Po wysiłku fizycznym bolą Cię stawy? To zły znak, który wskazuje, że gdzieś popełniasz błąd. Co poprawić? Jakie działania wdrożyć do swojego treningu? Przeczytaj artykuł i zapoznaj się z garścią porad przydatnych każdemu, kto ćwiczy siłowo.
Mobilność i stabilność
Odpowiednia mobilność, która pozwala stawowi na osiągnięcie pełnego zakresu ruchu, wraz ze stabilnością powinna być traktowana w sposób fundamentalny. Wykonując ćwiczenia w niepełnym zakresie ruchu, a więc przy słabej mobilności, a do tego niestabilnie, ryzyko uszkodzenia stawów jest znacznie większe niż przy dobrej mobilności i stabilności. Niestety, wiele osób ćwiczących na siłowni nie dba o te dwa aspekty i skupia się wyłącznie na budowaniu masy i siły. To krótkowzroczne podejście, które może skutkować kontuzjami.
Lepsza technika wykonywania ćwiczeń
Złe wykonywanie ćwiczeń – niezależnie od ich rodzaju – może mieć bardzo szkodliwy wpływ na układ ruchu. Robienie przysiadów z kolanami schodzącymi się do środka, martwego ciągu z wygiętymi plecami, wyciskanie sztangi nad głowę z przodopochyleniem miednicy – to tylko kilka przykładów błędów, które mogą się źle skończyć dla stawów.
Dobra rozgrzewka
Jeśli od razu po przyjściu na siłownię zaczynasz wyciskać, podrzucać, przyciągać czy podnosić duże ciężary, nie dziw, że w krótkim czasie Twoje stawy odmówią posłuszeństwa. Aby do tego nie dopuścić, na każdym treningu pamiętaj o co najmniej kilkunastominutowej rozgrzewce, w trakcie której podwyższysz temperaturę organizmu (np. poprzez trucht, jazdę na rowerze czy orbitrek), zmobilizujesz stawy i aktywujesz mięśnie biorące udział w ćwiczeniach.
Rzadsze treningi
Częste treningi z pełnym zaangażowaniem, na wysokiej intensywności i przy dużej objętości mogą być wykonywane tylko przez pewien czas (kilka tygodni), po czym trzeba zmniejszyć obciążenia lub zrobić przerwę w ćwiczeniach, dając sobie czas na regenerację. „Zajeżdżanie” organizmu przez kilka miesięcy przyniesie skutki odwrotne od oczekiwanych, np. w postaci kontuzji.
Usztywniacze i taśmy rozgrzewające
Aby zapewnić optymalne ustawienie stawów, można stosować usztywniacze, które prawidłowo regulują pozycję nadgarstków, kolan czy łokci. Warto w nie zainwestować szczególnie po przebytych kontuzjach.
Zbilansowana, zdrowa dieta
To, co jemy, wpływa na cały organizm, również stawy. Stosując dietę bogatą w witaminy A, C i E, a także we flawonoidy, które znajdują się w owocach, warzywach i zielonej herbacie, można naturalnie pobudzić produkcję kolagenu, który odpowiada za elastyczność i kondycję stawów.
Masaż
Masaż odpręża, rozluźnia i działa korzystnie również na stawy. Od czasu do czasu warto wykorzystać jego właściwości, żeby się zrelaksować i odprężyć.
Suplementy i odżywki
W utrzymaniu stawów w dobrej kondycji pomagają odpowiednie suplementy i odżywki. Jednym z najbardziej cenionych preparatów dostępnych na rynku jest Flex All Complete oferowany przez sklep SFD. Wysoka zawartość kolagenu, MSM i witaminy C dobrze przekłada się na stawy i cały układ ruchowy. Jeśli sięgać po suplementy i odżywki, to tylko po te najlepsze, jak Flex All Complete od SFD.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem www.sfd.pl