzyć całą gamę wysokiej klasy soczewek do okularów dla zmagających się z prezbiopią, a wśród nich okularowe soczewki progresywne SEIKO Prime – zindywidualizowane soczewki dla najbardziej wymagających użytkowników. Co sprawia, że soczewki okularowe SEIKO Prime są tak unikatowe?

Perfekcyjnie dopasowane soczewki progresywne do okularów

Standardowe soczewki progresywne do okularów nie zawsze zapewniają zadowalającą jakość widzenia na całej powierzchni soczewki. Osoby, u których zdiagnozowano różną korekcję dla lewego i prawego oka, mają zwykle kłopot z adaptacją do okularów progresywnych. Podobnie bywa w przypadku astygmatyzmu – zwykłe szkła progresywne mogą wywoływać dyskomfort widzenia, ograniczenie widzenia w bliży i zniekształcać obraz, zwłaszcza na obrzeżach soczewek. Z kolei konieczność zastosowania cylindrów czy szkieł o bardzo dużych wartościach korekcyjnych często negatywnie wpływa na walory estetyczne soczewek progresywnych. Aby wyeliminować wspomniane problemy i maksymalnie zwiększyć komfort i jakość widzenia u wszystkich zainteresowanych noszeniem okularów progresywnych, SEIKO opracowało szereg przełomowych technologii, które pozwalają precyzyjnie dostosować okularowe soczewki progresywne do wszystkich, nawet bardzo specyficznych potrzeb wzrokowych ich przyszłego użytkownika. Tak powstały soczewki progresywne do okularów SEIKO Prime X i SEIKO Prime Xceed, które oferują krystalicznie czyste i wyraźne widzenie na różne odległości, nawet w przypadku astygmatyzmu czy konieczności zastosowania innych wartości korekcyjnych dla jednego i drugiego oka.

Co różni progresywne soczewki okularowe SEIKO Prime od innych szkieł?

Zastosowanie przy produkcji soczewek SEIKO Prime unikalnych technologii m.in. Twineye Modulation Technology, która pozwala zniwelować różnice widzenia między prawym i lewym okiem oraz zredukować deformacje obrazu, dzięki czemu widzenie przez soczewki progresywne staje się jeszcze bardziej harmonijne i precyzyjne na całej powierzchni soczewki. Perfekcyjnie dostosowywane do potrzeb użytkownika soczewki SEIKO Prime gwarantują w rezultacie jeszcze bardziej komfortowe i wyraźne widzenie na różne odległości, a przy tym nie wymagają długiego czasu adaptacji, co bywało olbrzymim mankamentem szkieł progresywnych starszej generacji. Progresywne soczewki okularowe z serii SEIKO Prime deklasują konkurencję nie tylko swoimi właściwościami optycznymi, ale również swoją wytrzymałością oraz wyjątkowo atrakcyjną prezencją. To niespotykanie lekkie i cienkie soczewki do okularów, które wyglądają estetycznie nawet przy dużych wartościach korekcyjnych Soczewki progresywne SEIKO Prime można udoskonalać, doposażając je m.in. w nowoczesne uszlachetnienia, np. filtr neutralizujący nadmiar światła niebieskiego czy filtr polaryzacyjny, powłoki antyrefleksyjne, zapobiegające parowaniu czy ułatwiające czyszczenie.

Okulista w Warszawie

0
okulista warszawa

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów – za jego pomocą odbieramy aż 80% informacji z otoczenia. Co więcej, ułatwia nam odnajdywanie się w przestrzeni, pomaga zachowywać bezpieczeństwo i wyraźnie wpływa na komfort życia każdego z nas. Z pewnością warto więc dokładać wszelkich starań, jak najdłużej cieszyć się dobrym widzeniem. W jaki sposób możemy dbać o wzrok?

Higiena pracy oraz właściwa dieta

Statystyki poddają, że niemal 300 milionów ludzi na świecie ma jakiś rodzaj wady wzroku. Co prawda, na rozwój niektórych chorób nie mamy wpływu, jednak nasz styl życia, rodzaj pracy, a nawet dieta mają ogromny wpływ na ostrość wzroku.

Coraz więcej ludzi podczas pracy korzysta z komputera – niekiedy spędzając przy nim 8 lub więcej godzin każdego dnia. Aby chronić swój wzrok w miejscu pracy, warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim odległość oczu od komputera powinna wynosić minimum 70 cm. W czasie wielogodzinnej pracy należy robić przerwy co 30 minut – wystarczy kilka minut, aby przewietrzyć pomieszczenie, wyjść na zewnątrz czy popatrzyć w dal. Niemałe znaczenie ma też światło w miejscu pracy – warto zadbać, aby było równomiernie rozproszone oraz nie powinno się siedzieć przodem do okna. Bardzo często wielogodzinna praca przy ekranie sprawia, że nasze oczy są wysuszone – w takiej sytuacji należy nawilżać je specjalnymi kropelkami.

Profilaktyką chorób oczu jest także dbanie o prawidłową dietę. Przed działaniem szkodliwych promieni ultrafioletowych chroni luteina, zawarta w zielonych warzywach liściastych, takich jak szpinak, brokuły, kapusta czy cukinia. Cennym składnikiem są także karotenoidy zawarte w żółtych i czerwonych owocach oraz warzywach. Do diety warto włączyć także ryby bogate w omega-3 oraz cynk.

Znaczenie regularnych wizyt u okulisty

Regularne wizyty kontrolne u okulisty to podstawa w profilaktyce chorób oczu. Wiele schorzeń, takich jak zaćma czy jaskra rozwijają się przez lata, nie dając żadnych objawów. Proste badania są jednak wystarczające, aby rozpoznać je we wczesnym stadium oraz wdrożyć leczenie, które nierzadko uchroni przed utratą wzroku. W ramach rutynowej wizyty okulista Warszawa zazwyczaj ocenia ostrość wzroku i pole widzenia oraz mierzy ciśnienie oka. Badania takie warto przeprowadzać przynajmniej raz na dwa lata. Osoby po 40 roku życia, z chorobami oczu w rodzinie, cierpiące na wady wzroku lub z niektórymi przewlekłymi chorobami, takimi jak cukrzyca powinny odwiedzać gabinet okulistyczny raz na rok. Nawyk kontrolowania wzroku warto wyrabiać również dzieciom już od najmłodszych lat.

Pieluszki bambusowe

0
Pieluszki bambusowe

Skompletowanie wyprawki dla nowo narodzonego dziecka wbrew pozorom nie jest prostą sprawą. Rodzice starają się aby wszystkie elementy wyprawki były najwyższej jakości były idealnie dopasowane dla dziecka.

Problemy z zasypianiem – jak zadbać o lepszą jakość snu?

0
Problemy z zasypianiem

Trudności z zasypianiem, budzenie się w nocy, bezsenność czy niepokojące koszmary to najpowszechniejsze zaburzenia snu, na jakie skarżą się dorośli. Pomimo że nasz organizm potrzebuje około ośmiu godzin regeneracji na dobę, to zwykle nie jesteśmy w stanie przespać tyle czasu. Jeśli chcemy poprawić jakość zasypiania i samego snu, warto zastanowić się, czy nie potrzebujemy zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Zaburzenia snu – rozpoznanie przyczyn

Od czego rozpocząć leczenie zaburzeń snu? Przede wszystkim warto zaobserwować, w jakich okolicznościach zauważamy trudności ze spokojnym i długotrwałym snem. Często w wyniku stresu czy nadmiernej ekspozycji na światło niebieskie, pochodzące z ekranów telefonu czy komputera, narażamy swój układ nerwowy na nadmierne pobudzenie, przez co nie jesteśmy w stanie zasnąć. Gdy sporadycznie w wyniku takich sytuacji gorzej śpimy możemy spróbować wyeliminować czynniki utrudniające zasypianie – nie trzymać telefonu w sypialni czy stosować techniki wyciszające, by odegnać stresujące myśli.

Jeśli jednak problemy ze snem stają się bardziej dokuczliwe i długotrwałe, towarzyszą im inne objawy fizjologiczne, na przykład bóle głowy czy trudności w trawieniu, połączone ze znaczącym pogorszeniem stanu psychicznego, wówczas warto udać się do specjalisty i znaleźć dokładną przyczynę problemu. Do najczęstszych źródeł problemów ze snem, które warto skonsultować ze specjalistą, należą:

 • stany lękowe;
 • traumy;
 • stany depresyjne i depresja;
 • permanentny stres;
 • niepowodzenia życiowe;
 • trudności w kontaktach interpersonalnych, konflikty rodzinne;
 • nieprzyjemna lub nadmiernie wyczerpująca praca;
 • kłopoty ze znalezieniem zatrudnienia;
 • długotrwały spadek nastroju.

Jak wygląda leczenie?

Leczenie zaburzeń snu oparte jest na pomocy psychiatrycznej lub psychologicznej. Skuteczna terapia pozwala wykryć przyczynę problemu i uspokoić umysł na tyle, by był w stanie na nowo nauczyć się zdrowego i nieprzerwanego snu. Dodatkowo konieczne jest wykonanie badań, które pozwolą wykluczyć schorzenia niemające podłoża psychicznego. Lekarz może zlecić między innymi badania krwi czy bardziej specjalistyczną diagnostykę (np. tomografię w przypadku towarzyszących bezsenności bólom głowy). W niektórych przypadkach konieczne może być wspomaganie terapii środkami farmakologiczymi, które ułatwią nam proces leczenia.

Warto rozpocząć go od wstępnej konsultacji, podczas której lekarz przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem, dopyta o występujące objawy i zaburzenia oraz o naszą sytuację życiową. Zaleci wstępne badania oraz zasugeruje możliwe doraźne rozwiązania, które ułatwią nam zasypianie. Na wizytę możemy umówić się za pośrednictwem Internetu, gdzie szybko wybierzemy dogodny dla nas termin. Usługi leczenia zaburzeń snu oferuje wiele poradni zdrowotnych, między innymi Harmonia Luxmed lub przychodnie rejonowe.

ZOBACZ TEŻ