Jak dbać o mosty zębowe?

0
Jak dbać o mosty zębowe

Jeśli brakuje nam jednego, a nawet kilku zębów, to nie powinniśmy wpadać w panikę. Na nasze szczęście istnieje wiele sposobów na uzupełnienie naszych braków. Możemy polecić z całego serca mosty zębowe. Co powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie są rodzaje mostów zębów? Jak dbać o most zębowy? Sprawdźmy to.

Mosty zębowe: rodzaje a jakość wykonania

Jakie mosty zębowe wyróżniamy? Pierwsze z nich to tradycyjne mosty zębowe. Mosty tradycyjne cieszą się chyba największą popularnością. Składają się one z jednego lub też z kilku przęseł, które podtrzymywane są przez korony. Korony zębowe są nazywane oparciem. mocuje się je na zębach, które znajdują się w sąsiedztwie luk pozostałych po zębach brakujących.

Mosty tradycyjne zakłada się, jeśli po każdej stronie luki znajdują się zęby naturalne. Mosty są bardzo wytrzymałe, a więc mogą zastąpić nawet zęby trzonowe. Ich wada to jedynie konieczność usunięcia szkliwa zębów sąsiednich.

Kolejny rodzaj mostów to mosty zębowe wspornikowe. Przypominają one tradycyjne mosty. Jednak przęsło jest wsparte na koronie jedynie po jednej stronie.

Następny rodzaj mostu, to most zębowy typu Maryland. Rozwiązanie to jest rozwiązaniem zachowawczym. Ten most zębowy nie wspiera się na koronach. Dlatego też nie ma konieczności szlifowania szkliwa.

Ostatni rodzaj mostów to mosty zębowe wsparte na implantach. Jest to opcja, która pozwala na uzupełnienie braków w uzębieniu. Są zakładane u osób, którym brakuje przynajmniej kilku zębów. Zwykły implant pojedynczy zastępuje tylko brakujący ząb. Z kolei seria implantów podtrzymuje cały most. Sprawdź gabinet w Krakowie, gdzie można wykonać profesjonalne mosty zębowe.

Oczywiście rodzaj mostu zębowego wybiera nasz stomatolog. Jest to kwestia indywidualna. Nie możemy nalegać na jedno rozwiązanie. Czasami jest tak, że uważamy, że najlepszym rozwiązaniem będzie most zębowy tradycyjny, a w rzeczywistości okazuje się, że będzie to most zębowy Maryland. Musimy jako pacjenci mieć niemal stuprocentowe zaufanie do swojego dentysty. On jest fachowcem i to on decyduje o wszystkich szczegółach. Nie upierajmy się na danym rozwiązaniu. Nie sugerujmy się także ceną. Jest to przecież inwestycja na lata, a więc nie ma co oszczędzać.

Jak dbać o mosty zębowe?

W jaki sposób dbać o mosty zębowe? Na pewno najważniejsze w tym aspekcie jest szczotkowanie. Musimy pamiętać o technice prawidłowej, ponieważ to właśnie od niej zależy w głównej mierze, czy zostaną usunięte osady. Podczas szczotkowania należy wykonywać wymiatające ruchy. Jednak jeśli mamy wątpliwości, to koniecznie odwiedźmy dentystę. Dentysta przeprowadzi dokładny instruktaż. Będziemy mogli dzięki temu zadbać o nasze uzębienie w domu.

Czy wiesz, że pasty standardowe w swoim składzie posiadają ścierające środki? Z tegoż właśnie powodu nie powinniśmy z nich korzystać w przypadku posiadania mostów zębowych, ponieważ mogą być one powodem uszkodzeń. Te mogą z kolei prowadzić do namnażania się pewnych szkodliwych bakterii. Skutkiem może być także pojawienie się stanów zapalnych błony śluzowej. Dlatego też takie ważne jest to, aby się zdecydować na pastę, która jest przeznaczona do stosowania przy rekonstrukcjach protetycznych. Jeśli mamy jakiś problem przy wyborze, to skontaktujmy się z dentystą. Na pewno nam doradzi konkretną pastę, jak i rozwieje wszelkie nasze wątpliwości.

Pamiętajmy, że szczotkowanie to jeszcze nie wszystko. Bez wątpienia konieczne będzie zastosowani nici dentystycznych oraz także szczoteczek między zębowych, które są przeznaczone do używania przy protetycznych obudowach. Pozwalają nam one wyczyścić precyzyjnie wszystkie przestrzenie trudno dostępne. W taki sposób pozbyć się można szkodliwej płytki bakteryjnej, a tym samym zapobiec pojawieniu się oraz rozwojowi stanów zapalnych lub też przyzębia.

Genialnym wręcz pomysłem może się okazać wyposażenie w tak zwany irygator. Jest to urządzenie specjalne, które to emituje wodę pod ciśnieniem. Kieruje się ją na powierzchnie zębów, dzięki czemu jest możliwe usunięcie wszelkich osadów szkodliwych z przestrzeni bardzo trudno dostępnych. W taki sposób możemy zadbać właściwie o zdrowie całej naszej jamy ustnej.

Mosty zębowe to możliwość, która powinna nas zainteresować, gdy nasz uśmiech nie prezentuje się tak jak powinien. Rozwiązanie to nie jest inwazyjne, czy też bolesne. W związku z tym nie ma co się dłużej zastanawiać i będziemy zadowoleni z efektów. Po naszej stronie jest jedynie wybór odpowiedniego stomatologa, który cieszy się dużą popularnością, posiada duże doświadczenie, a na dodatek może się pochwalić wieloma pozytywnymi opiniami.

Zabiegi medycyny estetycznej – jak z nich prawidłowo korzystać?

0
medycyna estetyczna katowice

Efektywność wszelkiego rodzaju zabiegów zależy od różnych czynników. Na pewno ważny jest typ zabiegu i jego ogólne dopasowanie do potrzeb i problemów pacjenta. Ale czy w ogóle warto poddawać się tym wszystkim specjalistycznym kuracjom? Czy warto korzystać z zabiegów medycyny estetycznej? Zdecydowanie tak, bo dzięki temu że poprawiają one wygląd, wpływają też pozytywnie na całe życie danego człowieka. Trzeba jednak korzystać z nich rozsądnie i tylko wtedy, gdy rzeczywiście zaistnieje taka potrzeba. Należy dopasowywać je do swoich potrzeb i potrzeb własnej skóry. A jak jeszcze można poprawić ich efektywność? O tym powiemy sobie poniżej.

Kiedy pomoc fizjoterapeuty jest wskazana?

0
Kiedy pomoc fizjoterapeuty jest wskazana

Bardzo dużo Polaków bagatelizuje rozmaite objawy. Niestety, samodzielnie one nie mijają. Czasami zatem nie ma innego wyjścia. Ogólnie w wielu sytuacjach nie ma sensu zwlekać. Im szybciej wybierzesz zatem dobrego fachowca, tym dla Ciebie lepiej. W jakich momentach pomoc eksperta jest ogólnie tak naprawdę… na wagę złota?

Czasami ma miejsca taka sytuacja, że odczuwamy przewlekły ból. Wiele osób nie chce iść jednak do żadnego lekarza ani właśnie profesjonalnego fizjoterapeuty. Ludzie myślą, że jak samo przyszło, to może i samo odejdzie. Czasami istotnie tak się dzieje. Zastosowanie na przykład maści pomaga. W zdecydowanej większości przypadków dolegliwości bólowe nawracają. Czasami nie są one już sporadyczne, a przewlekłe. A to naprawdę spory kłopot. Wszak w takiej sytuacji nie możemy na przykład swobodnie realizować prostych domowych czynności, czy pracować. Każde zadanie jest dla nas trudne. W takiej właśnie sytuacji powinien być odwiedzony profesjonalny fizjoterapeuta. Kogo wybrać? Ekspertów nie brakuje między innymi w Dąbrowie Górniczej. Bardzo dobre opinie mają chociażby specjaliści z QMEDIC REHABILITACJA.

To nie wszystko. Są bowiem jeszcze inne sytuacje, w których nie ma sensu się wahać. W takich momentach placówka QMEDIC REHABILITACJA powinna być przez Ciebie odwiedzona. Wszak pracują tam naprawdę bardzo dobrej jakości specjaliści od fizjoterapii. Czym zajmują się te właśnie osoby? Rozmaitymi zagadnieniami. Sporo na tej płaszczyźnie zależy od tego, z czym zgłaszają się Pacjenci. A czasami ludzie zauważają, że ich ciało nie jest na przykład aż tak bardzo elastyczne, jak miało to miejsce we wcześniejszym okresie. Zastanawiasz się, jaka jest tego przyczyna? Niekiedy ludzie poddają się i zrzucają wszystko na karb wieku. Warto jednak przeczytać wpis ze strony internetowej https://www.qmedic-rehabilitacja.pl/kiedy-bedzie-ci-potrzebny-fizjoterapeuta-w-dabrowie-gorniczej-4-specyficzne-sygnaly-wysylane-przez-organizm. Wszak okazuje się, że czasami jest to spowodowane przez rozmaite aspekty. Na przykład przez zbyt duże dawki treningowe itp. Zauważyłeś, że Twój organizm na przykład o wiele wolniej się regeneruje? W takim razie warto podjąć odpowiednie działania. A bez pomocy profesjonalnego fizjoterapeuty niestety często się nie obejdzie.

Kiedy jeszcze warto wybrać się do fachowca od tego zagadnienia? Ogólnie sporo osób ma świadomość tego, że placówka medyczna QMEDIC REHABILITACJA jest bardzo profesjonalna i zarazem uniwersalna w swoich poczynaniach. Możesz zatem swobodnie zdecydować się na pomoc ekspertów w rozmaitych sprawach. Jakich dokładnie? Warto wiedzieć, że czasami dolegają nam rozmaite kontuzje. Standardowe metody nie pomagają? Nie masz zaś zamiaru dłużej brać na przykład środków przeciwbólowych? W takim położeniu coraz więcej osób decyduje się na wizyty w QMEDIC REHABILITACJA. Jest to również bardzo dobra opcja dla osób, które najzwyczajniej w świecie czują, że ich ciało jest nienaturalnie sztywne. Masz ostatnio taki właśnie kłopot? Kompletnie nie wiesz, jak sobie poradzić na tej właśnie płaszczyźnie? Zgłoś się do profesjonalnego fizjoterapeuty pracującego na co dzień właśnie w QMEDIC REHABILITACJA.

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa?

0
Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa

Nieustanny stres, brak czasu na realizację zainteresowań oraz rosnące wymagania pracodawców to problemy, które doskwierają wielu ciągle zabieganym osobom. Takie stany mogą powodować lęki, nałogi czy napady agresji. Aby uniknąć przykrych konsekwencji, dowiedz się, kiedy warto skorzystać z pomocy specjalisty. Poznaj kilka cennych wskazówek i ciesz się dobrym zdrowiem przez lata. 

Nałogi

Nałogi potrafią niszczyć nie tylko relacje ze znajomymi, ale również kontakty rodzinne. Najczęściej osoba uzależniona od hazardu, alkoholu czy narkotyków nie mówi otwarcie o swoim problemie. Ponadto wiele nałogów wykrywanych jest w zaawansowanym stadium uzależnienia. Wówczas rozmowa z bliską osobą może okazać się niewystarczająca, a jedynym rozwiązaniem będzie wsparcie psychologa. 

Warto pamiętać, że nie każda osoba, która zmaga się z nałogiem, potrafi otwarcie rozmawiać nawet z lekarzem czy psychologiem. Jednak pacjenci Sieci Klinik Psychologiczno-Psychicznych Psychomedic.online mogą konsultować się ze specjalistami przez internet, co znacznie ułatwia rozmowę niektórym osobom. Ponadto lekarz psychiatra może wystawić e zwolnienie, a to stanowi bardzo wygodne rozwiązanie dla pacjenta i jego pracodawcy.

Przemoc domowa

Zarówno ofiary przemocy domowej, jak i osoby stosujące przemoc potrzebują profesjonalnego wsparcia. Pamiętaj, że przemoc ma różne formy i nie oznacza jedynie rękoczynów. Nawet w długoletnich małżeństwach rutyna może przerodzić się w przemoc psychiczną. Krzyki, wyzwiska, szantaże emocjonalne to problemy wielu związków, którym pomagają psychologowie.

Pamiętaj, że w takich przypadkach niezbędne będzie wsparcie doświadczonego specjalisty. Na stronie Sieci Klinik Psychologiczno-Psychicznych Psychomedic.online z powodzeniem znajdziesz ofertę polecanego psychoterapeuty, który już od lat pomaga ofiarom przemocy domowej, a także osobom agresywnym i nadpobudliwym. Zdecydowanie warto zasięgnąć fachowej porady i wreszcie zakończyć domowe konflikty. 

Pomoc dzieciom i młodzieży

Najmłodsi zmagają się z wieloma problemami. Mowa tu nie tylko o kłopotach w nauce, ale również przemocy w szkole czy nałogach, które mogą pojawić się na skutek kontaktu z nieodpowiedzialnymi rówieśnikami. Ponadto dzieci i nastolatkowie bardzo rzadko rozmawiają o trudnościach w szkole, więc nie zawsze można je wykryć. Jeżeli jednak oceny są dużo słabsze niż wcześniej, a dziecko zaczyna unikać relacji społecznych, zdecydowanie warto porozmawiać z psychologiem.

Doświadczony specjalista porozmawia zarówno z rodzicami, jak i dzieckiem, a następnie zaproponuje skuteczne rozwiązania, które pomogą rozwiązać kłopoty i ponownie cieszyć się dziecku nauką i kontaktem z innymi ludźmi. Niekiedy terapia może trwać krótko, w poważniejszych przypadkach obejmuje cykl wielu spotkań. Za każdym razem możesz jednak liczyć na profesjonalne, a przede wszystkim skuteczne wsparcie. Wybierz psychologa-psychoterapeutę dziecięcego z Sieci Klinik Psychologiczno-Psychicznych Psychomedic.online i postaw na sprawdzone rozwiązanie.

Na czym polega leczenie protetyczne?

0
protetyka stomatologiczna

Większość ludzi usługi protetyczne kojarzy z szyldów reklamowych gabinetów dentystycznych. Niewiele osób wie jednak, co ten termin tak naprawdę oznacza. Jego medyczne brzmienie nie daje jednoznacznych skojarzeń. Dodatkowo stomatologia jest odbierana, jako ta bolesna gałąź medycyny. Wolimy nie zgłębiać tematu bez wyraźnej potrzeby.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – jakie są jego przyczyny?

0
Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje bardzo często, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, choć zdecydowanie bardziej na rozwój dolegliwości narażone są kobiety. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów nietrzymania moczu główną przyczyną odpowiedzialną za problemy z kontrolą pęcherza jest osłabienie siły mięśni dna miednicy. Czynników sprzyjających owemu osłabieniu jest kilka. Choć początkowo wysiłkowe nietrzymanie moczu może nie powodować dużych trudności, wraz z upływem czasu jego skutki mogą stać się mocno odczuwalne. Dlatego nie warto go bagatelizować. Co przyczynia się do wysiłkowego nietrzymania moczu i jak sobie poradzić z jego następstwami?

Kiedy stomatolog zleca RTG zębów?

0
RTG zębów

Dostałeś skierowanie od swojego dentysty i nie wiesz czego się spodziewać? RTG zębów możemy określić również jako zdjęcie rentgenowskie zębów, lub po prostu prześwietlenie. Wykonuje się je, aby zobaczyć, czy w jamie ustnej nie występują stany chorobowe, nowotwory czy próchnica. Zaleca się je również przed wyrywaniem ósemek, czy też leczeniem kanałowym.

RTG zębów: 3 przypadki, w których warto je wykonać

Zdjęcie rentgenowskie zębów jest badaniem, które powinno być zlecone przez lekarza dentystę. Dzięki niemu z łatwością możesz zobaczyć czy zdrowe są nie tylko zęby, ale także tkanki, które są we wnętrzu Twojej jamy ustnej, czy kości szczęki. Dentyści zlecają je, gdyż RTG zębów jest o wiele bardziej szczegółowym badaniem, niż to, które wykonuje się podczas standardowej wizyty. Dzięki niemu specjalista będzie wiedział, co jest nie tak i zrobi wszystko by pomóc nam rozwiązać problem.

Próchnica a RTG zębów

Próchnica jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób zębów na świecie! Niestety, w dzisiejszych czasach coraz więcej osób ma z nią ogromny problem. Próchnicy sprzyja zła dieta, bogata w cukry, zalegające resztki pokarmowe, czyli niemycie zębów, a także sam kształt zębów. Jeżeli jesteś osobą, która od lat zmaga się z tym wstydliwym problemem, nie oznacza to od razu, że prowadzisz niezdrowy tryb życia i zapominasz o codziennej higienie jamy ustnej. To proces patologiczny, któremu sprzyjają zaburzania rozwojowe, niedorozwoje szkliwa i zębiny, a także czynniki genetyczne czy zła jakość i ilość wydzielanej śliny. 

Na szczęście próchnicę zębów można łatwo rozpoznać i szybko zdiagnozować. Dzieje się to za pomocą badania wizualnego czy też fluorescencji. Jednak najbardziej użytecznym i przydatnym w rozpoznaniu próchnicy zębów jest wykonanie RTG zębów. Czy wiesz, gdzie w Krakowie można wykonać RTG zębów? Odwiedź oficjalną stronę internetową CDC CRACOW DENTAL CENTRE i zadzwoń, a specjaliści pomogą Ci i podejmą właściwe kroki w celu wyleczenia Twoich zębów. Na zdjęciu RTG zębów, próchnica jest widoczna w postaci białych plam.

Nowotwory jamy ustnej a RTG zębów

Nowotwory jamy ustnej to duża grupa schorzeń, o których nie wszyscy wiedzą. Mogą znacznie różnic się od siebie nie tylko lokalizacją w jamie ustnej, lecz objawami czy budową. W dużej ilości przypadków nowotwór jamy ustnej można pomylić z aftą. Jego przyczynami jest nie tylko niezwykle szkodliwe dla całego organizmu palenie papierosów. Jest to również częste picie alkoholu czy zakażenie wirusem HPV.  Niestety, ale niewłaściwe nawyki higieny jamy ustnej czy źle dobrana proteza stomatologiczna mogą tak samo skutkować nowotworem jamy ustnej.

Jeżeli zauważysz u siebie niepokojące objawy takie jak krwawienie z jamy ustnej, jej drętwienie i ból, a także przewlekła chrypka, szczękościsk i brzydki zapach z ust, udaj się do lekarza. To może świadczyć o rozwijającym się nowotworze jamy ustnej. Na szczęście, można go łatwo rozpoznać. Bardzo często da się go zauważyć podczas zwykłej wizyty stomatologicznej, możesz go wyczuć również sam w domu. Do pełnego rozpoznania, specjalista zleca RTG zębów.

Usuwanie ósemek a RTG zębów

Zęby mądrości to pojawiające się około 20 roku życia trzecie zęby trzonowe. Zabieg ich usunięcia kojarzy się z dyskomfortem, bólem i innymi, nieprzyjemnymi konsekwencjami. Niestety, bardzo często jest to zabieg niezbędny, w przeciwnym razie ósemki wyrządza wiele szkód w jamie ustnej pacjenta. Kiedyś były one niezbędne do rozdrabniania twardego pokarmu, lecz dziś nie są potrzebne. Najczęściej nie ma na nie miejsca w jamie ustnej. Z tego powodu mogą rosnąć pod dziwnym kątem, sprawiając ból, wykrzywiając inne zęby i utrudniać odpowiednią higienę jamy ustnej.

Przed zabiegiem usunięcia zębów mądrości, stomatolog zleci wykonanie RTG zębów. Jest to niezbędny krok, który pozwala ocenić stan, budowę oraz głębokość trzeciego zęba trzonowego. Jest to zabieg szybki i bezbolesny. Gdzie w Krakowie można wykonać RTG zębów? Wybierz się do CDC CRACOW DENTAL CENTRE i sprawdź ich oficjalną stronę internetową.

Na czym polega rentgen zębów?

Do wykonania tego badania korzysta się z promieniowania rentgenowskiego, które naświetlając pewien obszar, napotyka na wszelkiego rodzaju przeszkody i uwidacznia je. Dzięki niemu stomatolog może zobaczyć, w jakim stanie są zęby, ich budowę, oraz takie szczegóły jak ilość kanałów. Nie jest to możliwe na zwykłej wizycie dentystycznej, dlatego jeśli lekarz podejrzewa coś niepokojącego, zleca RTG zębów. Nie można go wykonywać częściej niż raz na pół roku, jest to zabieg w pełni bezbolesny i trwa zaledwie kilka minut. RTG zębów nie powinno być wykonywane w czasie ciąży, gdyż może szkodliwie wpłynąć na płód.

Polacy u dentysty

0
Polacy u dentysty

Cieszy fakt, że każdego roku wzrasta świadomość Polaków w zakresie dbania o zęby. Okazuje się, że nie tylko częściej realizujemy wizyty kontrolne czy te mające na celu leczenie chorych zębów, ale również dbamy o estetykę naszych uśmiechów. Kto boi się wizyt w gabinetach dentystycznych? Czy są jeszcze dorośli Polacy, którzy nigdy nie sprawdzili stanu swojego uzębienia u stomatologa?

Co mówią eksperci?

Okazuje się, że nawet 90% Polaków ma próchnicę. Jak potwierdzają lekarze, dla których miejscem wykonywania zawodowych obowiązków jest gabinet stomatologiczny Koszalin – La Dentica, wszystko przez złą dietę, brak nawyków dbania o stan zębów oraz nierealizowanie kontrolnych wizyt u dentystów. Co ważne, ponad połowa dzieci w wieku wczesnoszkolnym także ma popsute próchnicą zęby, a kłopoty pojawiają się najczęściej już na etapie wyrastania zębów mlecznych.

Warto jednak zaznaczyć, że dbałość o uzębienie poprawia się. Na regularne wizyty przynajmniej raz w roku decyduje się już połowa naszych rodaków, chociaż aż 98% z nich uznaje się, boi się dentysty.

Najpopularniejsze zabiegi stomatologiczne

Z reguły do dentysty wybieramy się dopiero wtedy, gdy zaczyna nas boleć ząb. Niestety, wciąż zbyt mało Polaków stosuje odpowiednią profilaktykę w tym zakresie. Tylko połowa z nas realizuje wizyty kontrolne, nadal nawyki dbania o zęby nie są właściwie wyrobione.

Od zapisów do dentysty skutecznie odstraszają nas długie kolejki do gabinetów i sam ból, który towarzyszy zabiegom. Leczenie zębów przebiega poprzez likwidowanie próchnicy, ale w stadium zaawansowanym konieczne jest inwazyjne leczenie kanałowe.

Znacznie rzadziej udajemy się na zabiegi pielęgnacyjne, jak piaskowanie, lakowanie czy zdejmowanie kamienia. Wciąż tylko nieliczni decydują się na leczenie ortodontyczne czy wybielanie zębów. I chociaż jesteśmy coraz bardziej świadomi konieczności odbywania regularnych wizyt u stomatologów, nadal realizujemy je nieregularnie. Wynika to prawdopodobnie z braku narzucania obowiązku profilaktyki dentystycznej. Przegląd zębów nie jest też obowiązkowy w przypadku tych najmłodszych pacjentów, a jak wiadomo, to właśnie dzieciom powinno wpajać się zdrowe nawyki.

Gabinety prywatne czy na NFZ?

Leczenie zębów jest w licznych przypadkach refundowane, natomiast jak wspomnieliśmy, ogromne kolejki do dentystów skutecznie odstraszają przed darmową opieką stomatologiczną. Nie ma też wątpliwości, że to w prywatnych gabinetach pacjenci mogą liczyć na profesjonalną pomoc i zabiegi z zastosowaniem nowoczesnego sprzętu. Wizyty u dentysty znacznie różnią się od tych dokonywanych jeszcze kilkanaście lat temu. Dzisiaj standardowo stosuje się na przykład nieinwazyjne znieczulenie, dzięki któremu pacjent zupełnie nie odczuwa dyskomfortu. Strach jest w nas zakorzeniony, ale z całą pewnością bezpodstawny, zaś dbanie o zęby powinno być standardem w ramach profilaktyki prozdrowotnej. Zdrowe i mocne zęby to komfort codziennego funkcjonowania i atut pod względem wizualnym, który niweluje kompleksy, zaś chore zęby i stany zapalne mogą być przyczyną poważnych schorzeń całego organizmu. Warto wziąć te aspekty pod uwagę.

Nasiona marihuany – automatyczne czy zwykłe?

0
Nasiona marihuany

Nasiona marihuany można w dużym uogólnieniu podzielić na dwie kategorie. Chodzi o zwykłe nasiona oraz o automaty – nazywane też nasionami autoflowering. Te ostatnie są zdecydowanie częściej kupowane i cieszą się większą popularnością. W czym tkwi ich wyjątkowość? Tego dowiesz się z tekstu poniżej. Zapraszamy do krótkiej lektury przygotowanej we współpracy z Tanie Sianie.

Autoflowering – czyli magia nasion marihuany

Nasiona konopi to dość kontrowersyjny temat w naszym kraju. Sama roślina jest nielegalna (zarówno jej uprawa jak i spożywanie) o ile tylko zawiera w sobie psychodeliczną substancję THC. Inaczej wygląda sytuacja z suszem CBD oraz samymi nasionami, które można posiadać bez obaw o jakiekolwiek negatywne konsekwencje prawne.

Podział na automatyczne i zwykłe nasiona marihuany najlepiej wyjaśnić opisując cykl wzrostu samej rośliny. Po zasianiu rozpoczyna się pierwszy etap jej życia – czyli cykl wzrostu. W jego trakcie roślina unosi się ku górze, wypuszcza kolejne pędy i listki. Rozrasta się również na boki, wytwarzając coraz więcej łodyżek odstających w różne strony.

Etap wzrostu kończy się po upływie kilku tygodni. Wówczas, roślina przestawia się na etap kwitnienia. Zamiast rozwijać dalej wielkość swoich pędów, zaczyna wytwarzać na nich puszyste kwiatostany. To właśnie w nich znajdują się najbardziej pożądane substancje z rodziny kannabinoidów – w tym niezwykle popularne ostatnio CBD. Przejście od wzrostu na kwitnienie dokonuje się w przypadku dzikich roślin za sprawą światła. Jego malejąca w ciągu dnia ilość (konopie rosną w okresie wiosna-lato) sprawia, że roślina przestawia się z jednego cyklu życia na drugi.

Nasiona proste w obsłudze – czyli nasiona automatyczne

Nasiona automatyczne tym różnią się od zwykłych, że wyrastająca z nich roślina jest nastawiona na automatyczną zmianę okresu wzrostu na kwitnienie, nawet bez ingerencji samego słońca. Czyli niezależnie, czy roślina taka wzrastać będzie na świeżym powietrzu, czy w domowej szklarni, przejście od jednego cyklu do drugiego i tak się dokona, nawet bez zmian w samym naświetleniu.

Jest to duże uproszczenie hodowlane – zamiast obserwować roślinę pod lupę i zastanawiać się, czy to już moment na zmianę programu oświetleniowego, czy może poczekać jeszcze kilka dni – możesz po prostu się tym nie przejmować. Roślina sama wyczuje, czy jest już gotowa i zmieni swój program wzrostu na kwitnienie.

Na koniec warto podkreślić, że dostępne w naszym kraju nasiona marihuany są przeznaczone wyłącznie do celów kolekcjonerskich. Oznacza to, że nie można na ich bazie hodować roślin, ani używać ich do innych niż deklaratywnie kolekcjonerskich celów. Wszystkim amatorom nasionek polecamy jednak kontakt ze sklepami konopnymi oraz innymi placówkami specjalizującymi się w handlu kolekcjonerskim.

Wyselekcjonowane i oryginalne kolekcjonerskie nasiona marihuany znajdziemy na https://www.taniesianie.pl/. Oprócz najczęściej popularnych w naszym kraju odmian, w asortymencie znalazły się też zupełnie nowe krzyżówki, eksperymentalne mutacje oraz odmiany dotąd nieeksplorowane w naszym kraju.

Dlaczego i kiedy warto wybrać koronę pełnoceramiczną?

0
Dlaczego i kiedy warto wybrać koronę pełnoceramiczną

Zęby to bez wątpienia wizytówka wielu z nas. Dlatego też zawsze staramy się, aby wyglądały pięknie: były śnieżnobiałe, lśniące, równe – a  przede wszystkim, aby nie było w nich braków. Niestety, wiek, choroby, a także wypadki mogą sprawić, że stan uzębienia wyraźnie się pogorszy. Wówczas niejedna osoba staje przed wyborem, jakiego rodzaju uzupełnienie powinna wybrać.

Wizyta u protetyka – czy jest konieczna?

Protetyka stomatologiczna to dziedzina nauki dentystycznej, która zajmuje się uzupełnianiem poważnych braków w uzębieniu, powstałych na skutek choroby, wypadku lub wieku. Jej zadaniem jest odtworzenie brakujących zębów w jak najbardziej wierny sposób, aby nie tylko poprawić wygląd, ale również codzienny komfort życia pacjenta.

Wiele osób zastanawia się, czy w ogóle jest konieczne ich uzupełnianie, szczególnie jeśli nie posiadają tylko jednego lub dwóch zębów. Okazuje się jednak, że tak: brak nawet jednego zęba może bowiem prowadzić do poważnych problemów w codziennym życiu. Przede wszystkim może zostać upośledzone żucie pokarmów, przy jednoczesnych trudnościach z utrzymaniem higieny jamy ustnej. To z kolei prowadzi do kolejnych problemów zdrowotnych, takich jak nadmierne ścieranie okolicznych zębów czy też stany zapalne i próchnica. Nierzadko towarzyszą temu także inne dolegliwości, czasem niepowiązane bezpośrednio z tym brakiem przez pacjenta, jak choćby bóle głowy, szczęki czy języka.

Warto także zauważyć, że brak choćby jednego zęba może prowadzić do zmiany zgryzu i przesuwania się pozostałych zębów. Zmianie ulegają rysy twarzy, postarzając ją. Zmniejszają się także walory estetyczne całej jamy ustnej. Dlatego też, zarówno ze względu na wygląd, jak i zdrowie oraz samopoczucie, warto udać się do protetyka.

Korona pełnoceramiczna, czyli najlepszy wybór

W przypadku częściowego lub całkowitego braku zęba możliwe jest zastosowanie wielu różnych rozwiązań, wśród których znajdują się między innymi wkłady koronowe, koronowo-korzeniowe, korony protetyczne (w tym pełnoceramiczne), licówki i mosty. Każde z tych rozwiązań prowadzi jednak do jednego, ostatecznego celu: poprawy zdrowia i wyglądu.

Dlaczego jednak najlepszym rozwiązaniem jest właśnie korona pełnoceramiczna? Jest to przede wszystkim rozwiązanie bardzo trwałe, które zapewnia pacjentowi nie tylko doskonałe odwzorowanie naturalnego zęba, ale również sprawia, że przez wiele lat będzie mógł się cieszyć z wypełnienia bez żadnych uszczerbków. Korony pełnoceramiczne odznaczają się bowiem małą ścieralności i funkcjonują podobnie jak stałe zęby, gwarantując wiele lat spokojnego i bezstresowego użytkowania.

Warto zwrócić uwagę także na piękny wygląd koron pełnoceramicznych. Ze względu na to, że są one wykonywane indywidualnie i dostosowywane do potrzeb pacjenta, praktycznie nie odróżniają się od naturalnych zębów, sprawiając, że jama ustna prezentuje się doskonale.

ZOBACZ TEŻ