Czym jest kompleksowa diagnoza psychologiczna?

0

Diagnoza psychologiczna stanowi podstawę przed rozpoczęciem terapii. Od prawidłowej, kompleksowej diagnozy psychologicznej, zależy bowiem powodzenie wdrożonego modelu.
Na czym polega kompleksowa diagnoza psychologiczna, z czego się składa i jak powinna wyglądać?

Co znajdziesz w ofercie sklepu medycznego Medicon z Bielska-Białej?

0

Oferta sklepów medycznych obejmuje wiele kategorii urządzeń specjalistycznych, wykorzystywanych jako rodzaj wsparcia w rehabilitacji, wspomagających codzienne funkcjonowanie osób o ograniczonej sprawności fizycznej, w tym osób w podeszłym wieku, a także urządzeń diagnostycznych i innych. Sklep medyczny Medicon dodatkowo prowadzi również wypożyczalnię sprzętu medycznego, takiego jak łóżka rehabilitacyjne, materace przeciwodleżynowe, wózki inwalidzkie, balkoniki, kule i wielu innych. Dzięki temu z oferty sklepu skorzystać mogą osoby zdecydowane na zakup konkretnego typu sprzętu lub te, które chcą jedynie go przetestować lub potrzebują go na określony, zwykle niedługi czas.

Co kupisz w sklepie medycznym Medicon?

Podstawowa oferta sklepu to profesjonalny, zwykle markowy sprzęt rehabilitacyjny i ortopedyczny. Są to w głównej mierze urządzenia wspomagające codzienne funkcjonowanie osób o stale lub czasowo ograniczonej sprawności ruchowej, takie jak balkoniki i krzesła, w tym krzesła pod prysznic lub specjalne siedziska nawannowe, a także kule, laski czy ortezy, z których korzysta coraz więcej osób przy różnego rodzaju urazach kończyn – przy złamaniach, zwichnięciach lub skręceniach stawów, a także po operacjach ortopedycznych lub specjalistycznych zabiegach usprawniających. Poza tym sklep medyczny Medicon (https://medicon.slask.pl/) zajmuje się sprzedażą wózków inwalidzkich. Ten rodzaj sprzętu dedykowany jest osobom, które z różnych względów nie są w stanie poruszać się w sposób samodzielny. Są to przede wszystkim wózki manualne, przydatne podczas pielęgnacji i przy opiece nad osobami ciężko chorymi oraz nad seniorami.

Dodatkowa oferta sklepu to inne kategorie sprzętów medycznych, w tym różne modele inhalatorów, ciśnieniomierzy, termometrów, a także takich sprzętów jak elektryczne szczoteczki do zębów czy odciągacze kataru – niezastąpiony sprzęt w przypadku opieki nad małymi dziećmi.

Sklep zajmuje się również sprzedażą peruk, po które chętnie sięgają osoby z problemem wypadających włosów, w tym osoby po radio- i chemioterapii oraz wielu kategorii produktów medycznych o działaniu rozgrzewającym czy pielęgnacyjnym, takich jak kremy, maści, żele czy krzem.

Sklep stacjonarny i online

Oferta przygotowana przez sklep medyczny Medicon dostępna jest zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla placówek medycznych, opiekuńczo-pielęgnacyjnych, rehabilitacyjnych i wielu innych. Sklep ma swój stacjonarny punkt sprzedaży zlokalizowany przy ulicy Komorowickiej 23 w Bielsku-Białej, w przyziemiu przychodni specjalistycznej oraz sklep internetowy, który można znaleźć pod adresem https://medicon.slask.pl/. Zamówienia można składać przez platformę internetową, osobiście, w stacjonarnym punkcie sprzedaży lub telefonicznie.

Sklep medyczny Medicon działa nieprzerwanie od 2009 roku, dostarczając klientom profesjonalny sprzęt medyczny, rehabilitacyjny i ortopedyczny, a także innego rodzaju produkty medyczne, znajdujące szereg różnorodnych zastosowań. Sklep, prócz działalności typowo handlowej, prowadzi również działalność usługową. Działająca przy sklepie wypożyczalnia sprzętu medycznego to ciekawa oferta dla osób, które potrzebują takich urządzeń na krótki czas i nie chcą ponosić wysokich kosztów ich zakupu.

Pęknięcie łąkotki

0

Kolejnym poważnym problemem jest pęknięcie łąkotki. Warto przypomnieć że w każdym z kolan znajdują się po dwie łąkotki przyśrodkowe i boczne. Pełnią wiele istotnych funkcji. Przede wszystkim przenoszą obciążenia, pochłaniają drgania i wstrząsy, stabilizują i są pomocne w rozprowadzaniu płynu stawowego.

Jak zatem objawiają się urazy łąkotki ? Przede wszystkim cechą charakterystyczną jest ból, który nasila się w trakcie wysiłku, pojawia się opuchlizna, słychać charakterystyczne trzaski i pojawia się charakterystyczne uczucie braku stabilności kolana.

Co dzieje się w przypadku pęknięcia łąkotki? W zależności od rodzaju uszkodzenia występuje kilka technik leczenia. Nieduże poziome pęknięcia regenerują się samoistnie. Zszycie łąkotki przez lekarza jest konieczne przy rozległych pęknięciach. W tym celu stosuje się artroskop. Najpierw wprowadza się narzędzia do stawu. Następnie należy zszyć łąkotkę za pomocą biorozpuszczalnych nici. Często zastosowanie znajdują kolagenowe łatki i metody inżynierii tkankowej. Wtedy umieszcza się w organizmie implant wykonany z kolagenu i pokrywa się go komórkami macierzystymi. Są to komórki multipotencjalne, które po okresie roku pełnią funkcję zniszczonej łąkotki i zastępują po pewnym czasie całkowicie implant, który z kolei ulega biodegradacji.

Jednoznaczną diagnozę w tej kwestii może postawić lekarz specjalista z zakresu ortopedii i traumatologii. Zazwyczaj w tym celu stosuje się wywiad z pacjentem wraz z badaniem fizykalnym oraz dodatkowe badania, takie jak USG lub rezonans magnetyczny.

Bardzo ważnym etapem jest prawidłowa rehabilitacja stanu po pęknięciu łąkotki. Usprawnianie powinno mieć miejsce już w pierwszej dobie po zabiegu. Kontynuacja powinna trwać przez 4 do 6 tygodni, ponieważ w tym czasie kolano powinno wrócić do pełnej sprawności. Konieczne jest noszenie stabilizatora, ponieważ pełne obciążenie stawu po pierwsze wywoła silne dolegliwości bólowe a po drugie może spowodować rozejście się szwów pooperacyjnych.

Badania prenatalne – podstawowe informacje

0

Ciąża to bardzo ważny czas dla każdej kobiety. W końcu to wtedy dziecko przeżywa swój najbardziej intensywny okres wzrostu i rozwoju. Wówczas niestety także jest ono najbardziej narażone na przeróżne czynniki zagrażające jego zdrowiu a nawet życiu. Dlatego każda mama bardzo dba o siebie będąc w ciąży, jednak warto także.

Ciśnieniomierze automatyczne – idealne rozwiązanie do użytku domowego?

0

Ciśnieniomierz to jedno z niewielu urządzeń medycznych, które przydatne są w domu każdego z nas. Kontrola ciśnienia krwi jest ważna, gdyż jego odpowiedni poziom gwarantuje nam utrzymanie na prawidłowym poziomie funkcji życiowych. Częsty pomiar ciśnienia krwi jest wykonywany szczególnie u osób chorych, natomiast profilaktycznie, od czasu do czasu zalecany jest każdemu. Wśród sprzętów tego typu wyróżnić można najpopularniejsze ciśnieniomierze automatyczne, o których znajdziesz informacje w tym artykule.

Poznaj wodę H2 i jej niezwykłe właściwości

0

Z kranu, z butelki lub z generatora wody wodorowej – którą wodę wybierzesz? Okazuje się, że ta ostatnia jest najzdrowsza i wcale nie kosztuje wiele. Sprawdź, dlaczego warto regularnie sięgać po wodę H2.

Ile powinna ważyć kobieta w ciąży? Odpowiadamy

0

Ciąża jest procesem, który nieodłącznie wiąże się z przybieraniem na wadze. Trzeba pamiętać, że to kwestia bardzo indywidualna, która uwarunkowana jest wieloma czynnikami. Niemniej jednak istnieją pewne normy, które określają ile powinna wynosić prawidłowa waga w ciąży. Sprawdź czy mieścisz się w tym zakresie.

Tabletki na porost włosów – poznaj składniki, które pozwolą Ci cieszyć się piękną i zdrową fryzurą

0

Zdrowe i piękne włosy wymagają odpowiedniej troski. Należy pamiętać, że ważne jest zarówno działanie od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Dostarczanie odpowiednich witamin i składników mineralnych ma ogromny wpływ na włosy i skórę głowy. Tabletki na porost włosów, wzmacniające ich naturalny skład oraz proces wzrostu to bardzo ważny element w pielęgnacji. Skuteczne działanie tabletki te zawdzięczają kompleksowemu zestawowi składników.

Jak prawidłowo przyjmować leki

0

Wszelkie leki, jakie przyjmujemy, to nic innego jak substancje mające wywołać określony efekt w naszym organizmie. Odbywa się to na bazie m.in. chemii i biologii, dlatego „otoczenie” leku połkniętego lub przyjętego inną drogą może mieć niebagatelny wpływ na jego działanie. Najczęściej jest to wpływ osłabiający, niwelujący działanie, ale sporadycznie lub w przypadku alkoholu może być odwrotnie.

Sposób zażywania leku przeważnie podaje nam lekarz lub farmaceuta. Można go poznać także, czytając ulotkę. Jest jeszcze jeden sposób: bezpłatna baza leków, dostępna w internecie pod adresem https://baza-lekow.com.pl/. Można w niej znaleźć alfabetyczny indeks leków dostępnych w Polsce, przeczytać informacje o nim, a także pobierać ulotki do leków. Nie ma tu podziału na „wiedzę tajemną”, dostępną tylko dla lekarzy oraz zwykłą, przeznaczoną dla pacjentów. Indeks leków umożliwia szybkie wyszukanie dowolnego specyfiku i zapoznanie się z jego właściwościami – także podawanymi przez pacjentów, którzy wyrazili swoje opinie o lekach. Są tu także pomocne artykuły związane zażywaniem lekarstw.

Najważniejsze zasady przyjmowania leków

Elementarną regułą powinno być ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza. Tylko on wie, dlaczego go przepisał i czemu wybrał spośród wielu możliwości akurat te pigułki lub czopki. Brał przy tym pod uwagę nie tylko naszą jednostkę chorobową, ale także indywidualne cechy naszego organizmu, które są mu znane. Ten sam lek może inaczej działać na osobę szczupłą, a inaczej na otyłą, na kobietę i mężczyznę, na pacjenta młodszego lub starszego, przyjmującego inne leki lub nie. Z tych powodów instrukcja od lekarza jest bardzo ważna, ważniejsza niż treść ulotki albo wskazówka farmaceuty.

Popijać czy nie?

Jak najbardziej, leki dobrze jest popijać, ale tylko wodą i to niezbyt ciepłą. Może być zimna lub w temperaturze pokojowej, ale nic ponadto: wysoka temperatura może wpływać na uwalnianie się substancji leczniczej i jej późniejsze działanie.

W żadnym wypadku nie należy popijać leków kawą, herbatą ani mlekiem: składniki tych napojów wchodzą w reakcję z wieloma lekami i mogą utrudnić ich prawidłowe działanie. Bardzo niewskazane są także soki, zwłaszcza cytrusowe.

Absolutnie zakazany jest alkohol: jego spożywanie w połączeniu z lekami może niekiedy doprowadzić nawet do tragedii.

Przed czy po posiłku?

Ważne jest także przestrzeganie zaleceń dotyczących przyjmowania leków przed, w trakcie lub po posiłku. Jedne leki działają najlepiej, gdy nie łączą się z pokarmem, który spożywamy, inne wręcz przeciwnie – powinny się rozpuszczać właśnie w otoczeniu przełkniętego pożywienia. Lek łączony nieprawidłowo z posiłkiem może zadziałać słabiej lub silniej, niż powinien.

Fizjoterapia sportowa dla wszystkich osób aktywnych fizycznie

0

Fizjoterapia skierowana jest dla wszystkich osób, jednakże fizjoterapia sportowa została wyodrębniona z myślą o osobach aktywnych fizycznie i zajmujących się sportem zawodowo. Chociaż mówi się, że sport to zdrowie, to jednak zawsze istnieje ryzyko powstania przeciążeń, urazów czy kontuzji. W takich przypadkach wizyta u fizjoterapeuty jest jak najbardziej wskazana i wręcz nieoceniona. Zadaniem fizjoterapii sportowej jest zapobieganie urazom, stawianie diagnozy, rehabilitacja kontuzji i urazów, przywrócenie pacjenta do aktywności sportowej po kontuzji czy urazie oraz poprawienie wyników sportowych za pomocą dobrania odpowiedniego treningu.

ZOBACZ TEŻ