Czy dieta lekkostrawna po operacji jest ważna

Regularne spożywanie posiłków po operacji pozwala dostarczać energii i składników odżywczych dzięki czemu nie chudniemy i nie pogarsza się nasz stan odżywienia. To także większa szansa na szybsze gojenie rany pooperacyjnej i powrót do pełni sił. Dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta lekkostrawna po operacji.

Współczesna opieka pooperacyjna zaleca, aby przerwa w przyjmowaniu posiłków po operacji była zredukowana do niezbędnego minimum. To dlatego najlepiej, aby osoba operowana otrzymała choćby dietę płynną już w dniu zabiegu. Jest to tak ważne, ponieważ skrócenie czasu głodzenia może zmniejszyć liczbę powikłań infekcyjnych, przyspieszyć powrót pracy jelit i skrócić czas przebywania w szpitalu. Na początek zatem pojawia się dieta płynna. Co jeść jednak, kiedy przejdziemy już na dietę lekkostrawną?

Czym jest zalecana dieta lekkostrawna?

Dieta lekkostrawna po operacji to nic innego jak modyfikacja tradycyjnego jadłospisu w taki sposób, aby bazował na produktach, które łatwo ulegają trawieniu, a nie zawierał tych ciężkostrawnych, wzdymających lub długo zalegających w żołądku. Z tego względu eliminowane z menu są takie składniki jak tłuste mięsa i sery, tłuszcze poddane działaniu temperatury, a także nasiona roślin strączkowych, cebula, czosnek i kapusta. Ponadto należy unikać dań smażonych, panierowanych, ostrych przypraw, zabielania zup śmietaną czy wszelkiego rodzaju zasmażek. Nie są wskazane także pełnoziarniste produkty zbożowe, jak ciemne pieczywo i gruba kasza, a także słodycze i napoje zawierające alkohol. Co zatem zawiera dieta lekkostrawna po operacji? Delikatne gotowane i obrane ze skórek warzywa i owoce, drobne kasze i ryż, a ponadto chude mięso, ryby, chude produkty mleczne. Dania gotujemy, gotujemy na parze lub pieczemy czy dusimy bez tłuszczu. Smak nadajemy potrawom używając delikatnych przypraw jak: sok z cytryny, koperek, natka pietruszki, kminek, tymianek, majeranek, rozmaryn, lubczyk, bazylia, oregano, cynamon, wanilia. Jeśli chodzi o napoje, regularnie powinna być pita woda niegazowana i słaba herbata. Zaleca się natomiast unikać mocnej kawy i kakao. Ważne jest nie tylko co się je, ale także jak się je. Z tego względu warto jeść mniej, ale częściej. Dobrze sprawdza się 5 mniejszych posiłków, najlepiej co 3-4 godziny. Śniadanie dobrze zjeść w pierwszej godzinie po przebudzeniu, a kolację na 2-3 godziny przed snem.

Jak wesprzeć się w diecie lekkostrawnej?

Stosowanie zaleceń dietetycznych to podstawa. W okresie rekonwalescencji warto jednak z lekarzem prowadzącym rozważyć wprowadzenie do jadłospisu doustnych preparatów odżywczych. Ma to wiele zalet, ponieważ produkty tego typu mają łatwą do przełknięcia, płynną formę, a ponadto w niewielkiej objętości zawierają wszystkie potrzebne składniki odżywcze, co jest szczególnie ważne dla osób uskarżających się na brak apetytu. Przykładem tego typu produktu może być wysokobiałkowy preparat Resource Protein a także Impact Oral, który obok cennego białka zawiera także inne składniki istotne w okresie okołooperacyjnym, jak kwasy tłuszczowe omega-3, nukleotydy i argininę.

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource Protein: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko. Impact Oral: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia lub ryzyku niedożywienia u pacjentów chirurgicznych w okresie okołooperacyjnym.