Cukrzyca

Cukrzyca zalicza się do chorób metabolicznych i charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, czyli hiperglikemią. Wiąże się z nieprawidłowym wydzielaniem lub działaniem insuliny. Rozróżniamy kilka typów cukrzycy. Na czym polegają? Jak się je leczy?

Najważniejsze rodzaje cukrzycy

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podzieliła cukrzycę na cztery typy: cukrzycę typu 1, cukrzycę typu 2, cukrzycę ciążową i grupę innych specyficznych typów cukrzycy. Nieleczona stanowi zagrożenie dla funkcjonowania narządów. Może powodować ich uszkodzenie, a nawet prowadzić do śmierci. Dlatego ważne jest jej wczesne wykrycie. Lekarz diabetolog w pierwszej kolejności powinien rozpoznać typ cukrzycy i wyjaśnić pacjentowi, na czym polega. To on ustala plan leczenia i kontroluje stan pacjenta.

Normy poziomu glukozy we krwi

Badanie poziomu glukozy w krwi wykonuje się na czczo. U dorosłej zdrowej osoby wartość glukozy powinna mieścić się w przedziale 70-99 mg/dl. Gdy jej poziom osiąga 100-125 mg/dl, oznacza to nieprawidłowość. Z cukrzycą mamy do czynienia, gdy wartość glukozy wynosi 126 mg/dl lub więcej. Jeżeli chcesz, aby diabetolog w Poznaniu jak najszybciej wdrożył leczenie, wejdź na stronę https://www.neomedica.pl/oferta/specjalizacje/diabetologia/ i zarezerwuj wizytę.

Objawy cukrzycy

Najbardziej charakterystycznymi objawami, które mogą sugerować problem z poziomem cukru we krwi, są: wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, zmęczenie, osłabienie, a nawet omdlenia. Może pojawiać się również świąd skóry i zaburzenia widzenia. Nie oznacza to zawsze, że diabetologia w Poznaniu lub innym mieście jest gabinetem, który należy natychmiast odwiedzić, ale należy wziąć pod uwagę, że może to być właśnie cukrzyca.

Charakterystyka głównych typów cukrzycy

Cukrzyca typu 1 ma charakter autoimmunologiczny. Dotyczy przede wszystkim dzieci i dorosłych do 35. roku życia, dlatego jest określana mianem cukrzycy młodzieńczej. Pojawia się nagle. Polega na tym, że organizm wytarza przeciwciała niszczące własne komórki beta trzustki, które produkują insulinę. Ten typ cukrzycy leczy się poprzez podawanie insuliny, dietę i aktywność fizyczną. Cukrzyca typu LADA zalicz się do cukrzycy typu 1, ale występuje u osób starszych.

Najczęściej występującą postacią cukrzycy jest cukrzyca typu 2. Jest to typ choroby rozwijającej się długo, dlatego początkowe objawy zwykle są mniej intensywne niż w przypadku cukrzycy typu 1. W grupie osób chorujących na cukrzycę typu 2 są głównie osoby starsze. Czynniki, które sprzyjają wystąpieniu choroby tego typu to: otyłość, niewłaściwa dieta, siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej, stosowanie używek oraz nadciśnienie tętnicze. Do podwyższenia poziomu glukozy dochodzi wskutek słabego lub nieprawidłowego wydzielania insuliny.

Cukrzyca ciążowa, czyli cukrzyca rozpoznana w trakcie ciąży jest wywołana zachodzącymi wówczas zmianami hormonalnymi i zwykle ustępuje po narodzinach dziecka. Niekontrolowana cukrzyca zwiększa ryzyko poronienia oraz nieprawidłowości rozwojowych. Poziom cukry stabilizuje się dietą, a w razie konieczności stosuje się insulinę.