Ciąża

Ciąża jest tym niesamowitym stanem, podczas którego kobieta nosi życie w swoim ciele. Te dziewięć miesięcy, to prawdopodobnie czas, w którym najbardziej nie można doczekać się końca. Nie tylko ze względu na to, że marzy się tylko o tym, żeby maluch w końcu wyszedł na świat, ale również przez wszelkiego rodzaju nieprzyjemne dolegliwości, z którymi trzeba się mierzyć podczas bycia w ciąży. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ważna podczas tego wszystkiego jest higiena, gdyż ma wpływ nie tylko na matkę, ale również na rozwijający się w jej ciele płód. Nie chodzi tutaj tylko o zwykłą higienę, ale również o, można by rzec, higienę życia. Ważnym jest, aby w trakcie trwania całego procesu dbać o swoje zdrowie fizyczne, ale również fizyczne, jest to coś, co wpłynie pozytywnie zarówno na Ciebie, jak i na dziecko. Pamiętaj również, że ginekologia Warszawa odpowie na wszystkie pytania i wątpliwości, które masz!

Życie poza ciążą

Wiele kobiet podczas ciąży rezygnuje z pracy oraz jakiegokolwiek podróżowania, a przecież siedząc dziewięć miesięcy w domu można oszaleć. Jeżeli lekarz, który prowadzi Twoją ciążę, nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań, możesz kontynuować pracę do samego końca ciąży, oczywiście, jeśli nie jest to praca fizyczna! Wpłynie to pozytywnie na Twoje zdrowie psychiczne, jeśli tylko Twoja praca w żaden sposób go nie obciąża. Jeśli chodzi o podróżowanie, nie powinno ono być zbyt obciążające. Po pierwsze, w pewnym momencie powinnaś zrezygnować z prowadzenia samochodu, oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań, abyś nie zajmowała miejsca pasażera. Wszelkie podróże samolotem powinny być krótkie, długie loty w późniejszych miesiącach ciąży, mogą prowadzić nawet do przedwczesnego porodu, a dodatkowo stwarzają ryzyko poronienia. Jak już wybierasz odpowiednie miejsce, poczekaj z wymarzoną wycieczką na tropikalne wyspy do zakończenia ciąży. W miejscu urlopu nie powinno być zbyt gorąco.

Tryb życia

Oczywistym jest, że teraz tryb życia, jaki prowadzisz, powinien być jak najbardziej zdrowy, gdyż nie masz już wpływu tylko na siebie, ale również na drugą osobę. Po pierwsze, nie rezygnuj całkowicie z aktywności fizycznej, znajdziesz wiele świetnych ćwiczeń dla kobiet w ciąży, które mogą nawet ułatwić Ci poród. Oprócz tego, dobrym pomysłem będą spacery oraz pływanie. Jeżeli chodzi o dietę, w zasadzie nie powinna ona odbiegać od każdej innej normalnej diety. Ważnym jest, aby spełniać wszelkie zapotrzebowanie, witaminy i minerały są tutaj wyjątkowo ważne! Nie pochłaniaj jednak ogromnych ilości jedzenia, Twoja masa ciała nie powinna zwiększyć się o więcej niż 20% tej sprzed ciąży.

A przyjemności?

Warto zacząć tutaj od napisania, że spożywanie wszelkiego rodzaju używek, może bardzo negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży oraz na rozwijający się w ciele kobiety płód. Jeśli chodzi o ubrania, powinny być przede wszystkim wygodne, z dobrej jakości materiałów, naturalnych oraz przewiewnych. Gorące kąpiele należy sobie odpuścić na ten czas, a najlepszym pomysłem jest prysznic, zamiast uwielbianej przez wszystkich wanny. Kąpać należy się 1-2 razy dziennie, ze względu na wzmożoną potliwość oraz częste uczucie gorąca. A co ze współżyciem? Oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań, jeśli oboje partnerów odczuwają na to ochotę. Należy jednak pamiętać o odpowiednim nawilżeniu, gdyż suchość pochwy może powodować nieprzyjemne doznania.