chitozan

Chitozan (chitosan) to substancja pochodzenia naturalnego, której działanie przypomina błonnik. Właściwości chitozanu są takie, że pęcznieje w przewodzie pokarmowym przez co ogranicza apetyt. Nie jest trawiony, działa przeciwbakteryjne. Jest skuteczny w odchudzaniu, bo zapobiega wchłanianiu tłuszczów. Chitozan sprawia, że tłuszcz nie zostaje wchłonięty w jelicie, lecz związany i wydalony. Koniecznie przeczytaj ten artykuł, z którego dowiesz się naprawdę wielu niezwykle ciekawych rzeczy na temat chitozanu.

Chitozan na odchudzanie – jak działa?

Chitozan (lub czasami używana nazwa chitosan) definiowany jest, jako związek organiczny – wielocukier. Powstaje w procesie chemicznym, w którym chityna – związek występujący w pancerzach skorupiaków (krabów, homarów, kryla) zostaje przekształcony w chitozan. Ze względu na właściwości porównywany jest do błonnika pokarmowego. Chitozan nie jest trawiony w przewodzie pokarmowym i wraz z tłuszczem dostarczonym z pożywienia zostaje wydalany z organizmu. Stąd związek ten odnalazł swoje wykorzystanie wśród osób odchudzających się oraz tych, które mają trudności z ograniczeniem tłuszczu w diecie. Jest składnikiem suplementów diety na odchudzanie. Chitozan charakteryzuje się szerokimi właściwościami, które można wykorzystać przy wspomaganiu odchudzania Ma wysoki wskaźnik pęcznienia, działa antybakteryjnie jednocześnie nie wykazuje właściwości toksycznych i nie zaburza funkcji układu odpornościowego i pokarmowego. Ogranicza wchłanianie tłuszczu w przewodzie pokarmowym i w bezpieczny sposób usuwa go z organizmu.

chitozan właściwości ma wiele - jakich

Jako związek powstały w procesie kontrolowanych przemian chemicznych jest określany jako bezpieczny dla zdrowia człowieka. Wspomaga odchudzanie i leczenie nadwagi.

Czy chitozan jest skuteczny na odchudzanie?

Chitozan można określić jako skuteczny środek wspomagający odchudzanie, ale jak każdy preparat musi być stosowany z rozwagą. Polecany jest dla osób, które stosowały lub stosują dietę odchudzającą, osiągnęły oczekiwane rezultaty i nie chcą zmarnować wypracowanych efektów. Przykładem może być okres świąteczny, gdzie pojawiają się często potrawy o znacznej zawartości tłuszczu. W takich sytuacjach chitozan jest bardzo skuteczny, ponieważ hamuje wchłanianie nadmiaru tłuszczu a tym samym zmniejsza ilość dostarczonej energii. Pamiętajmy jednak, że zasadą zachowania szczupłej sylwetki jest umiar w jedzeniu oraz umiejętność prawidłowego wyboru produktów. Chitozan (chitosan) dostępny jest w suplementach diety pod postacią tabletek. Jest to jeden z najskuteczniejszych, naturalnych i całkowicie bezpiecznych składników, który w udowodniony sposób ogranicza spożycie kalorii. Stosowanie chitozanu może okazać się niekorzystne w trakcie prowadzenia bardzo restrykcyjnych diet i głodówek. Substancja ta może nie spełniać swoich funkcji, a jednocześnie można łatwo doprowadzić do wystąpienia w organizmie niedoborów witamin (te w części obecne są w tłuszczach), a co a tym idzie zaburzyć szereg ważnych procesów metabolicznych w organizmie.