Czuję nadchodzący globus - czyli problem migren u kobiet

W dawnych czasach wiele kobiet skarżyło się na tzw. globus. W literaturze często spotykamy przykłady arystokratek cierpiących na tę, wiążącą się z silnymi emocjami, przypadłość.. Słynny globus to po prostu migrenowy ból głowy, który jest częstym problemem kobiet, niezależnie od statusu majątkowego czy miejsca zamieszkania. Szacuje się, że aż 75% osób cierpiących na migreny to właśnie kobiety. Dlaczego ból ten dopada głównie kobiety? Co go wywołuje? A przede wszystkim: jak go unikać i jak z nim walczyć?

Migreny, a kobiece hormony

Pomimo licznych badań nad bólami migrenowymi dokładny mechanizm ich powstawania nie został do końca poznany. Teorii jest kilka – teoria naczyniowa, neuronalna, biochemiczna. Każda z nich związana jest z pewnymi zaburzeniami w funkcjonowaniu struktur mózgu. O ile sam mechanizm nie jest do końca wyjaśniony, znane są czynniki mogące przyczyniać się do pojawienia się bólu migrenowego. Nazywane są one wyzwalaczami. Jednym z nich są wahania hormonalne, które pojawiają się u każdej kobiety w trakcie cyklu. To właśnie przez nie kobiety 3 krotnie częściej cierpią na bóle migrenowe niż mężczyźni. Za wystąpienie migreny odpowiedzialny jest spadek poziomu progesteronu tuż przed okresem i w pierwszych jego dniach. Bóle migrenowe pojawiające się 2-3 dni przed i w trakcie okresu nazywane są migrenami menstruacyjnymi. Zaobserwowano również, że w 80% przypadkach ciąża związana jest z częściową lub całkowitą remisją. Migreny menstruacyjne ustępują również zazwyczaj w trakcie menopauzy.

Migrena może pojawić się niezależnie od dnia cyklu, w najmniej oczekiwanym momencie. Do wyzwalaczy należą m.in. silne zapachy, nagłe zmiany temperatury, intensywne światło czy stres. Ataki migreny mogą być również związane z zaburzeniami psychicznymi jak stany lękowe czy depresja.

Jak unikać migren i je łagodzić?

Jeżeli mamy tendencję do występowania migren warto dokładniej przyjrzeć się okolicznościom ataków migrenowych. Skutecznym sposobem zapobiegania migrenom jest unikanie czynników ja wywołujących. Dobrze jest zapisywać okoliczności pojawienia się ataków. Gdy wiec obserwujemy, że ból pojawia się po kontakcie z silnym zapachem np. perfumami, warto zrezygnować z ich używania i stronić od wizyt w perfumeriach. Niekiedy jednak nie da się uniknąć wyzwalaczy jak w przypadku wahań hormonalnych przed okresem. W takim przypadku pomocne będzie prowadzenie dzienniczka, w którym zaznaczamy nie tylko początek i koniec okresu, ale również, kiedy pojawia się ból głowy. Wówczas 1-2 dni przed atakiem migreny można przyjmować leki przeciwbólowe, co zapobiegnie lub złagodzi nadchodzący atak.

Do łagodzenia bólu migrenowego powszechnie stosuje się m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne. Warto mieć pod ręką  lek z deksketoprofenem dostępny np. pod postacią leku Ketesse®SL. Deksketoprofen to skuteczny lek przeciwbólowy, który zaczyna działać szybko. W przypadku, gdy dostępne bez recepty leki przeciwbólowe nie przynoszą rezultatów, a ataki migreny komplikują nam życie, konieczna będzie wizyta u lekarza w celu zastosowania odpowiednio dobranej terapii.