Mimo, że większość z nas nie lubi wizyt stomatologicznych, to do dentysty warto zaglądać częściej, niż wtedy, gdy boli nas ząb, dzięki temu można uniknąć wielu problemów oraz poprawić jakość życia. Dlaczego regularne przeglądy zębów są tak ważne? O tym poniżej.

Wizyta u dentysty przynajmniej raz w roku.

Przegląd zębów należy wykonywać regularnie najlepiej co roku, w przypadku osób, które mają skłonność do gromadzenia się kamienia nazębnego, nawet co 6 miesięcy. Im szybciej zostanie wykryty problem, tym większa szansa, że uda się go zażegnać zanim dojdzie do poważnych uszkodzeń. Jeżeli będziemy zwlekać z wizytą u stomatologa do ostatniej chwili, niestety narażamy się na próchnicę, choroby dziąseł, a także ból oraz wysokie koszty leczenia. Piękne i zdrowe zęby to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Zęby są podatne na różnego rodzaju uszkodzenia oraz choroby, dlatego jeśli chcemy zachować piękny uśmiech, regularne kontrole dentystyczne są nieuniknione.

Higienizacja zębów

Prawidłowa higiena jamy ustnej nie powinna ograniczać się wyłącznie do szczotkowania zębów, warto raz na jakiś czas wybrać się na zabieg higienizacji. Regularny skalling i piaskowanie pomogą utrzymać zęby w dobrej kondycji. Na czym to polega? Skalling oznacza usuwanie kamienia, który gromadzi się na płytce nazębnej. Za pomocą specjalnej końcówki stomatolog usuwa złogi nazębne, następnie wykonuje polerowanie, dzięki temu zmniejsza się przyczepność bakterii do zębów. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że kamień nazębny stanowi doskonałe miejsce do rozwoju bakterii chorobotwórczych, które mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Nagromadzenie się kamienia nazębnego działa bardzo negatywnie nie tylko na jamę ustną, ale również na cały organizm. Może dojść do uszkodzenia tkanki jamy ustnej, zapalenia dziąseł, w najgorszym wypadku do zniszczenia kości wokół zębów, czyli paradontozy. Takie zmiany ciężko zatrzymać, nieleczona paradontoza prowadzi do utraty zębów. W tym wypadku jedynym rozwiązaniem jest protetyka, czyli odtworzenie zębów poprzez zastosowanie licówek, protezy lub koron.

Jak dbać o zęby?

Aby móc cieszyć się pięknym uzębieniem przez lata, należy przestrzegać kilku reguł, które pomogą w zachowaniu zdrowego uśmiechu.

Technika szczotkowania
Regularne szczotkowanie zębów to podstawa, zęby należy myć przynajmniej 2-3 razy dziennie. Bardzo ważne jest to, aby szczotkować je w odpowiedni sposób, inaczej nie pomoże ani dobra pasta, ani najlepsza szczoteczka. Co więcej nieprawidłowe szczotkowanie może poważnie zaszkodzić zębom oraz dziąsłom. Najlepszym źródłem informacji będzie w tym wypadku dentysta, który wyjaśni, jak dbać o higienę jamy ustnej w odpowiedni sposób.

Eliminacja szkodliwych nawyków

Zęby mają nam służyć do końca życia, dlatego warto obchodzić się z nimi delikatnie. Nie warto rozgryzać nimi twardych cukierków, orzechów, nie powinny służyć też jako nożyczki krawieckie czy otwieracz do butelek. To złe nawyki, które należy, jak najszybciej wyeliminować.

Odpowiednia dieta

Dieta na bardzo duży wpływ na to, w jakiej kondycji są nasze zęby. Warto spożywać produkty bogate w wapń, cynk, fluor oraz fosfor. Oczywiście najlepiej sięgać po nie w formie naturalnej, nie należy ograniczać się wyłącznie do aptecznych suplementów. Unikajmy słodyczy oraz węglowodanów, one znacznie zwiększają ryzyko próchnicy.

Dbanie o zęby to bardzo ważna kwestia, nie warto zwlekać z wizytą dentystyczną, tym bardziej, że profilaktyczne przeglądy stomatologiczne są zazwyczaj bezpłatne. Ładny uśmiech to zdrowy uśmiech.

Artykuł powstał przy współpracy z poznańskim gabinetem stomatologicznym www.allecoudent.pl