Charakterystycznym objawem kamicy nerkowej jest kolka nerkowa. Można ją rozpoznać po bardzo silnym i nagłym bólu umiejscowionym w okolicach nerki lub w dole brzucha. Wiele kobiet opisuje go jako znacznie silniejszy od bólów porodowych. Jeśli kamień jest zbyt duży, by samodzielnie wydostać się z dróg moczowych, a nieoperacyjne metody zawiodą, kolka nerkowa może zakończyć się operacją.

Usuwanie kamieni nerkowych – popularne metody

Większość przypadków kolki nerkowej wywołana jest przez niewielkie kamienie (mniejsze niż 5 mm), których można się pozbyć drogą naturalną, czyli wydalić z moczem. Aby złagodzić i przyspieszyć ten proces, lekarz zapisuje zwykle środki przeciwbólowe i rozkurczowe oraz zaleca picie od 3 do 4 litrów płynów dziennie. Może się jednak zdarzyć, że kamień będzie zbyt duży, żeby można go było w taki sposób wydalić. Podobnie, jeśli kamień moczowy blokuje odpływ moczu lub jeśli jednocześnie cierpimy z powodu zakażenia układu moczowego. Wtedy do leczenia należy włączyć inne metody.

Najczęściej stosowaną nieinwazyjną metodą jest litotrypsja pozaustrojowa (ESWL). Polega ona na rozbijaniu kamieni moczowych za pomocą fali wstrząsowej. Jest to bezpieczna metoda, która nie uszkadza tkanek, nie wymaga znieczulenia ani hospitalizacji. Inną metodą jest ureterorenoskopia (URS lub URLS), czyli wprowadzenie do układu moczowego giętkiego wziernika przez cewkę moczową i usunięcie kamienia w całości lub jego rozbicie na mniejsze kawałki. Ten zabieg wymaga już znieczulenia, ale nadal jest bezkrwawy. URLS wykonuje się przy usuwaniu kamieni moczowych ze środkowego i dolnego odcinka moczowodu. Jeśli te metody usuwania kamieni nerkowych zawiodły, należy spróbować usunąć kamień metodą chirurgiczną.

Operacyjne usuwanie kamieni nerkowych >>

Najbardziej inwazyjnym zabiegiem jest nefrolitotrypsja przezskórna (PCNL). Wykonuje się ją w przypadku dużych kamieni w nerce lub tak umiejscowionych, że nie da się ich rozbić falą wstrząsową. Zabieg wymaga znieczulenia. Lekarz wykonuje niewielkie nacięcie skóry w okolicach nerki i wprowadza do ciała nefroskop, dzięki któremu może rozdrobnić kamień na mniejsze kawałki. Po zabiegu należy zostać w szpitalu przez kilka dni, a powrót do zdrowia trwa 2 tygodnie.

1.      Drabczyk R. Kamica nerkowa. http://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/51945,kamica-nerkowa Data dostępu: 10.05.2017