Kobiece zdrowie intymne to sprawa wielkiej wagi, choć bardzo delikatna. Tak delikatna, jak kobiece okolice intymne. Są one narażone codziennie na wiele niedogodności i ataki chorobotwórczych drobnoustrojów. Jak zatem dbać o okolice intymne, by cały czas zachować zdrowie? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych rad dotyczących zdrowia intymnego.

Upławy. O czym świadczą i czy powinny niepokoić?

Często pierwsze objawy infekcji intymnych, mimo że są bardzo nieprzyjemne, są bagatelizowane. Jednak kiedy pojawi się pieczenie czy swędzenie okolic intymnych warto sprawdzić, czy to nie rozwija się infekcja intymna. Kiedy będziemy zwlekać z wizytą u ginekologa później mogą pojawić się upławy oraz ból. A nieleczone infekcje intymne mogą mieć poważne skutki dla naszego zdrowia. Będą wpływały nie tylko na nasze samopoczucie. Mogą powodować także zaburzenia miesiączkowania, a co za tym idzie wpływać także na płodność. Co ważne, warto regularnie kontrolować swoje zdrowie, nawet gdy nie widzimy żadnych objawów, pozwoli to szybko zdiagnozować ewentualne poważniejsze schorzenia. O tym, jakie badania warto zrobić przeczytasz na stronie kobiecosc.info.

Higiena intymna ważna dla Twojego zdrowia

Dla zachowania zdrowia intymnego niezwykle istotna jest również higiena intymna. Do mycia okolic intymnych należy wybierać przede wszystkim produkty, które są do tego przeznaczone – w drogeriach, ale i aptekach można dostać wysokiej jakości płyny do higieny intymnej, które często są wzbogacone o składniki takie jak kwas mlekowy, wyciąg z nagietka, rumianku czy kory dębu, które pozwalają na łagodzenie stanów zapalnych oraz dbają o utrzymanie prawidłowego pH skóry okolic intymnych. Dodatkowo kwas mlekowy pozwala na uzupełnienie flory bakteryjnej, która chroni okolice intymne przed infekcjami. Dla zachowania właściwej higieny intymnej ważny jest też dobór bielizny – powinna być przewiewna oraz wykonana z naturalnych materiałów, najlepiej bawełny.

Jeżeli często mamy problemy z nawracającymi infekcjami intymnymi, możemy przyjmować probiotyki, które zawierają pałeczki kwasu mlekowego.