Czy dysplazja u psa jest groźna?

0
1405

Dysplazja to poważne schorzenie określane mianem zaburzenia rozwojowego. Dysplazja może występować zarówno u ludzi jak i psów. Dysplazja u psa i u ludzi to pewna grupa wad wrodzonych, polegających na zaburzeniu organizacji lub czynności komórek w określonej tkance. O ile człowiek sam będzie w stanie zgłosić się z objawami dysplazji do lekarza, o tyle w przypadku dysplazji u psa, to na nas opiekunach spoczywa konieczność wczesnego zdiagnozowania naszego pupila i skierowanie go do wyspecjalizowanego weterynarza, w celu podjęcia odpowiedniego leczenia. Dowiedz się czym dokładnie jest dysplazja u psa, jakie konsekwencje ma dla czworonoga to schorzenie i jak można je leczyć. Czytaj więcej!

Czym jest dysplazja u psa? 

Dysplazja u psa jest chorobą głównie o podłożu genetycznym – oznacza to, że istnieje większa szansa wystąpienia tego schorzenia u psów, których rodzice chorowali na dysplazję. Dysplazja u psa objawia się nieprawidłową budową stawu biodrowego, za którą w dużej mierze odpowiadają geny. Natomiast jeśli pies miał zdrowych rodziców, ryzyko zachorowania maleje i wynosi mniej niż 10%. Warto jednak wykonywać działania profilaktyczne, aby zapobiec rozwojowi choroby, szczególnie u ras, które mają predyspozycje do występowania dysplazji.

Najczęstsze objawy dysplazji u psa

W początkowych objawach wystąpienia dysplazji u psa, pupil może mieć trudności z wchodzeniem po schodach i wykonywaniem gwałtownych ruchów. Również raczej niechętnie będzie wychodził na spacery i biegał. Na dalszych etapach choroby, pies będzie miał widoczne trudności z poruszaniem się, będzie kulał i bardzo powoli wstawał lub siadał. Dysplazja u psa powoduje ból, wywołany nieprawidłową budową stawów biodrowych.

Powinieneś niezwłocznie zgłosić się z pupilem do weterynarza, jeśli zauważyłeś ostatnio pierwsze objawy dysplazji u psa, do których należą: ostrożny, powolny chód, odciążanie jednej łapy podczas siadania, kładzenie się, sztywny, nienaturalny chód, niechęć do biegania, królicze skoki, ostrożne wstawanie z posłania, problemy z wchodzeniem po schodach. Lekarz weterynarii dokona oceny i zdiagnozuje ewentualne objawy dysplazji u psa, aby jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie.

Bardzo często bywa tak, że pierwsze symptomy dysplazji u psa są dla właścicieli czworonogów widoczne dopiero na późniejszych etapach choroby. Warto więc zachować czujność i jeśli podejrzewamy u czworonoga problemy genetyczne, obserwować go na bieżąco. Niektóre z objawów w początkowym stadium choroby może być niestety ciężko powiązać właśnie z dysplazją u psa.

Jeśli podejrzewasz u swojego pupila wystąpienie dysplazji u psa, koniecznie zgłoś się jak najszybciej do specjalistycznej kliniki weterynaryjnej: https://www.klinikakurosz.pl/pl/dysplazja.html. Każda, nawet najmniejsza różnica w codziennym zachowaniu naszego pupila, może sugerować jakąś dolegliwość. Nie warto ignorować pierwszych objawów choroby! Nie czekaj z zasięgnięciem profesjonalnej opinii, aż będzie za późno. Zwłaszcza, gdy podejrzewasz dysplazję u psa, należy jak najszybciej ulżyć pupilowi w cierpieniu. Nieleczone schorzenie może mieć daleko idące konsekwencje. Umów się na wizytę telefonicznie już dzisiaj. Zadbaj o swojego pupila tak, jak zadbałbyś o własne zdrowie!