Różeniec górski – kiedy warto suplementować?

0
Różeniec górski

Różeniec górski, nazywany też korzeniem arktycznym, to roślina o intensywnym działaniu adaptogennym. Jej prozdrowotne właściwości były znane od dawna i wykorzystywane między innymi w medycynie ludowej. Popularność w naszym kraju zyskał niedawno, na skutek rosnącego zainteresowania suplementami dedykowanymi do walki ze stresem i złym samopoczuciem. Pod tym względem różeniec górski jest w stanie zagwarantować nie tylko poprawę nastroju, ale również uodpornić Cię na dalsze wahania. 

Działanie różeńca górskiego 

Różeniec górski pochodzi z Syberii. Jest to roślina występująca przede wszystkim w klimacie suchym, arktycznym. Leczniczym surowcem różeńca jest jego korzeń, w którym występują najważniejsze substancje czynne. Znajdują się wśród nich polifenole należące do grupy fenylopropanoidów: rozyna, rozaryna, rozawina i salidrozyd. Pozostałe istotne składniki to flawonoidy, kwasy organiczne, kwasy fenolowe, garbniki oraz mikroelementy. 

Stosowanie różeńca górskiego wykorzystuje się od dawna w medycynie ziołowej w Rosji oraz Skandynawii. Jego oddziaływanie opisywane jest jako łagodzące, relaksujące oraz eliminuje uczucie zmęczenia. Niekiedy także przyjmuje się go w celu poprawy działania układu odpornościowego. 

Różeniec jest kwalifikowany jako adaptogen. Do grupy tej zaliczają się rośliny wykazujące działanie regulujące, uodparniające na negatywny wpływ różnorodnych czynników życiowych. Adaptogeny pomagają zachować równowagę psychiczną oraz fizyczną, szczególnie w przypadku intensywnego zmęczenia umysłowego oraz w czasie spadku motywacji. Również długo utrzymująca się nerwowość oraz nadpobudliwość mogą zostać wygaszone na skutek suplementacji różeńca. 

Różeniec górski w procesie odchudzania 

Zgodnie z najnowszymi badaniami, różeniec górski wykazuje także działanie wspomagające odchudzanie. Jego regularne przyjmowanie może pomóc uzyskać zadowalające efekty, szczególnie jeśli zostanie połączony z wprowadzeniem odpowiedniej diety oraz regularną aktywnością fizyczną. 

Kluczowe jest oddziaływanie różeńca na poziom tkanki tłuszczowej, która zostaje zredukowana. Odpowiedzialny jest to za związek o nazwie rozawina, który intensywnie stymuluje proces spalania. Ponadto różeniec normalizuje stężenie kortyzolu w organizmie, co przekłada się na ograniczone uczucie apetytu. W przypadku długotrwałego stosowania różeniec górski może poprawić wydolność organizmu oraz tempo jego regeneracji po wysiłku. 

Dawkowanie różeńca górskiego 

Różeniec górski jest dostępny przede wszystkim w formie tabletek oraz kapsułek. Zaleca się, by jego suplementację rozpoczynały wyłącznie osoby dorosłe. Zalecana dzienna dawka mieści się w przedziale od 100 do 300 mg. Znajdziesz także preparaty zawierające ekstrakt 500 mg, po które sięgają niemal wyłącznie osoby aktywnie uprawiające sport. 

Dostępny jest także różeniec górski w formie sproszkowanego korzenia. Należy jego niewielką porcję zalać wrzątkiem, a przygotowany w ten sposób napar wypić po ostudzeniu. 

Czas stosowania kuracji może się różnić w przypadku różnych osób. By pozytywne efekty były zauważalne, należy przyjmować preparaty z różeńcem przez okres przynajmniej 4-6 tygodni. Zaleca się przyjmowanie różeńca w godzinach wczesnych (przed południem) oraz nie łączyć go z innymi lekami.

Formy psychoterapii w leczeniu depresji

0
Formy psychoterapii w leczeniu depresji

Depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń natury psychicznej i osobowościowej. Jednocześnie jest jednym z głównych powodów, dla którego decydujemy się na udział w psychoterapii. Dostępne formy leczenia dedykowane dla osób z objawami depresji tworzą rozbudowaną grupę. Znajdziesz zarówno formy terapii analitycznej skoncentrowane na analizowaniu przeszłych wydarzeń, jak i terapie dynamiczne koncentrujące się na zdolnościach pacjenta do radzenia sobie w przyszłości. Poniżej przyglądamy się najczęściej wybieranym rozwiązaniom oraz podpowiadamy jakie jest ich zastosowanie w przypadku osób dotkniętych depresją. 

Czy można wyleczyć depresję? 

Objawy depresji są trudne do wyeliminowania i w zasadzie nigdy nie znikają bez Twojego aktywnego udziału. Podjęcie leczenia depresji jest konieczne, jeśli jej symptomy są na tyle intensywne, że uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Choć wyleczenie depresji – rozumianej jako ustąpienie jej objawów – jest możliwe, to jednak warto pamiętać, że mogą wystąpić potencjalne nawroty. Często leczenie okazuje się więc nie tylko długotrwałe, ale i wymaga intensywnego zaangażowania ze strony pacjenta oraz jego aktywnego pokonywania codziennych trudności.

Leczenie depresji jest zazwyczaj dostosowywane do zespołu objawów, które dotykają konkretną osobę. Oprócz udziału w psychoterapii, stosowanym rozwiązaniem jest również farmakoterapia, a niekiedy także udział w dodatkowych formach aktywności zaleconych przez lekarza lub terapeutę. Wszystkim osobom poszukującym specjalistycznej i szybkiej pomocy w związku z objawami depresji polecamy kontakt z psychoterapeuta Wrocław.

Formy psychoterapii dedykowane dla depresji 

Psychoterapia jest nieodłączną formą terapii osób z depresją. Za najskuteczniejsze uważa się połączenie psychoterapii oraz farmakoterapii, połączonych ze stałym nadzorem specjalisty od zdrowia psychicznego. Do najczęściej stosowanych form terapii należą: 

  • terapia poznawczo-behawioralna, skupiająca się na: diagnozie dotychczasowych negatywnych przekonań i sposobów postrzegania rzeczywistości oraz pracy nad wykształceniem nowych, pozytywnych i budujących nawyków pacjenta. 
  • terapia interpersonalna, bazująca na założeniu, że podstawą wystąpienia depresji są relacje z innymi ludźmi. W tym nurcie terapii poszukuje się społecznych źródeł wystąpienia objawów depresji oraz dąży do ich naprawy, co ma prowadzić do ustąpienia zaburzeń.
  • psychoanaliza i terapia psychodynamiczna polegają na analizie przeszłości w celu wykrycia przyczyny wystąpienia depresji oraz w celu wytworzenia nowych nawyków, które pomogą osłabić dotychczasowe stany depresyjne. Psychoanaliza jest formą terapii długotrwałą oraz wymagającą zaangażowania pacjenta przez długi okres – nawet wiele lat. Terapia psychodynamiczna jest pod tym względem uproszczona i skupia się przede wszystkim na wyeliminowaniu złych nawyków oraz zastąpieniu ich przez nowe pozytywne zachowania. 

Każda z oferowanych metod psychoterapii ma swoją indywidualną specyfikę i może w różnym stopniu nadawać się do pracy z konkretnym pacjentem. Ważne jest, by forma stosowanej terapii została dopasowana do jego symptomów, predyspozycji, typu charakteru oraz oczekiwań związanych z podejmowanym leczeniem.

Łazienka dla osoby starszej lub niepełnosprawnej – jak ją wyposażyć?

0
Łazienka dla osoby starszej lub niepełnosprawnej

Czynności higieniczne, które stanowią dla większości z nas zwykły element codzienności, dla osób starszych lub niepełnosprawnych mogą być wyzwaniem, niejednokrotnie stanowiącym niebezpieczeństwo. Sprawne przemieszczanie się po łazience i korzystanie z prysznica czy toalety można zapewnić poprzez montaż akcesoriów łazienkowych, takich jak poręcze, uchwyty, nakładki czy siedziska.

Przystosowanie łazienki do potrzeb osoby niepełnosprawnej

Osoby mające problemy z przemieszczaniem się nie powinny poruszać się po miejscach takich jak łazienka czy toaleta bez odpowiedniego wsparcia. W miejscach tych poprzez nagromadzenie urządzeń sanitarnych na niewielkiej przestrzeni oraz potencjalne występowanie wilgoci (śliskie podłogi) istnieje stosunkowo wysokie ryzyko zajścia nieszczęśliwego wypadku. Projektując łazienkę dla osoby starszej lub niepełnosprawnej, najlepiej od razu zaplanować układ poręczy i uchwytów w taki sposób, aby możliwe było poruszanie się po całym pomieszczeniu bez konieczności odrywania rąk od środka podparcia. Poręcze warto zamontować nie tylko pod prysznicem czy w okolicach toalety, ale także w pobliżu umywalki oraz przestrzeni pomiędzy urządzeniami sanitarnymi.

Poręcze i uchwyty łazienkowe

Montaż poręczy czy uchwytów nie zawsze wymaga przeprowadzenia całkowitego remontu łazienki. Można zamontować je do ścian, korzystając z odpowiednich wierteł i wkrętów, przeznaczonych do zastosowania na pokryciach glazurniczych. Jeżeli z łazienki korzystają także osoby pełnosprawne, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie poręczy uchylnych. Mogą one zostać odchylone do góry w momencie, kiedy nie są potrzebne, a przez to nie zajmować przestrzeni. Poręcze uchylne sprawdzają się szczególnie przy toalecie, zapewniając wsparcie przy siadaniu oraz wstawaniu. Profesjonalne modele wytrzymują obciążenie do 120 kg.

Siedziska toaletowe i nakładki

Trudnością w korzystaniu z toalety przez osoby nie w pełni sprawne jest konieczność zajęcia niskiej pozycji. W przypadku problemów z układem ruchu czynność siadania na sedes i wstawania z niego staje się wyzwaniem. Tę trudność można rozwiązać za pomocą nasadek toaletowych, które podwyższają wysokość siedziska. W dobrych sklepach medycznych znajdziemy nakładki miękkie, zdejmowane i zakładane na toaletę w razie potrzeby, wykonane z łatwych w utrzymaniu czystości materiałów. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem są wykonane z tworzywa nakładki, które można przymocować do miski sedesowej. Zapewniają wysoką stabilność i wygodę użytkowania, dzięki antypoślizgowym podkładkom. Ich montaż i demontaż jest prosty i szybki.

Jeżeli z toalety korzysta wyłącznie osoba niepełnosprawna, w celu ułatwienia jej korzystania z toalety można zastosować nakładkę ze zintegrowanymi poręczami i deską sedesową. To rozwiązanie jest w praktyce podwyższeniem toalety, zapewniającym komfort i bezpieczeństwo, bez ograniczenia funkcjonalności. Nasadka toaletowa z poręczami przyda się szczególnie tam, gdzie z różnych powodów niemożliwe jest zamontowanie poręczy lub uchwytów na ścianach.

Siedziska wannowe i prysznicowe dla niepełnosprawnych

Wsparcie osób niepełnosprawnych podczas kąpieli zapewniają dedykowane ławeczki i siedziska. W zależności od tego, czy łazienka wyposażona jest w prysznic czy wannę, możemy wybrać odpowiednie akcesorium. W przypadku prysznica, efektywnym rozwiązaniem jest montowane do ściany siedzisko prysznicowe. Przydaje się ono głównie w łazienkach, z których poza niepełnosprawnymi korzystają także osoby bez problemów z układem ruchu. Takie siedzisko można bowiem złożyć, dzięki czemu nie zajmuje miejsca. Innym rozwiązaniem, którego zaletą jest możliwość łatwego przemieszczania i użytkowania także do innych celów, jest stołek prysznicowy. Wykonane z tworzywa stołki są odporne na działanie wody oraz posiadają regulację wysokości. Na rynku znajdziemy wersje stołków z oparciem czy też obrotowym siedziskiem, ułatwiającym korzystanie z prysznica.

Do wanny najlepiej wybrać ławeczkę lub siedzisko wannowe. Najlepszym rozwiązaniem są modele z regulacją szerokości, które można dopasować do niemal każdego typu wanny. Proste ławeczki wannowe nie zajmują wiele miejsca, a ich demontaż jest prosty. Ławeczki wannowe z oparciem wymagają nieco większej ilości przestrzeni, jednak ich zaletą jest wyższa stabilność i bezpieczeństwo korzystania.

Więcej akcesoriów ułatwiających osobom niepełnosprawnym korzystanie z łazienki i toalety można znaleźć na stronie https://galeriazdrowia.pl/kategoria-produktu/produkty-toaletowo-prysznicowe/

Odchudzanie – podejdź do tego z głową

0
co zrobić aby schudnąć

Na pewno każda osoba, która kiedykolwiek zastanawiała się jak schudnąć i zdecydowała się na odchudzanie – doskonale wie, jak wiele różnych metod jest polecanych w celu pozbycia się kilogramów. Niektórzy ludzie twierdzą, że najlepiej zawsze sprawdza się tutaj prawidłowa dieta – czasami polecany jest też bardzo konkretny i restrykcyjny jadłospis, który komuś faktycznie wcześniej pomógł.

Leki na przeziębienie i grypę — co wybrać?

0
Leki na przeziębienie i grypę

W sezonie jesienno-zimowym warto przeglądnąć swoją domową apteczkę i wyposażyć ją w przydatne w tym okresie leki na przeziębienie i grypę, aby już na początku infekcji móc szybko reagować. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które łagodzą objawy przeziębieniowe. Dlatego też wiele osób ma problem z doborem odpowiednich dla ciebie produktów. Jakie leki na przeziębienie i grypę warto wybrać? Podpowiadamy.

Wieloskładnikowe leki na przeziębienie i grypę

Leki na przeziębienie i grypę bardzo często występują w formie wieloskładnikowych preparatów. Mogą mieć one postać tabletek lub proszku do sporządzania zawiesiny. Zazwyczaj zawierają paracetamol lub ibuprofen, czyli substancje o działaniu przeciwgorączkowym, a dodatkowo na przykład chlorowodorek fenylefryny, który zmniejsza przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa.

W takich lekach mogą znajdować się też związki o działaniu antyhistaminowym, które łagodzą objawy uczuleniowe takie jak kichanie, świąd i przekrwienie błony śluzowej nosa. Preparaty takie działają więc na większość typowych objawów przeziębienia i grypy. Jednak ze względu na obecność w nich paracetamolu, jeżeli nie mamy gorączki i dodatkowo nie odczuwamy objawów ze strony układu mięśniowo-szkieletowego, wówczas lepiej sięgnąć po produkty, które łagodzą poszczególne dolegliwości.

Preparaty łagodzące konkretne objawy przeziębienia i grypy

Kolejną grupą leków są preparaty, które łagodzą konkretne objawy przeziębienia i grypy. Są to więc różnego rodzaju tabletki na ból gardła, krople do nosa czy syropy na kaszel. Ze względu na to, że wszelkie infekcje wirusowe leczymy zazwyczaj wyłącznie objawowo, warto mieć takie preparaty w swojej apteczce.

Wyroby, które skutecznie eliminują obrzęk, stan zapalny i ból gardła to te, które w swoim składzie zawierają na przykład salicylan choliny, chlorowodorek benzydaminy czy flurbiprofen. Z kolei chlorek cetylopirydyniowy i lidokaina działają odkażająco i doskonale sprawdzają się zwłaszcza w przypadku dużego bólu gardła. Dostępne są zarówno w formie tabletek jak i sprayu. Na katar skuteczne mogą okazać się krople z ksylometazoliną. Na kaszel syrop z ambroksolem, bromheksydyną, karbocysteiną i acetylocysteiną, ale również wyciągami z naturalnych składników. W przypadku gorączki powyżej 38 stopni warto sięgnąć po paracetamol lub ibuprofen.

Suplementy wzmacniające odporność

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele suplementów, które wzmacniają odporność i mogą być pomocne w walce z infekcją. Zazwyczaj ich głównym składnikiem jest witamina C. W takich wyrobach występuje ona w połączeniu z rutyną, cynkiem, a także innymi substancjami. Jest dostępna zarówno w formie syntetycznej, jak i naturalnej na przykład z aceroli. W całym okresie jesienno-zimowym nie tylko podczas przeziębienia, warto suplementować również witaminę D, której synteza w tym czasie jest mocno utrudniona, ponieważ znacznie rzadziej przebywamy na słońcu, a promieniowanie UV jest również dużo słabsze.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – jakie są jego przyczyny?

0
Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje bardzo często, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, choć zdecydowanie bardziej na rozwój dolegliwości narażone są kobiety. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów nietrzymania moczu główną przyczyną odpowiedzialną za problemy z kontrolą pęcherza jest osłabienie siły mięśni dna miednicy. Czynników sprzyjających owemu osłabieniu jest kilka. Choć początkowo wysiłkowe nietrzymanie moczu może nie powodować dużych trudności, wraz z upływem czasu jego skutki mogą stać się mocno odczuwalne. Dlatego nie warto go bagatelizować. Co przyczynia się do wysiłkowego nietrzymania moczu i jak sobie poradzić z jego następstwami?

Olej z konopi – dawkowanie i zastosowanie

0
Olej z konopi

Chociaż olej konopny otrzymuje wiele pozytywnych recenzji, nadal jest uważany za kontrowersyjny. Coraz bardziej popularne staje się mówienie o swoich obawach przez osoby zainteresowane olejem konopnym. Dzięki temu możemy obalać mity i promować informacje, które są prawdziwe. Należy podkreślić, że organizm każdej osoby jest inny pod względem tolerancji na ten środek. Informacje te można uzyskać na podstawie wagi i wzrostu. Choć uogólnienia nie są zalecane, można założyć, że większa waga będzie wymagała nieco większej dawki.

Zalecane dawkowanie oleju konopnego

Przedawkowanie może powodować działania niepożądane, takie jak nudności i zawroty głowy u pacjentów otrzymujących radioterapię lub chemioterapię. Czasami problemem mogą być również wymioty. Jest to jednak częsty efekt uboczny zabiegów olejowych i chemioterapii. Zmęczenie i senność nie muszą być problemem. Są to normalne reakcje, które zazwyczaj ustępują po pierwszym etapie. Jeśli pacjent obawia się skutków ubocznych leczenia olejem, zaleca się, aby przyjmował go na jedną do dwóch godzin przed snem. Osoby, które sądzą, że przedawkowały nie powinny się niepokoić. Mamy do czynienia z substancją, która jest naturalna i śmiertelne przedawkowanie nie jest możliwe.

Jak podawać olej konopny pacjentom?

Pacjenci w każdym wieku mogą stosować olej konopny, nawet ci, którzy są starsi lub mają specjalne potrzeby. Należy go stosować z rozwagą i nie podawać w pośpiechu. Lepiej stosować się do ustalonych zaleceń, zwłaszcza że nie są one tak trudne, jak mogłoby się nam początkowo wydawać. Wymieszanie 1 grama oleju konopnego i 20 gramów wysokiej jakości organicznego oleju tłoczonego na zimno jest najlepszym sposobem na rozpoczęcie. Z czasem można dostosować proporcje, aby faworyzować olej konopny. Ważne jest jednak, aby powoli przyzwyczajać do niego pacjenta. Pierwszym krokiem jest podgrzanie oleju. Należy to zrobić na małym ogniu, ponieważ olej topi się w temperaturze 75 stopni Celsjusza. 20-mililitrowa igła doustna może być użyta do wydobycia oleju, gdy stanie się on płynny. Z dwóch strzykawek można uzyskać 20 gramów oleju. Jest to wystarczająca ilość do pierwszego etapu leczenia olejem z konopi. Dowiedz się więcej o oleju z konopi i jego dawkowaniu na stronie http://konopny-swiat.pl/

Przygotowanie oleju konopnego

Olej powinien być najpierw wyciśnięty do małych słoików do konserw. Gdy olej konopny znajdzie się w słoiku, należy go podgrzać w garnku z wodą. Olej konopny sprzedawany jest zazwyczaj w strzykawkach doustnych o różnych pojemnościach. Naszym podstawowym zadaniem jest wyciśnięcie 1 ml do słoika. Następnie ważne jest, aby pozwolić mieszaninie olejów usiąść na chwilę, zanim ją użyjesz. Jest to dobry moment na zachowanie ostrożności, ponieważ mieszanina olejów zmienia kolor na przyjemny, jasnozielony. Możemy sięgnąć po 10-mililitrową strzykawkę doustną, aby umieścić w niej przygotowany preparat. Oleje konopne posiadają kannabinoidy. Najlepsza dawka w początkowej fazie to 1 gram oleju dwa razy dziennie, rano i po południu. Dzięki temu pacjent może dostosować się do pierwszej dawki i otrzymuje około 0,1g czystego oleju konopnego dziennie. Zalecana dawka powinna być zwiększana raz na tydzień. Jeśli jednak pacjent dobrze toleruje dawkę i jesteśmy w stanie obserwować jego reakcje, możemy przyspieszyć ten proces. W ciągu pierwszego miesiąca możliwe jest przyjmowanie nawet 1 grama czystego oleju z konopi dziennie.

Zioła na odchudzanie – o jakich mowa w praktyce?

0
Zioła na odchudzanie

Wraz z nadejściem lata, coraz większą  uwagę przykładamy do wyglądu naszej figury. Ma to ogromne znaczenie w przypadku otyłości lub nadwagi, z którą niestety zmaga się coraz więcej osób. To z kolei wyzwala w nas konieczność szukania coraz to nowszych metod, które będą w stanie pomóc. Jedną z nich są zioła na odchudzanie. O jakich mowa w praktyce? Podpowiadamy.

Dlaczego poleca się zioła na odchudzanie?

Na początku warto wspomnieć o tym, że suplementy i zioła na odchudzanie nie są rozwiązaniem samym w sobie, a mogą być jedynie dodatkiem, który skutecznie wspomoże nas w tym procesie. Walka ze zbędnymi kilogramami to długa droga, dlatego warto ją sobie ułatwiać. Zioła w przypadku odchudzania są świetnym pomysłem, ponieważ przyśpieszają przemianę materii oraz wspomagają proces spalania tkanki tłuszczowej. Dzięki nim, możemy pozbyć się  z organizmu substancji toksycznych oraz odtłuścić naczynia krwionośne co jest niezwykle istotne np. w przypadku obniżenia cholesterolu.

Dieta bogata w produkty ziołowe hamuje apetyt oraz wpływa bardzo korzystanie na proces trawienia, dzięki czemu wszystkie narządy, prawidłowo spełniają swoją funkcję w naszym organizmie. Dzięki ziołom niwelujemy ryzyko wystąpienia efektu jojo, a dodatkowo wspomagamy działanie wątroby.

Wszystkie to sprawia, że zioła na odchudzanie są świetnym dodatkiem do zdrowego stylu życia, ponieważ posiadają szereg funkcji, które skutecznie pomagają nam w zdrowy sposób obniżyć wagę i zrzucić zbędne kilogramy. O wpływie ziół na nasz organizm warto poczytać między innymi na https://www.izielnik.pl/ziola-na-odchudzanie.

Sprawdzone zioła na odchudzanie

Wiedząc, jak dobry wpływ na działanie naszego organizmu mają zioła, warto poszukać tych, które sprawdzą się w przypadku odchudzania. W poleceniach nie mogłoby zabraknąć mniszka lekarskiego, który jako jeden z niewielu najlepiej sprawdza się w przypadku trawienia tłuszczy oraz wydzielania soku żołądkowego. Specjaliści zalecają go również w przypadku oczyszczanie wątroby.

W ostatnich latach bardzo popularna stała się również pokrzywa indyjska. Coraz więcej propozycji zawiera również berberynę,  która usprawnia gospodarkę insulinową. Szczególnie mocno w czasie odchudzania poleca się pić zieloną kawę.

W przypadku zrzucania kilogramów wielką role odgrywają również produkty, które zawierają w sobie między innymi nasiona chia, imbir, pokrzywę czy cynamon.

Przed zażyciem jakichkolwiek ziół warto skonsultować się  z odpowiednim specjalistą i wykonać niezbędne badania.

Medycyna online – 3 powody, dla których warto na nią stawiać

0
Medycyna online

Telemedycyna staje się coraz ważniejszym ogniwem w sektorze służby zdrowia. Dzięki niej możliwe jest skorzystanie z porady lekarskiej i uzyskanie recepty bez wychodzenia z domu. Tego rodzaju usługi mocno rozwinęły się w czasie pandemii koronawirusa, jednak wszystko wskazuje na to, że pozostaną z nami na dłużej. W jakich przypadkach warto stawiać na medycynę online? Jakie są jej największe zalety? Podpowiadamy.

Szybka recepta na przedłużenie leków

Jednym z powodów, dla których warto zdecydować się na konsultację medyczną przez internet jest możliwość przedłużenia leków przyjmowanych na stałe bez wychodzenia z domu. W pędzie codziennego życia często brakuje nam czasu na osobistą wizytę w gabinecie lekarskim, a w niektórych ośrodkach zdrowia zarezerwowanie pierwszego wolnego terminu wiąże się z długim oczekiwaniem.

Dobrą alternatywą okazuje się doktor online. Tego typu usługi pozwalają uzyskać dostęp do e-recepty na leki przepisane przez lekarza specjalistę na choroby przewlekłe. Dotyczy to takich schorzeń jak m.in. refluks żołądka, nadciśnienie czy inne choroby układu krążenia. Lekarz na podstawie wypełnionej ankiety oraz wywiadu medycznego może nie tylko wypisać receptę w formie elektronicznej, ale również udzielić zwykłej konsultacji internistycznej.

Lekarz online, pomoc w nagłych przypadkach

Nieustannie jesteśmy narażeni na działanie czynników chorobotwórczych takich jak wirusy czy bakterie. Nie sposób również przewidzieć reakcji organizmu na sytuacje stresowe. Wysokie ciśnienie, migrenowe bóle głowy, gorączka czy ostre zapalenie gardła mogą dotknąć nas w każdym momencie, niezależnie od pory dnia czy też daty w kalendarzu.

W nagłych sytuacjach można skorzystać z konsultacji lekarskich działających 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Lekarz dyżurujący na podstawie wywiadu medycznego może wystawić e-receptę na odpowiednie leki oraz zalecić dalsze postępowanie.

Gdy zapomnisz przedłużyć leki lub potrzebujesz szybkiej porady

Jednym z największych problemów systemu zdrowotnego jest długi czas oczekiwania na wizytę nie tylko u specjalistów, ale również lekarzy pierwszego kontaktu. W niektórych przychodniach na wolne terminy u internisty należy oczekiwać nawet 2-3 dni. W tym czasie choroba może być na znacznie bardziej zaawansowanym etapie. E-wizyta lekarska pozwala działać natychmiastowo i wcześniej powrócić do pełni sił. Skorzystanie z usługi jest niezwykle proste, a lekarz może wystawić e-receptę na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego.

Ile kosztuje pompa insulinowa?

0
pompa insulinowa

Pompa insulinowa to kompaktowe urządzenie, które znacznie poprawia komfort i jakość życia diabetyków. Od momentu pojawienia się w sprzedaży pomp insulinowych, osoby borykające się z cukrzycą zyskały nowe szanse. Oczywiście urządzenia te na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniano i udoskonalano. Celem było jednak zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa i wygody użytkowania dla każdego diabetyka. Jednak ile kosztuje pompa insulinowa?

Pompa insulinowa – cena

Pompa insulinowa i jej cena to wartość uzależniona od kilku czynników. Przede wszystkim mówiąc o kosztach pompy insulinowej, należy uwzględnić:

  • producenta- różni producenci pomp insulinowych, ustalają różne ceny dla swoich urządzeń;
  • funkcjonalności- pompy insulinowe oferują dość zróżnicowane funkcje, co ma wpływ na ich finalną cenę;
  • dodatkowych opcji- na rynku można znaleźć pompę insulinową nawet z opcją „przewidywania” hiperglikemii, czy z jej stałym monitoringiem, takie urządzenia zwykle należą do najdroższych.

Przedział cenowy w jakim może zawrzeć się pompa insulinowa to od 4 do 9 tysięcy złotych. Są to dość szerokie widełki cenowe. Warto również zaznaczyć, że cena pompy insulinowej dla dzieci zwykle będzie nieco niższa, niż tej dla dorosłych. Niektóre modele pomp insulinowych mogą nawet kosztować 12 tysięcy złotych. Są to modele najbardziej zaawansowane i można nawet powiedzieć, że najdoskonalsze. Są one wstanie monitorować glikemię przez 24 godziny na dobę, a dodatkowo posiadają „hipoblokadę”. Takie pompy gwarantują jeszcze sprawniejsze zabezpieczenie diabetyka i większa wygodę w użytkowaniu.

Czy pompy insulinowe są refundowane przez NFZ?

W związku z wysoką ceną pompy insulinowej wielu cukrzyków z pewnością poszuka zasad jej refundacji. Wobec tego warto wiedzieć, że pompa insulinowa jest refundowana. Niemniej jednak refundacja nie obejmuje wszystkich pacjentów z cukrzycą. Na wsparcie finansowe celem zakupu pompy insulinowej mogą liczyć:

  • dzieci do 10 roku życia;
  • pacjentek w ciąży;
  • pacjentów z zaawansowaną cukrzycą.

Jak więc widać, niewielu diabetyków będzie spełniało kryteria refundacji pompy insulinowej. Większość z nich decydując się więc na ten sposób terapii cukrzycy, będzie musiało pokryć koszty pompy insulinowej z przysłowiowej własnej kieszeni. Czy jednak warto? Z pewnością pompa insulinowa znacznie przyczyni się do poprawy jakości życia diabetyków. Z perspektywy każdego pacjenta, pompa insulinowa okazuje się prawdziwie niezbędnym zakupem.

Udogodnienia w sposobie płatności za pompę insulinową

Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że pompa insulinowa nie jest małym wydatkiem. Niestety zasady jej refundacji są dość rygorystyczne i niewielu pacjentów może skorzystać z takiego rodzaju dofinansowania. Wobec tego wiele sklepów jak np.: diabetyk24.pl, a także innych stara się maksymalnie ułatwić zakup pompy insulinowej dla diabetyków. Zgodnie z tym wprowadzona została możliwość zakupu ratalnego. Wówczas diabetycy mogą wybrać odpowiedni model pompy insulinowej, który dopasowany będzie do ich potrzeb i preferencji, a następnie zdecydować się na rozłożenie płatności na dogodne, comiesięczne raty. Oczywiście trzeba liczyć się również z tym, że raty te są oprocentowane, gdyż rzadko kiedy można spotkać się z tymi na poziomie 0%. Niemniej jednak rozłożenie płatności za pompę insulinową na raty może okazać się niezwykle korzystnym rozwiązaniem. Dzięki temu przywilejowi, o wiele więcej pacjentów z cukrzycą może pozwolić sobie na zakup tego urządzenia i cieszenie się poprawą jakości życia.

ZOBACZ TEŻ