Wybielanie zębów to zabieg z zakresu stomatologii estetycznej cieszący się ogromną popularnością. Dlaczego? Piękny biały uśmiech to bardzo ważny element wizerunku, pozwala nabrać pewności siebie, pozytywnie wpływa na samoocenę i nadaje uroku osobistego. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że przebarwione pożółkłe zęby dodają lat oraz negatywnie wpływają na odbiór ich właściciela. Metod wybielania jest bardzo wiele. Wciąż unowocześniane lampy i lasery, rozmaite preparaty – wszystko po to, aby wyjść naprzeciw potrzebom pacjentów. Ci jednak stają się wciąż coraz bardziej wymagający i pragną uzyskać spektakularne efekty, w krótkim czasie i w wygodny sposób. Niestety nie zawsze kończy się to dla nich dobrze.
Wybielanie w domu, kontrola stomatologa
Wybielanie nakładkowe to bardzo skuteczna i wygodna metoda, która jest zdecydowanie tańsza niż zabiegi lampą czy laserem. Jednakże wymaga od pacjentów samodyscypliny, odpowiedzialności i stuprocentowego przestrzegania zaleceń producenta i stomatologa.
Stosowanie nakładek wybielających polega na tym, że w plastikowych czy silikonowych nakładkach umieszcza się środek wybielający (najczęściej w postaci żelu) i przykłada na kilka godzin do zębów – często np. na noc. Czynność należy powtarzać przez 2-4 tygodnie. Substancją wybielającą w większości preparatów jest nadtlenek wodoru, którego działanie powinno być kontrolowane przez dentystę. Związek ten może się bowiem okazać niebezpieczny dla zębów. Utlenia on nawet głębokie przebarwienia, przenikając przez szkliwo do zębiny. Gdy jednak dojdzie do rozkładu wszystkich barwników, osiąga się punkt nasycenia i wówczas nadtlenek wodoru może trwale uszkodzić szkliwo. Pacjenci, samowolnie stosując nakładki, mogą jedynie sobie zaszkodzić – doprowadzić do nadwrażliwości, uszkodzeń zębiny, przyzębia, a także szarego czy niebieskawego odcienia zębów i ich nierównomiernego kolorytu. Za brak konsekwencji można zapłacić trwałymi uszkodzeniami!
Bezpieczne wybielanie
Warto również rozejrzeć się za preparatami wybielającymi, które nie mają w swoim składzie niebezpiecznego nadtlenku wodoru (np. żel Style White). Nie niosą więc za sobą ryzyka podrażnień dziąseł czy szkliwa. Stosując takie produkty, mamy pewność, że przez nieuwagę nie narobimy szkody swojemu uzębieniu, a efekt wybielenia będzie naprawdę spektakularny, a nawet szybszy!
Pamiętać należy jedynie, że niezależnie, jaki preparat wybielający wybierzemy, musimy najpierw udać się do stomatologa. Choć żele niezawierające nadtlenku wodoru nie wymagają ścisłej kontroli dentysty, to jednak właśnie specjalista powinien upewnić nas, że nie ma żadnych przeciwwskazań do ich stosowania. Ponadto przed zabiegami wybielającymi należy bezwzględnie pozbyć się próchnicy i wypełnić ubytki. Dbając o swój piękny wygląd nie zapominajmy o najważniejszym – zdrowiu i bezpieczeństwie. Stawiajmy więc na bezpieczne preparaty o sprawdzonych składach i konsultujmy się ze stomatologiem przed rozpoczęciem wybielania.