Skalpel, znieczulenie, szycie – to rzeczy, z którymi najbardziej kojarzy się chirurg ogólny. W przeciwieństwie do kardiochirurga czy neurochirurga, taki lekarz wykonuje szerokie spektrum zabiegów chirurgicznych związanych z różnymi dolegliwościami. Warto dowiedzieć się, w czym może nam pomóc lekarz tej specjalności oraz gdzie szukać prywatnego chirurga w Gliwicach.
Skąd się wzięła chirurgia?
Istnieją źródła historyczne i archeologiczne, które potwierdzają, że pierwszych zabiegów chirurgicznych dokonywano już w starożytności. Starożytni Egipcjanie, Hindusi, Grecy posiadali pewną wiedzą, która umożliwiała im opatrywanie i zszywanie ran, usuwanie guzów i torbieli, a nawet prymitywne operacje na otwartej czaszce (tzw. trepanacja).
Oczywiście te procedury medyczne często kończyły się śmiercią pacjenta w wyniku dodatkowych uszkodzeń ważnych naczyń czy zakażeń. Nie znano powiem aseptyki (profilaktyki zakażeń) i antyseptyki (odkażania). Same operacje były także bardzo bolesne, ponieważ aż do połowy XIX w. zabiegi chirurgiczne w większości były robione bez znieczulenia we współczesnym rozumieniu. Sporadycznie stosowano opium i marihuanę. Narkozę wziewną wynaleziono i zaczęto stosować dopiero w II poł. XIX wieku.
Co robi chirurg ogólny?
Lekarz o specjalności chirurgia ogólna ma szeroką wiedzę medyczną i chirurgiczną oraz wykonuje różnego rodzaju zabiegi na całym ciele pacjenta. Między innymi usuwa barwnikowe zmiany skórne (kaszaki, włókniaki, tłuszczaki i inne guzy tkanki podskórnej), nacina i leczy ropnie powłok, usuwa wrastające paznokcie i blizny, leczy rany pourazowe i pooperacyjne, stopę cukrzycową, zajmuje się leczeniem przewlekłych ran i owrzodzeniami kończyn dolnych.
Chirurg ogólny ponadto diagnozuje i kieruje do leczenia operacyjnego dolegliwości takie jak przepuklina, choroby pęcherzyka żółciowego (kamica żółciowa, polipy pęcherzyka żółciowego), ostre choroby jamy brzusznej (zapalenia trzustki, niedrożności przewodu pokarmowego, perforacje żołądka i jelit, zapalenia wyrostka robaczkowego), a także powikłania cukrzycowe (np. zespół stopy cukrzycowej).
Ponadto lekarz o tej specjalności diagnozuje i kieruje do leczenia skojarzonego guzy głowy i szyi, zmiany nowotworowe przełyku, inne guzy, stany zapalne, krwawienia z żołądka, z dwunastnicy oraz guzy jelita grubego. Dodatkowo udając się do chirurga ogólnego możemy wykonać biopsje tarczycy czy guzów sutka.
Gdzie chirurg w Gliwicach?
Mieszkańcy miasta Gliwice mogą skorzystać z pomocy chirurga ogólnego w poradniach NFZ lub w prywatnych klinikach medycznych. Chirurg w Gliwicach przyjmuje na przykład w klinice GlivClinic mieszczącej się przy placu Marszałka Józefa Piłsudskiego 6/1A.
Do chirurga ogólnego warto zgłosić się gdy zauważymy objawy sugerujące chorobę wymagającą postępowania chirurgicznego. Niepokojące objawy to na przykład przebarwienia na skórze, guzki pod skórą, czyraki, wrzody, przepuklina, krwawienie z ust lub odbytu, trudno gojące się rany czy nawracające kolki żółciowe.